به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از ایرنا، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز یکشنبه در همایش بزرگداشت بانوی انقلاب خدیجه ثقفی که در سالن اجلاس سران با حضور بیت امام راحل، رییس دفتر رهبر معظم انقلاب، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، مقامات و شخصیت های مختلف برگزار شد، افزود: بیت امام و آثار ایشان کانون خوبی در کشور است که مردم آن را می شناسند. 

 وی ادامه داد: علامه حجت الاسلام و المسلمین حاج حسن آقا خمینی مجتهد نمونه ای است که با هوش بالا به خوبی مسایل را تحلیل می کند و درس خارج ایشان در قم مورد توجه است و از جمله کارهای ایشان و برادران‌شان سید یاسر و سید علی که تفاوت بین آنها نمی بینم این است که آثار امام و اسناد مربوط به ایشان را حفظ کنند. 
 وی اضافه کرد: اگر برخی خشک مقدس‌ها و دلواپسان اذیت می‌کنند که قبلا هم امام راحل را اذیت می کردند، اما توده مردم این خانواده را قبول دارند و نباید بگذاریم این کانون مناسب که با محور شمع وجود امام است ، توسط آدم های حسود و نادان تضعیف شود که البته هرچه تاکنون تلاش کرده اند نتیجه عکس گرفته اند. 
 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: راه امام خمینی(س) باید حفظ شود چرا که جامعه به آن نیاز دارد، از این رو حفظ آثار امام راحل و به خصوص کانون بیت ایشان اهمیت بالایی دارد. 
 آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود به مقام زن اشاره کرد و گفت: در انحرافی که در اسلام ایجاد شد متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم زن را در مقام واقعی خودش قرار دهیم.  
 وی یادآور شد: وظیفه مهم ما این است که نصف جامعه را که باید گفت هنوز مظلوم هستند به مقام خودشان برسانیم.  
 وی ادامه داد: حضرت زهرا (س) الگوی واقعی زنان و مردان ما هستند.  
 عضو مجلس خبرگان رهبری به تقارن میلام امام خمینی(س) و حضرت زهرا اشاره کرد و گفت: این نقطه درخشان تاریخ هدیه ای را به ایران داد که این همه آثار عظیم خلق کرد و ظهور این شخصیت ممتاز در قرن ما اتفاق بزرگی بود، یک تحول عمیقی که در زمان مناسب امام راحل و کسانی که به ایشان یاری می کردند، توانستند در تاریخ اسلام و مکتب اهل بیت (ع) که همان اسلام ناب است، ایجاد کنند.  
 آیت الله هاشمی رفسنجانی به شهادت پدر امام خمینی(س) و سختی هایی که امام راحل در زمان مشروطه از نزدیک دیده بود، اشاره کرد و اظهارداشت: اشکال بزرگی که انقلاب مشروطه با آن مواجه بود این است که آن انقلاب به عامه مردم متکی نبود انقلابی که ریشه در توده مردم نداشته باشد، بی معنا است آن موقع این موضوع اثبات شد و خیلی زود آن انقلاب به دیکتاتوری بی سابقه ای تبدیل شد که تا آن زمان شاهد آن نبودیم و بهانه این دیکتاتوری امنیت بود.  
 وی ادامه داد: رضاخان به محض تسلط همه چیز را به هم ریخت، مراکز دینی مکتب تشیع را نابود کرد و کسانی که به اصطلاح متجدد بودند حمله شدیدی را به روحانیت شروع کردند.  
 رییس مجمع تشخیص مصلحت به نقش همسر امام (س) در دوران مبارزات نیز اشاره کرد و گفت: همسر امام (س) نازپرورده بود و در آن زمان که بسیاری سواد خواندن و نوشتن نداشتند ایشان در حال آموختن زبان فرانسه بود و با کالسکه جابه جا می شد اما هنگامی که با طلبه ای که از قم به خواستگاریش آمده بود ازدواج کرد و سختی های بسیاری را در قم تحمل کرد اما با نشاط فراوان در کنار امام (س) زندگی کردند.  
 آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری دوران پس از ارتحال آیت الله حائری موسس حوزه علمیه قم و تلاش هایی که حضرت امام (س) برای حضور آیت الله بروجردی در قم داشتند، اظهارداشت: متاسفانه مثل همیشه افرادی اطراف آیت الله بروجردی رشد کردند که افکار امام (س) را برنمی تابیدند و این گونه شد که امام راحل نیز که خود آن تشکیلات را ایجاد کرده بود و توسعه حوزه علمیه قم مرهون تلاش ایشان بود، کم کم امام (س) را برنتابید و کسانی در امور مختلف دخالت کردند و تا جایی پیش رفتند که به بهانه این که امام (س) فلسفه درس می دهد کوزه ای که فرزند مرحومش آیت الله حاج مصطفی خمینی از آن آب نوشیده بودند را حکم نجاست دادند.  
 وی ادامه داد: با همه اینها امام (س) تحمل کرد و همین تحمل ها و استقامت ها باعث رسیدن امام (س) به عرفان بود چرا که بسیار سخت است انسان ببیند چیزی را که خود ساخته است عده ای تازه به دوران رسیده آن را تصرف کنند و نگذارند به مسیر والای خود نایل شود.  
 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که در مدت تلمذ از محضر امام خمینی(س) به اقتضای شرایط آن زمان سوالاتی را از ایشان می پرسیدم، گفت: آن روزها بحث درباره فداییان اسلام، دگراندیشان روحانیت و مانند آن بود که امام خمینی (س) می فرمودند دو عیب بزرگ داریم تا حل نشود بقیه مسایل حل نمی شود. اول این که استبداد باید از این کشور برود.  
 آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: استبداد نمی گذارد استعدادهای ملت رشد یابد و به ثمردهی برسد. ترس هم عامل بدبختی مردم جامعه است ملتی که بترسد و برای پیشرفت زندگی خود تملق بگوید هیچ وقت نمی تواند به جایی برسد.  
 وی اضافه کرد: مساله دوم استعمار است و نمی گذارد ملت آزاد باشد. استعمار ملت ها را دچار استبداد می کند و امام راحل همواره می فرمودند که استعمار و استبداد دو لبه قیچی هستند که حقوق، حیات و توسعه ملت را قیچی می کنند.  
 عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: امام خمینی(س) این سخنان را در شرایطی مطرح می کرد که کسی جرات بیان آن را نداشت و تعبیراتی که امام(س) درباره شاه داشت همچون بمب هسته ای بود آنگاه که خطاب به شاه فرمودند: کاری نکن که این ملت تو را از کشور بیرون کنند.  
 آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این که امام(س) بر آگاهی مردم تاکید داشت، افزود: امام (س) 400 یا 500 شاگرد در قم تربیت کرد که حتی در دوره تبعید ایشان کار خود را درباره آگاهی مردم انجام دادند و مردم را با دانش، اطلاع و آگاهی وارد مبارزه کردند.  
 وی، سه کار اساسی و عوامل مهم نهضت امام (س) را شکستن استبداد، بیرون راندن استعمار و به صحنه کشاندن مردم عنوان کرد و اظهارداشت: فکر می کنم جامعه ای که این سه عامل را داشته باشد هرگز شکست نمی خورد، مقهور نمی شود و توسعه خود را روز افزون می کند.  
وی از دیگر ویژگی های امام راحل را توجه به پس از فوت دانست و گفت: امام (س) با شیوه هایی که شاید کسی متوجه نمی شد برای پس از فوت خود اندیشید. ایجاد مجمع تشخیص مصلحت نظام برای برون رفت از اختلافات مجلس و شورای نگهبان و پایان دادن به جنگ با جمله نوشیدن جام زهر چرا که می دانست کسی نمی تواند پس از ایشان جنگ را اداره کند نمونه های آن است.  
 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین درباره خانواده و بیت امام (س) اظهارداشت: این خانواده به گردن انقلاب، اسلام و ایران حق دارند و همسر امام (س) نیز با تحمل آن شرایط سخت حتی پس از رحلت امام (س) اعلام آمادگی کردند تا اگر کمکی می توانند، انجام دهند.  
 آیت الله هاشمی رفسنجانی دو خاطره از همسر امام (س) نیز بیان کرد که مورد اول مربوط به شب رحلت امام (س) بود. 
 وی گفت: امام (س) در آن شبی که فوت کرده بود خبر آن اعلام نشد، جنگ هنوز تمام نشده بود و ما احساس خطر می کردیم در محوطه جماران سر و صدا بلند شده بود و از داخل منزل صدای گریه بلند بود، دوستان از من خواستند تا به منزل امام راحل مراجعه کنم و از آنها بخواهم تا آرام باشند. 
 وی ادامه داد: من هم شرایط را گفتم و همسر امام خمینی (س) اشاره کردند پس از آن خانه آرام شد. فردای آن روز جلسه خبرگان داشتیم که وسط های جلسه دکتر روحانی که آن زمان معاون من بود گفت که خبرهایی از جبهه رسیده که صدام آماده شده است تا از چند منطقه حمله کند موضوع را به خبرگان اطلاع دادیم و همان روز مساله تمام شد و خوب هم تمام شد.  
 آیت الله هاشمی رفسنجانی دومین خاطره خود را به حضورش در انتخابات ریاست جمهوری سال 84اختصاص داد و گفت: در آن سال واقعا راضی نبودم که برای ریاست جمهوری حاضر شوم، مقامات مختلفی می آمدند و سخنرانی های متعددی انجام می شد اما من زیر بار نمی رفتم، همسر امام (س) صدایم کرد و گفت امام این انقلاب را به شما سپرده است شما می خواهید آن را به چه کسی بسپارید؟ چه قدر کسانی که می خواهند بیایند را می شناسید من از حرف خانم تکان خوردم و حاضر شدم که در انتخابات شرکت کنم.
 وی افزود: ایشان اهل تملق، چاپلوس و تظاهر به زهد نبود، صحبت های واقعی را می گفت و شایعات را منکر می شد ایشان یک خانم پارسا، صبور، تحصیلکرده و آشنا به مسایل بود و خدمت بزرگی به انقلاب کرد.  
 همایش بزرگداشت بانوی انقلاب اسلامی خانم خدیجه ثقفی همسر گرانقدر امام خمینی(س) صبح امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، اعضای خانواده امام خمینی(س) و جمعی از مقامات کشوری در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد.

. انتهای پیام /*