به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین عباسعلی روحانی، رییس پژوهشکده امام خمینی(س) در افتتاحیه کارگاه های آموزشی این پژوهشکده درباره وصیت نامه الهی- سیاسی امام خمینی(س) گفت: یکی از رسالت های سنگینی که بر عهده دوستداران انقلاب گذاشته شده و ما موظف به انجام دادن آن رسالت هستیم تلاش برای شناخت و اجرایی کردن وصیت نامه امام خمینی(س) است.

روحانی با توجه به ابعاد مختلف این وصیت نامه افزود: وصیت نامه امام خمینی(س) یک متن است که درک و فهمش نیازمند اصول متن شناسی و فهم عمیق جوانب مختلف آن می باشد.

وی با بیان اینکه در تولید یک متن عوامل مختلفی تاثیر دارند، تاکید کرد: یکی از مهمترین عوامل مولف است. در تولید وصیت نامه امام خمینی(س) مولف نقش بسزایی دارد و عمده این متن از شخصیت بی بدیل آن بزرگوار نشات می گیرد. این مولف که عبد صالح خدا در عصر ما بودند، فردی فیلسوف، رجالی، اصولی، متکلف، سیاسی، شجاع و آگاه به مقتضیات زمان بودند و صفات روحی ایشان در تولید این متن تاثیر قابل ملاحظه ای داشته است.

روحانی با تاکید بر اینکه پشت وصیت نامه امام خمینی(س) چیزی حدود هفتاد سال تجربه وجود دارد، اظهار کرد: متن وصیت نامه امام خمینی(س) بازتاب اندیشه های علمی، عرفانی، سیاسی و اخلاقی از یک فقیه و سیاستمدار اسلامی است. هر چند باید بر این نکته تاکید کرد که یک متن علاوه بر مولف به فهم مخاطب از آن متن نیز بستگی دارد.

رییس پژوهشکده امام خمینی با اشاره به اینکه این وصیت نامه آخرین تولید علمی حضرت امام است، گفت: کسی که بتواند این وصیت نامه را باز کند و متن آن را برای عده ای شرح دهد تا راه پیشرفت مردم و رسیدن به آرمان های انقلاب هموار گردد کاری شگرف و بی نظیر کرده است.

روحانی در ادامه 4 رکن اصلی فلسفه خلقت انسان را تسبیح، حمد، تقدیس لله و علم الاسماء دانست و افزود: امام خمینی در ابتدای وصیت نامه شان با بیان دو کلمه کوتاه الحمدلله و سبحانک دو رکن اصلی خلقت را بطور بسیار خلاصه و زیبا آورده است و در ادامه نیز می گویند خدایا به پیامبر و خاندانش درود فرست و به تقدیس لله و علم الاسما هم در ادامه این وصیت نامه می پردازد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین اهداف امام از تدوین این وصیت نامه تقدیس و پاک سازی بستر عالم برای حرکت بسوی خدواند متعال است و آموزش این وصیت نامه در راستای این ماموریت است که به معرفت الهی که غایت وجودی انسان است برسیم.

وی در پایان گفت: با خواندن، در دست گرفتن و تدریس وصیت نامه امام خمینی(س) به تقدیس لله عمل کنید و برای اینکار در فهم مولف آن بکوشید. چرا که مولف این وصیت نامه فردی عالم، دانا، اندیشمند و آگاه به زمانه بوده است.

وصیت نامه الهی سیاسی امام خمینی به صورت لوح فشرده در دست دانشجویان و اساتید قرار می گیرد

در ادامه دکتر نورمهدوی درباره لوح فشرده وصیت نامه الهی سیاسی امام خمینی(س) که برای تدریس در دانشگاه ها فراهم شده توضیح داد: وصیت نامه که از این مرد بزرگ به جای مانده است،  سندی سیاسی و میراثی فرهنگی است که می توان از آن بعنوان نقشه راه برای هدایت مردم استفاده کرد.

وی ادامه داد: امام بر دانشگاهیان و جوانان تاکید و امید زیادی داشتند که نقش اساسی خود را در آبادانی کشور ایفا کنند و به همین دلیل آگاهی و خواندن وصیت نامه ایشان که سرتاسر علم و معرفت است برای جوانان و دانشجویان ضروری است.

نورمهدوی درباره تدوین لوح فشرده وصیت نامه امام خمینی(س) گفت: اولین دلیل انجام این کار داشتن نگرش منفی اکثر دانشجویان نسبت به دروس عمومی است که با اینکار امید به انگیزه یافتن آنها می رود.  دلیل دوم نیز این است که تعداد زیاد دانشجویان امکان پرسش و پاسخ و تعمق کافی در وصیت نامه را کم می کند.

این استاد دانشگاه ویژگی های این لوح را چنین برشمرد: تحت وب بودن یکی از ویزگیهای بارز این لوح است، این لوح همچنین بصورت چندرسانه ای و مولتی مدیا طراحی شده است که علاوه بر صوت و متن از تصویر و فیلم نیز در جاهای مناسب برای فهم بهتر معانی عمیق وصیت نامه استفاده شده است.

وی ادامه داد: برای درک محتواهایی مثل محتوای سیاسی این متن با استادان خبره در هر رشته تخصصی مرتبط صحبت می شود که بصورت فیلم در این لوح قرار می گیرد. همچنین این وصیت نامه با صدای مقام معظم رهبری (دامت برکاته) قرائت می شود.

وی در پایان گفت: متن وصیت نامه از توضیحات آن جدا شده تا مخاطبان براحتی به متن اصلی دسترسی داشته باشند و همچنین هر بخشی از وصیت نامه به شکل درسی جداگانه ارائه شده و دارای پیش و پس آزمون می باشد.

. انتهای پیام /*