چمران: شهرداری به برگزاری مراسم بزرگداشت امام افتخار می‌کند

به گزارش پرتال امام خمینی، رئیس شورای شهر تهران با اشاره به نزدیکی مفهومی بحث انتظار و ولایت فقیه گفت: امام راحل آغازگر حکومت ولایت فقیه در کشور ما بود و می‌توان گفت اولین حکومت اسلامی واقعی را در کشور ما بنیان نهاده است.

مهدی چمران ادامه داد: بحث ولایت که به امام زمان (عج) می‌رسد و نقش امام و ولی فقیه که وی را نایب عام امام زمان (عج) می‌دانیم، موضوعات در هم تنیده‌ای هستند که نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد. بنابراین باید روی نزدیکی این دو مقوله به یکدیگر بیشتر کار کنیم و ارتباط آن دو و مبانی بحث ولایت فقیه را برای نسل جوان تبیین و آن را با سایر اشکال حکومت در جهان مقایسه کنیم.

وی اضافه کرد: از همین رو در فرصت مغتنم پیش آمده که ارتحال امام خمینی با ولادت امام زمان (عج) مقارن شده، باید روی مباحث نظری و فلسفی ولایت فقیه و ارتباط آن با امام زمان کار کنیم.

رئیس شورای چهارم درباره اقدامات شهرداری در برگزاری مراسم بزرگداشت امام راحل گفت: شهرداری تهران یکی از توانمند‌ترین دستگاه‌هایی‌‌ست که برای بزرگداشت حضرت امام کار می‌کند و بخش عمده‌ای از امور را در این زمینه بر عهده دارد و باید به این مسئله افتخار کنیم؛ زیرا حضرت امام یکی از شخصیت‌های بی‌نظیر کشور ما، جهان و تاریخ اسلام هستند.

رئیس شورای شهر تهران یادآور شد: آنچه شهرداری در سال‌های گذشته انجام داده و کاملا در سطح قابل قبولی بوده است، قاعدتا امسال نیز با برنامه‌ریزی منسجم‌تر و با شرایط بهتر اتفاق خواهد افتاد. البته شهرداری بیشتر به مسائل سخت افزاری و اقدامات خدماتی در زمینه مراسم بزرگداشت حضرت امام می‌پردازد، گرچه در سال‌های گذشته نیز به مسائل محتوایی و نرم افزاری ورود کرده، امسال می‌تواند در زمینه فرهنگی فعال‌تر شود و انتظار ما هم همین است.

مسجدجامعی: مفهوم انتظار در دیدگاه امام باید تبیین شود

احمد مسجدجامعی با اشاره به تداوم مفهوم انتظار در انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ادامه نیمه شعبان است و امام راحل نیز آثار و گفتاری در قالب نظم و نثر درباره نیمه شعبان دارند. بنابراین تبیین دیدگاه امام درباره مقوله انتظار مسئله مهمی است که می‌تواند جنبه‌های چالش برانگیزی نیز داشته باشد. زیرا برخی گروه‌هایی هم که رفتار غیرمتعارف دارند و به نام اسلام آشوب برپا می‌کنند، به نوعی بحث انتظار را مطرح می‌کنند.

وی ادامه داد: این موارد نشان می‌دهد که مسئله انتظار نیاز به تبیین مداوم دارد و تقارن ارتحال امام خمینی با نیمه شعبان فرصت مناسبی است تا رویکردهای امام و انقلاب اسلامی را درباره انتظار توضیح بدهیم. البته این توضیحات باید دارای هر دو جنبه سلبی و ایجابی باشد، به این معنی که توضیح بدهیم در دیدگاه حضرت امام درباره مقوله انتظار، چه مسائلی وجود دارد و چه مسائلی وجود ندارد.

عضو شورای شهر تهران درباره وظایف شهرداری در برابر مراسم بزرگداشت امام خمینی(س) گفت: شهرداری عمدتا وظایف سخت افزاری درباره مراسم بزرگداشت بر عهده دارد و باید بکوشد شرایط رفت و آمد آسان، ارزان و تسهیلات در زمینه خدمات شهری برای زائران و مراجعه کنندگان به حرم مطهر را فراهم کند.

شاکری: خدمات شهرداری در بزرگداشت امام خمینی بی‌بدیل است

مجتبی شاکری عضو دیگر شورای شهر تهران با اشاره به همزمانی مناسبت‌های گوناگون در خردادماه گفت: با توجه به همزمانی نیمه شعبان، ارتحال امام و قیام ۱۵ خرداد، نوع شعار‌ها و پیام‌های مورد استفاده توسط شهرداری در این ایام باید به گونه‌ای باشد که چهره انقلاب، امام راحل، شعبان و قیام ۱۵ خرداد را به خوبی ترسیم کند.

وی با تقدیر از اقدامات شهرداری در زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت امام خمینی(س) گفت: سرمایه گذاری‌هایی که شهرداری تهران برای بزرگداشت حضرت امام انجام می‌دهد، تقریبا بی‌بدیل است و در هیچ مجموعه دیگری نظیر ندارد؛ از ساخت مرقد حضرت امام گرفته تا فضای سبزی که در آنجا ایجاد شده و درختانی با قدمت ۱۰ ساله کاشته شده و همچنین برگزاری مراسم و پذیرایی از زائران و آماده سازی شهر برای تردد آسان و رفاه زائران، از اقداماتی است که در سنوات گذشته توسط شهرداری انجام شده و امسال نیز با دقت نظر بیشتری که وجود دارد، بین زیرمجموعه‌های شهرداری تقسیم وظایف دقیقی در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: برگزاری همزمان مراسم ارتحال حضرت امام با مراسم نیمه شعبان باید به گونه‌ای باشد که هم شان حضرت امام رعایت شود و هم مردم به خوبی بتوانند از فضایل نیمه شعبان بهره‌مند شوند.

منبع: آنا

. انتهای پیام /*