حجت‌الاسلام محمدرضا بهاری عضو هیئت علمی پژوهشکده سازمان حج و زیارت ضمن بیان این مطلب گفت: حدود شش ـ هفت ماه است که فعالیت برای تدوین این اثر پژوهشی را آغاز کرده‌ام.

وی با تأکید بر اینکه این اثر پژوهشی حدود سیصد صفحه با پنج فصل خواهد شد، اظهار داشت: اخلاق مهمترین مبحث این پژوهش است. ارتباط علمی و عملی در حج به ویژه با خداوند نکته بسیار مهمی است امام خمینی(س) در روز عرفه درباره شناخت خداوند فرازهای زیبایی دارند.

حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه خود حج نمایشی از دین و بازگشت به فطرت است، توضیح داد: حتی حاجیان در ایام حج تمتع حق پوشیدن لباس دوخته را ندارند این همان بازگشت به فطرت است و دین اسلام هم دین فطرت است. حج فهم خدای خیالی، خدای حقیقی و شناخت خداوند است و این نکات اهمیت بسیار بالایی در دیدگاه امام راحل دارد.

وی در ادامه افزود: ارتباط با معصومین را شاید کمتر در اهمیت حج نشنیده باشیم، یکی از اهداف رفتن حج شناخت معصومین(ع) و ولایت است از بعد اجتماعی هم حاجیان در این ایام با هم در ارتباط می‌شوند و به لحاظ اخلاق زیست محیطی هم توجه می‌کنند که هیچ موجود زنده‌ای را نیازارند.

حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه بیانات زیبایی در این پژوهش نهفته که به درد علاقه‌مندان خواهد خورد، توضیح داد: بنابراین در این اثر بیانات امام راحل در حج را بررسی و در آثار ایشان از جمله «صلوة»،‌ «شرح چهل حدیث» و دیگر کتاب‌ها درباره ایشان ان نگاه اخلاقی و عرفانی را استخراج کردیم.

وی در پاسخ به این سؤال که مخاطب این پژوهش چه کسانی خواهند بود، گفت: ابتدا قرار بود مخاطب کتاب حجاج با سطح تحصیلات معمولی باشند اما معاونت پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت تصمیم گرفت که کاری عمیق تر با عنوان مرجع آماده کنیم بنابراین سطح اثر الان برای پژوهشگران و از قالب ترویجی به پژوهشی و تحقیقی در آمده است که نوآوری زیادی را شامل می‌شود.

منبع: فارس

. انتهای پیام /*