بهره گیری از فرصت‌ها و ظرفیت ها در پیشبرد امور و به مجرای صحیح انداختن کارها از نقاط مثبت کارنامه هر نوع فعالیتی است که البته در مسائل اجتماعی هم صاحب اهمیت درجه اول است و در صورت زمینه سازی و هدایت درست و به ویژه بر بستری از آموزه های دینی از تأثیرگذاری بالا، دائمی و ماندگار برخودار خواهد شد. اما گاهی زمینه کار به صورتی فراهم است که قضیه فراتر از این، منتهی به ایجاد فرصتی جدید و بسیار تأثیر گذارتر می شود که البته: تصمیم به موقع و به جا، شرایط اجتماعی داخلی و اقتضائات بین المللی، و مهمتراز همه شخصیت و موقعیت شخص تصمیم گیر دامنه تأثیر و برد آن را به مراتب افزایش خواهد داد. قضیۀ از هر جهت دردناک فلسطین و به کارگیری انواع بدیها و رذالتها  از یک طرف و بدتر از آن تن دادن به این همه پستی و دنائت، قطعا از تاریکترین سرفصل‌های کتاب زندگی انسان‌ها در طول تاریخ است. یک طرف ظلم و جور آمیخته با هزاران مکر و ترفند رذالت آمیز از جانب قدرت‌های بین المللی برعلیه یک ملت و از طرف دیگر سکوت و عدم همراهی سران کشورهای اسلامی و به ویژه کشورهای عربی و دردناک تر از آن حتی بعضا همراهی  با این دشمن در خانه، همگی به پیشبرد اهداف توسعه طلبانه صهیونیست‌ها کمک کرد و این سرنوشتی شوم و دردناک را برای ملت فلسطین رقم زد. اما امام خمینی(س) با مقبولیت عام خود در جهان اسلام و دربین بیشتر آزادیخواهان جهان و در جایگاه مرجعیت دینی و رهبر ظلم ستیز بزرگترین انقلابی که بر مبنای آموزه های دینی با ظلم و ستم ناسازگاری و مبارزه دارد، با اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و با نگاه به ظرفیت های نهفته در جهان اسلام فرصتی جدید فراهم آورد که باعث خیزش همگانی شد  و واقعا ضربه مهلکی را به اهداف شوم صهیونیست‌های غاصب فلسطین وارد ساخت. تابستان 1358 و جنایات وحشیانه صهیونیست‌ها نسبت به مردم بی دفاع فلسطین و بی تفاوتی دولت‌های اسلامی نسبت به این قضیه شرایط دردناکی را فراهم آورده بود که وحشیگری‌های این روزهای این جنایتکاران در غزه هم نمونه ای هرچند جنایت بارتر از همان سنخ است. در چنین شرایطی تصمیم سرنوشت ساز امام خمینی(س) به شرح زیر  خطاب به مسلمین ایران و جهان‏ صادر شد:

« بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏.  
من در طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، که اکنون این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است، و بویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى، پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى ‏کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامى مى‏ خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى ‏کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است، و مى ‏تواند تعیین ‏کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینى»  (صحیفه امام، ج‏9، ص:267)


و از آن پس هر ساله در سراسر جهان این دعوت امام خمینی(س) توسط مسلمانان و آزادیخواهان لبیک گفته می شود و در معادلات بین المللی تأثیر مطلوب خود را در جهت احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطین برجای گذاشته و می گذارد. امید می رود این پیام، درسی آموزنده برای سران کشورهای اسلامی و زمینه ساز تلاش واقعی برای احقاق حقوق قانونی مردم مظلوم فلسطین باشد. .ان شاء الله. والسلام.

منبع: جماران

. انتهای پیام /*