آزادی و رهایی از قید و بندهایی که طاغوت های زمان برای انسان رقم می زنند، همواره بخشی از خواست های فطری انسان ها بوده و هست و انسان برای تأمین این آرزوی درونی، بر اساس اندیشه خواص آگاه جامعه خویش و در قالب حرکت هایی اجتماعی به مطالبه خواسته خود پرداخته است و در همین راستا است که جنبش عدم تعهد شکل می گیرد. با توجه به برگزاری موفق این اجلاس در کشورمان و حضور بسیاری از مقامات کشورهای عضو این جنبش در این اجلاس، پرتال امام خمینی(س) مجموعه ای از گفتگو ها و یادداشت ها را در گاهنامه ای با عنوان «امام و غیر متهدها» گردآوری کرده است.

در سر مقاله این گاهنامه تاریخچه ای از ایجاد جنبش عدم تعهد و روند فعالیت های آن و چگونگی عضویت ایران در این جنبش و ادامه همکاری با آن را می خوانید.

نخستین مطلب این مجموعه اختصاص به گفتگو با قائم مقام سابق وزیر امورخارجه دارد. حسین شیخ الاسلام که در حال حاضر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است، در مصاحبه با پرتال امام خمینی(س) با اشاره به فرصت حضور سران جنبش عدم تعهد در کشورمان، به یادآوری تاکیدات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر استفاده از فرصت های موجود برای صدور انقلاب اسلامی می پردازد و حضور سران عضو عدم تعهد در ایران را همان صدور انقلاب می داند.

مصاحبه با وزیر امورخارجه لیبی دیگر مطلبی است که در این مجموعه گردآوری شده است. عاشور بن‌خیال، وزیر امور خارجه لیبی در مصاحبه اختصاصی با پرتال امام خمینی(س) به تبیین دیدگاه های خویش در روند شکل گیری انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(س) و تأثیر آن بر انقلاب مردم لیبی پرداخته و به مسئله الگوپذیری انقلاب لیبی از رهبری امام خمینی اشاره می کند.

پیگیری دیپلماسی امام(س) در اجلاس عدم تعهد موضوع گفتگو با سخنگوی سابق وزارت امور خارجه است. حسن قشقاوی، در مصاحبه با پرتال امام خمینی(س) به تبیین نقش اندیشه های رهایی بخش امام خمینی(س) در توسعه کارکرد اجلاس عدم تعهد پرداخته است.

از دیگر گفتگو های این گاهنامه مصاحبه با مارتی ناتالگاوا وزیر امورخارجه اندونزی پیرامون چگونگی تأثیرگذاری اندیشه های حضرت امام خمینی(س) بر جنبش عدم تعهد و دیروز، امروز و فردای این جنبش است. وی در این مصاحبه بر ضرورت توسعه فرهنگی جنبش عدم تعهد مبتنی بر رهنمودهای امام خمینی(س) تاکید کرده است.

از دیگر مطالبی که در این گاهنامه می خوانید گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه رامین مهمانپرست است. مهمانپرست در گفتگویی که با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران انجام داده، تصریح می کند که اهداف غیرمتعهدها با شعارهای امام و انقلاب تطبیق دارد.

تحلیلی بر استمرار سیاست خارجی امام(س) در متن سخنان مقام معظم رهبری خطاب به سران شرکت کننده در شانزدهمین اجلاس جنش عدم تعهد نیز از دیگر مطالب خواندنی این مجموعه است. اندیشه های حضرت امام خمینی(س) در روند بنیانگذاری نهضت عظیم خویش، بویژه در حوزه سیاست خارجی، نه تنها همسو با تفکرات استقلال طلبانه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد است، بلکه فراتر از آن، مترصد وحدت ملت های جهان در مسیر تعالی انسانی است. این استراتژی حضرت امام خمینی(س)، در آغاز شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد و در قالب سخنان مقام معظم رهبری خطاب به سران جنبش عدم تعهد، چراغ راهی شده که این مقاله در پی واکاوی ابعاد هدایت بخش آن است.

در کنار گفتگوها و مطالب یاد شده می توانید عناوین ذیل را نیز مطالعه کنید:

اجلاس تهران یک نوع بازتعریف غیرمتعهدهاست

ایران بیشترین انگیزه را برای فعالیت در عدم تعهد دارد

ابعاد گسترش جهانی اندیشه های رهایی بخش امام خمینی(س)

رئیس سازمان صلح جهانی: توفیقات جهان اسلام مرهون اندیشه های امام خمینی(س) است

برگزاری اجلاس سران عدم تعهد؛ فرصتی برای الگوسازی از اندیشه های امام خمینی

برای مشاهده این گاهنامه به آدرس «امام و غیر متعهدها» مراجعه فرمایید.

 

 

. انتهای پیام /*