به موجب گزارش مأمور ویژه این ساواک روز 9/ 3 /42 چند نفر از بازاریان تهران به اسامى حاج ‏سید رضا حسینى، حاج تقى کلباسى، سید شریف موسوى، مشهدى مختار عنایتى، مشهدى عزیز عزیزى، مشهدى قاسم نصیرى، حاج محمود محمودى، میر قاسم میر محمدى، سید رضا حسینیان و حاج على آقا وفایى به ملاقات خمینى رفته و اظهار داشته ‏اند بازاری هاى تهران مى‏ خواهند براى روز عاشورا دسته به قم بیاورند و عده آنها هم خیلى زیاد است ولى یکى از دوستان ما که با دربار شاهنشاهى و با دولت رابطه نزدیک دارد و همچنین عده‏ اى دیگر از رفقایمان به ما گوشزد کرده ‏اند که چنانچه تصمیم داشتید براى روز عاشورا دسته به قم ببرید خیلى مواظب خودتان باشید زیرا دولت در حدود هزار نفر از اشخاص لات و اوباش را تهیه کرده که به عنوان دسته به قم بروند و دستجاتى که به طرف منازل خمینى و شریعتمدارى مى‏ روند آنها را بکوبند و در حقیقت منظورشان اذیت و آزار علماء است و مى‏ خواهند منزل علما را هم مثل مدرسه فیضیه خراب کرده و اموالشان را به یغما ببرند.

خمینى در پاسخ اظهار مى‏ دارد ما افتخار مى‏ کنیم که مانند سیدالشهدا روز عاشورا کشته شویم و بچه‏ هاى ما را اسیر کنند و اموالمان را غارت نمایند در عوض اسم ما تا ابد باقى خواهد ماند. خمینى سپس اضافه مى ‏کند اولاً کار اینها با یزید هیچ فرقى نمى‏ کند ثانیاً اگر اینها بخواهند چنین عملى را انجام دهند و بخواهند دستجات ما را بکوبند و مردم را به قتل برسانند ما نیز از هم‏ اکنون مانند حسین اعلام مى ‏کنم هر که با ماست به طرف ما بیاید و هر کس که با ما نیست به سمت لشگر یزید برود. یکى از کسانى که بایستى در راه حضرت سید الشهداء آغشته به خون خود شود خمینى است. حال که چنین است باید ما روز عاشورا را در قم کربلاى حسین قرار بدهیم تا یک کربلاى ثانى درست کنیم و مردم براى زیارت به قم بیایند. چه افتخارى بالاتر از این که در راه دین در راه حسین، در راه استقلال مملکت کشته شویم.

خمینى اظهار داشته من مى‏ دانم دستوراتى را که در مورد اعزام دسته لات ها از تهران به قم بوده از طرف رئیس سازمان امنیت قم است سازمان امنیت قم از مرکز درخواست کرده که براى عاشورا در حدود 600 نفر از لاتها را مسلح به قم بفرستند ولى من نمى ‏گذارم رئیس سازمان امنیت و رئیس شهربانى قم هر کارى که دلشان خواست انجام دهند. روزى که وقتش برسد مى‏ دانم با این ... چگونه رفتار کنم و چطور آنها را گردن بزنم. اینها بودند که قم را خراب کردند. اینها بودند که درخواست اشخاص لات از تهران کردند و واقعه مدرسه فیضیه را به وجود آوردند.

رئیس سازمان اطلاعات و امنیت قم

ح. بدیعى

 در گزارش دیگرى که در خصوص وقایع همین روز (9 /3 /42) تنظیم گردید، چنین آمده است:

 موضوع، ملاقات عده ‏اى از بازاریان تهران با آیت‏ اللّه‏ خمینى شماره 1432، تاریخ 13/3/42

طبق اطلاع واصله روز 9 /3 /42 عده ‏اى از بازاری هاى تهران به نام حاج سیدرضا حسینى ـ حاج تقى کلباسى ـ سید شریف موسوى ـ مشهدى مختار عنایتى ـ مشهدى عزیز عزیزى ـ قاسم نصیرى ـ حاج محمود محمودى ـ میرقاسم میرمحمدى ـ سیدرضا حسینیان ـ حاج آقاى وفایى به ملاقات خمینى رفته و یکى از آنها به وى اظهار نموده بازاریهاى تهران مى‏ خواهند در روز عاشورا دستجاتى به قم بیاورند و براى اینکه جلب توجه مأمورین نشود، به‏ طور متفرق خواهند آمد و چون شایع است که دولت مى‏ خواهد عده ‏اى را به قم بیاورد، شما مواظب باشید که چنانچه از طرف دولت، شهربانى عناصر لات و اوباش به‏ عنوان دسته به طرف منزل شما و شریعتمدارى بفرستند، مراقبت کنید و ما نیز حاضریم مراقبت نماییم. خمینى در جواب گفته است افتخار مى‏ کنیم مانند سیدالشهداء روز عاشورا کشته شده و ما را اسیر کنند، در عوض اسم ما همیشه باقى است، ما از حالا مثل حضرت حسین اعلام مى ‏کنیم هر که با ماست به طرف ما بیاید، هر که با ما نیست به سمت لشگر یزید برود و یکى از کسانى که روز عاشورا باید در راه حسین کشته شود، خمینى است، باید روز عاشورا در قم کربلاى حسین نامگذارى کرد، من مى ‏دانم که این عملیات از طرف شهربانى و سازمان امنیت و سازمانهاى پست ارتش م ى‏باشد. من نخواهم گذاشت هر کارى رئیس شهربانى بخواهد انجام دهد، اینها را شهربانى به قم مى ‏طلبد. دستور مى‏ دهم اینها را قطعه قطعه کنند.

اکنون در شهر شایع است طرفداران خمینى قصد دارند براى جلب مردم به طرف او از یک تومان به بالا به حساب او پول جمع‏ آورى نمایند و روى این اصل صبح 12 /3 /42 عده‏اى در حدود سه هزار نفر از جمعیت و قراى جمکران و سراجه و تهران به قم آمده به نام عزادارى به منزل خمینى رفته ‏اند. در پرونده آیت ‏اللّه‏ خمینى بایگانى شود.

منبع: سیر مبارزات امام خمینى در آینه اسناد به روایت ساواک، جلد 1، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ص 415 و 416

. انتهای پیام /*