نمایشگاه عکس«خلوت خورشید» با موضوع حضور حضرت امام(س) در نوفل لوشاتو اثر رسول صدر عاملی با همکاری موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) روز دوشنبه 93/11/13 با حضور جمعی از عکاسان و هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی در نگارستان جماران واقع در خیابان شهید باهنر، خیابان یاسر، کوچه شهید حسنی کیا، حسینیه جماران افتتاح  شد.

به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از جماران، رسول صدر عاملی ضمن ارائه خاطراتی از همراهی‌اش با امام در نوفل لوشاتو گفت: مجبور شدم تعداد زیادی از عکس‌های امام را به خبرنگاران خارجی بفروشم و هزینه سفرم را تأمین کنم.

 رسول صدر عاملی فیلمساز برجسته کشورمان در مراسم رونمایی از این نمایشگاه به توضیح پاسخ جنجال برانگیز امام به خبرنگاری که از ایشان پرسید: «احساس شما در این لحظه چیست؟» پرداخت و گفت: منظور امام این نبود که احساسی ندارند.

وی  با اشاره به این مسئله که خاطره‌ای از امام به یاد دارد که تا به حال هیچ وقت بر زبان نیاورده است به سخن معروف امام در هواپیمای فرانسوی در هنگام بازگشت به وطن اشاره و اظهار کرد: من در هواپیما بودم و واقعیت این بود که وقتی وارد آسمان ایران شدیم، مهدی عراقی و محسن رفیق دوست جلوی ورود خبرنگاران به قسمت جلوی هواپیما را که امام در آنجا نشسته بودند گرفتند. من که دیگر خبرنگار به حساب نمی‌آمدم جلو بودم و دیدم که خبرنگاری خودش را آرام آرام پشت سر امام رساند و ناگهان از ایشان پرسید چه احساسی دارند.

وی ادامه داد: امام که نمی‌خواستند در آن موقعیت مصاحبه کنند، با گفتن اینکه حسی ندارم، به خبرنگار فهماندند که جوابی نمی‌دهند. لحن امام هم به گونه‌ای بود که قصد مصاحبه ندارند.

رسول صدر عاملی درباره حضور خود در نوفل لوشاتو گفت: سه ماه حضور من در نوفل لوشاتو بسیار ارزشمند بود و این فرصت را داشتم که از تمام آن لحظه‌ها عکس بگیرم. من یک سال و نیم قبل از حضور امام در نوفل لوشاتو در فرانسه مشغول تحصیل در رشته جامعه شناسی بودم و زمانی که امام به فرانسه آمدند، مأمور شدم از روزنامه اطلاعات که برای عکس گرفتن از امام به نوفل لوشاتو بروم.

کارگردان فیلم «من ترانه 15 سال دارم» افزود: تنها خبرنگاری بودم که در طول سه ماه حضور امام در نوفل لوشاتو، منهای 15 روز اول را که اجازه نمی‌دادند بمانیم، 24 ساعته حاضر بودم. روزهای اول به من اعتماد نمی‌کردند چون خبرنگار روزنامه اطلاعات زمان شاه بودم.

وی به ممانعت سید محمود دعایی از حضورش در نوفل لوشاتو اشاره و اظهار کرد: کسانی که برای دیدن امام به نوفل لوشاتو می‌آمدند، می‌توانستند یک شبانه روز در خانه شماره یک بمانند و از آنها پذیرایی شد. شب آخر من همانجا ماندم. برف سنگینی هم می‌آمد و هوا بسیار سرد بود.

رسول صدر عاملی گفت: پنجره اتاق امام رو به خیابان بود و من می‌دیدم که چراغ روشن است. ساعت نزدیک یک نصفه شب بود که پرده اتاق کنار رفت. یکی دو دقیقه بعد خانم مرضیه دباغ که همه ایشان را با نام مستعار «خواهر طاهره» می‌شناختند با دو پتو سراغ من آمدند و به من جا دادند.

وی با اشاره به این مسئله که تمام عکس‌ها را با دوربین نیکون ساده و دانشجویی گرفته است، توضیح داد: هر روز حداقل 5 الی 6 حلقه فیلم مصرف می‌کردم. برای هزینه‌های سفر ناچار بودم 50 درصد از عکس‌های امام را به خبرنگارهای خارجی بفروشم. تعداد زیادی از عکس‌های خبرگزاری‌های فرانسوی و آلمانی عکس‌هایی است که من گرفته‌ام.

صدر عاملی در پایان ابراز امیدواری کرد که عکس‌هایی که تحویل موسسه تنظیم و نشر آثار امام داده‌است تبدیل به کتابی شود که جاودانه و ماندگار بماند.

حجت الاسلام و المسلمین کمساری معاون فرهنگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی نیز در این مراسم به ارائه توضیحاتی درباره عکس‌های رسول صدر عاملی پرداخت و گفت: رسول صدر عاملی در طول 116 روز حضور در نوفل لوشاتو عکس‌های بسیاری از امام گرفته که  750 قطعه را در اختیار ما قرار داده است.

 کمساری با اظهار این نکته که تنها 80 قطعه از این عکس‌ها در نمایشگاه «خلوت خورشید» به نمایش در نیامده است، اظهار کرد: قرار است همه عکس‌های ایشان در کتابی منتشر شود. همچنین عکس‌های این نمایشگاه در نجف و خمین نیز به نمایش در خواهد آمد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تاریخ ساز بودن امام خمینی اشاره کرد و افزود: امام خمینی(س) امامی صرفا تاریخی نبود، بلکه تاریخ ساز هم بود و همچنان تلألو و نورانیت اندیشه ایشان روشن کننده مسیر حکومت ما در ظلمات جهان معاصر است.

وی ادامه داد: هنرمندان بسیاری ایام حضور امام در نوفل لوشاتو را به تصویر کشیده‌اند و گنجینه ارزشمندی از این دوره حساس مدیریتی را شکل داده‌اند.

گفتنی است معاونت فرهنگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر به رسول صدر عاملی از وی تقدیر کرد.  در ادامه حاضران در مراسم از جمله عبدالجبار کاکایی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، استاد هادی، حجت الاسلام قبادی به همراه جمعی از مردم از عکس‌های رسول صدر عاملی دیدن کردند.

رسول صدر عاملی نیز در اثنای بازدید از عکس‌ها به مرور برخی از خاطرات خود از جمله گفتگوی اختصاصی با امام و عکسی که سید احمدآقا از ایشان گرفته بود، فوتبال بازی کردن با سید حسن خمینی سخن گفت.

. انتهای پیام /*