در بین جاسوسان امریکایى است که توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام به گروگان گرفته شده بودند، چند زن و چند سیاهپوست وجود داشتند. امام خمینى با این اعتقاد که زنان و سیاهپوستان امریکایى، در اصل در ردیف مستضعفان جامعه امریکایى هستند و ناخواسته به چنین مأموریت هایى اعزام مى‏ شوند، دستور آزادى آنان را صادر فرمودند. این عده، روز بعد آزاد و به کشور خودشان بازگردانده شدند.

 میزان توجه رهبر کبیر انقلاب اسلامی به حفظ حرمت زنان را می توان در پیامی که به آقای موسوی خوئینی ها  ارسال می دارند، به خوبی مشاهده کرد. حضرت امام خمینی(س) روز 26 آبان 58 طی پیامی به آقای سید محمد موسوی خوئینی‌ها و دانشجویان مسلمان پیرو خط امام دستور آزادی گروگان‌های زن و سیاهپوست و تحویل آنها به وزارت خارجه را صادر فرمودند. در این اطلاعیه ضمن اشاره به خودخواهی و خام‌اندیشی دولت‌مردان آمریکایی، بر نگهداری سایر گروگان‌ها تا تأمین خواست ملت ایران و استرداد شاه تأکید شده است.

متن این پیام به شرح زیر است:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب حجت الاسلام آقاى موسوى خوئینى‏ ها، و برادران و خواهران دانشجوى محترم ساکن در مرکز جاسوسى امریکا

مرکز توطئه و جاسوسى به اسم «سفارت امریکا» و اشخاصى که در آن بر ضد نهضت اسلامى ما توطئه نموده ‏اند، از احترام سیاسى بین المللى برخوردار نیستند. تهدیدات و تبلیغات دامنه‏ دار دولت امریکا به قدر پشیزى نزد ملت ما ارزش ندارد. نه تهدید نظامىِ او عاقلانه است؛ و نه تهدید اقتصادىِ او واجد اهمیت. و کارتر یک اشتباه دارد، و آن اینکه گمان مى‏ کند همه دولتها چشم بسته به خدمت او ایستاده ‏اند. و این اشتباه بزرگ بزودى براى خودش هم روشن خواهد شد؛ و طلیعه آن نیز مشهود است. ملت ایران بپاخاسته که نگذارد این لانه‏ هاى جاسوسى در ایران به عمل ننگین خود ادامه دهند، و تا استرداد محمد رضا پهلوى، براى محاکمه و استرداد آنچه به یغما برده است، این لانه جاسوسى و آن جاسوسان حرفه ‏اى به حال خود باقى خواهند ماند. لکن براى آنکه اسلام براى زنها حقوق ویژه‏ اى قائل است، و سیاهپوستان، که عمرى را تحت فشار و ظلم امریکا به سر برده ‏اند، و شاید به طور الزام به ایران آمده باشند، نسبت به آنان، در صورتى که جاسوسى آنها ثابت نشده باشد، تخفیف دهید. دانشجویان عزیز، سیاهپوستان و زنانى که جاسوسى آنان معلوم نیست، به وزارت امور خارجه تحویل دهید، که فوراً آنها را از ایران خارج نمایند. ملت شریف ایران اجازه آزادى بقیه را نمى‏ دهد. لذا دیگران در بازداشت هستند، تا دولت امریکا به خواست ملت عمل کند. و السلام علیکم.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏11، ص: 53 و 54)

. انتهای پیام /*