روز سوم شهریور ماه سال 1370، رهبران جهاد اسلامی فلسطین با یادگار حضرت امام دیدار کردند. در این دیدار نخست یکی از رهبران جهاد اسلامی فلسطینی مرحله جدید مبارزات انقلابی ـ‏اسلامی مردم فلسطین را تشریح کرد و افزود: مبارزات ملت فلسطین با پشتیبانی بی دریغ حضرت امام خمینی(س) و مسئولیت نظام جمهوری اسلامی ایران وارد مرحله سرنوشت ‏سازی شده است. تلاش همه نیروهای جهادی فلسطین این است که به فرامین حضرت امام خمینی(س) در مورد آینده فلسطین و آرمان مقدس آن عمل کنند.

سپس حجت الاسلام سید احمد خمینی در بیانات کوتاهی با تشریح دیدگاه حضرت امام خمینی درباره مسئله فلسطین، نیروهای جهادی فلسطین را به مبارزه پیگیر علیه رژیم اسرائیل دعوت نمودند. متن سخنان سید احمد خمینی در این دیدار در زیر آمده است:

بسم ‏اللّه‏ الرحمن الرحیم

حضرت امام(س) از بدو مبارزات اسلامی و انقلابی خود همواره به مسلمانان خطر اسرائیل را هشدار دادند، و سیر حساسیت امام راحلمان نسبت به مقدرات فلسطین از نامۀ معظمٌ‏له به حضرت آیت ‏اللّه‏ العظمی مرحوم آقای بروجردی کاملاً مشهود است.[1]
ایشان در آن نامه هشدار دادند که رژیم سرسپرده پهلوی مصمم است با رژیم غاصب اسرائیل به صورت «دو فاکتو» همکاری کند و خطاب به آقای بروجردی خواستند که برای جلوگیری از این همکاری اقدامی به عمل آورند.

اسرائیل غاصب مدعی تصاحب همۀ سرزمینهای اسلامی از نیل تا فرات است[2] و این خوی توسعه ‏طلبی صهیونیستها هرگز از دید حضرت امام(س) پنهان نماند و همیشه نقطه مرکزی مخالفتهای ایشان با رژیم شاه و مجموعه اردوگاه استکبار جهانی بود.

حضرت امام(س) روز عاشورای سال 42 در نقطه عطف مبارزات علنی خود علیه رژیم شاه اسرائیل را به عنوان خطر بزرگ جهان اسلام معرفی کردند و به همین خاطر که رژیم اسرائیل را مورد هدف لبه تیز حملات خود قرار می ‏دادند شاه و اربابانش مدعی شدند که امام از طرف آقای جمال عبدالناصر تحریک شده‏ اند تا به رژیم صهیونیستی حمله کنند و چنین تهمت بزرگی به امام(س) زدند.

در همۀ سخنرانیها و اعلامیه ‏های مهم، امام اسرائیل را خطری بزرگ برای موجودیت مسلمانان معرفی کردند، مخالفت صریح و مداوم امام با امریکا و اسرائیل سرانجام به تبعید ایشان به ترکیه و نجف منجر شد.

مبارزات امام در دوران تبعید به صورتهای مختلف ادامه داشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مبارزه علیه امریکا و اسرائیل ادامه یافت. حمایت همه جانبه از مبارزین خط مقدم جبهه ‏ها علیه صهیونیسم اشغالگر، حکایت از همین معنا دارد.

تشکیل جنبش انقلابی حزب اللّه‏ لبنان و جهاد اسلامی فلسطینی خود نشانگر توجه امام و مسئولین ایران اسلامی نسبت به مبارزه بی‏امان با رژیم اسرائیل است.

برای همه نیروهای جهادی فلسطین مبارزه پیگیر علیه رژیم اسرائیل یک فریضه اسلامی ـ‏الهی محسوب می‏ شود و این مسأله از مسائل استراتژیک نظام جمهوری اسلامی است. ما تا به آخر در کنار مبارزین فلسطینی و لبنانی خواهیم ماند و با تمام وجود برای یاری شما آماده ‏ایم. از اینکه توفیق دیدار شما رهبران جهادی فلسطین و برادر عزیز، مبارز و انقلابی خستگی‏ ناپذیر حضرت آقای محتشمی از یاوران واقعی انقلاب فلسطینی حاصل شد، خداوند تبارک و تعالی را سپاسگزار هستم و امیدوارم که در انجام وظایف دینی، سیاسی و اجتماعی خود بدون کوچکترین تعلل و ضعفی موفق و پیروز باشد.

منبع: مجموعه آثار یادگار امام، ج1، ص 681 و 682[1] هنگامی که محمدرضا پهلوی درسال 1328 شمسی قصد داشت با تشکیل یک مجلس مؤسسان فرمایشی بر قدرت خود بیفزاید، شایع شد که وی قصد دارد در اصول مربوط به مذهب نیز در قانون اساسی تغییراتی بدهد. شایعۀ دیگر این بود که با حضرت آیت ‏اللّه‏ العظمی بروجردی نیز ملاقاتهایی صورت گرفته و موافقت معظمٌ‏له جلب شده است. حضرت امام خمینی به اتفاق سه تن از علمای معروف حوزه علمیه قم (آیات عظام روح اللّه‏ کمالوند، سید محمد یزدی و محمدرضا موسوی گلپایگانی) با نوشتن نامه ‏ای به آیت‏ اللّه‏ بروجردی خواستار اعلام موضوع از سوی ایشان شدند که این شایعات توسط آیت‏ اللّه‏ بروجردی تکذیب شد.

 [2] «از نیل تا فرات» فلسفه استراتژیکی رژیم اشغالگر قدس است. سردمداران رژیم صهیونیستی معتقدند که تمام سرزمین های منطقه از کنار رود نیل در مصر تا رود فرات در عراق، سوریه و ترکیه متعلق به اسرائیل است و روزی خواهد شد که آنها موفق به تصرف این مناطق شوند. 

. انتهای پیام /*