هر روز با امام / ۲۲ بهمن / نگاهی به اتفاقات دوران حیات امام

در این نوشتار سعی بر این است که به اهم وقایع و رخدادهای حیات پربرکت حضرت امام خمینی (س) اشاره گردد. ضمنا در ادامه مناسبتهای ملی و مذهبی روز را در سیره و اندیشه امام جستجو می کنیم.

کد : 174540 | تاریخ : 22/11/1399

قم؛ ۱۳۳۳_ صدور نامه احوالپرسی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین میزرا محمد ثقفی (پدر همسر معظم له)؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۳۵

***

قم؛ ۱۳۴۱_ صدور نامه به اداره تلفن شهرستان قم مبنی بر نقل و انتقال تلفن به نام معظم له؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۱۴۴

***

نجف اشرف؛ ۱۳۴۸_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه به آقای شیخ حسین یزدی اصفهانی؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۲۶۰

***

نجف اشرف؛ ۱۳۴۹_ صدور نامه به حجت الاسلام سید احمد خمینی در باب تذکر به هوشیاری نسبت به تفرقه انگیزی در بین یاران ایشان و تذکراتی درباره وکلای شرعی معظم له؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۳۳۲ - ۳۳۳

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به ملت ایران؛

اهم پیام:

- ملت عزیز و شجاع با کمال مراقبت از اوضاع و در عین حفظ آمادگی برای دفاع احتمالی، در صورتی که ارتش به پادگانهای خود بازگشته اند، آرامش و نظم را حفظ نمایند.

- اگر خدای نخواسته ارتش باز به میدان آمد، واجب است آنان را با شدیدترین وجه دفع کرده و با تمام نیرو و قدرت از خود دفاع نمائید.

- در صورت پیوستن ارتش به ملت و دولت قانونی ملی اسلامی، ما آنان را از ملت می دانیم و مانند برادران خود با آنان رفتار می کنیم.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۲۴

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به ملت ایران؛

اهم پیام:

- از شما مردم مسلمان ایران می خواهم که مانع آشوب و هرج و مرج بشوید و نگذارید آشوبگران مغرض به عملیاتی از قبیل غارت، آتش سوزی، مجازات متهمان و از بین بردن آثار علمی و فنی و صنعتی و هنری و اتلاف اموال عمومی و خصوصی دست بزنند.

- هنوز دشمن از انواع وسائل و دسائس بهره مند است و توطئه ها در کمین ماست. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمانهای رهبری و دولت موقت اسلامی است که همه توطئه ها را نقش بر آب می سازد.

- افرادی از دشمن که به عنوان اسیر در اختیار شما هستند، هرگز مورد خشونت و آزار قرار نگیرند. همچنان که سنت اسلامی است به اسیران محبت و مهربانی کنید؛ و البته دولت اسلامی آنها را به موقع محاکمه و عدالت را در موردشان اجرا خواهد کرد. 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۲۵-۱۲۶

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ پاسخ به استفتای ارتشیان و نیروهای نظامی و انتظامی؛ 

پیرو استفتای جمعی از نیروهای مسلح از محضر حضرت امام (س) پیرامون سنت معموله سوگند به خداوند و قرآن کریم برای حفظ تاج و تخت رژیم سلطنتی در مراسم اخذ سردوشی یا درجه و تکلیف آنان در برابر این قسم؛ معظم له ضمن یادآوری صحیح نبودن قسم برای حفظ قدرت طاغوت، آنان را به خلاف سوگند یاد شده امر نمودند. 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۲۷

***

بیمارستان قلب تهران؛ ۱۳۵۸_ صدور پیام خطاب به ملت ایران در اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ 

اهم بیانات:

- درود بر چنین ملت زنده هوشیار، و آفرین بر قوای انتظامی و پاسداران اسلام و انقلاب اسلامی؛ جاوید باد پرچم پر افتخار (الله اکبر) که رمز پیروزی معجزه آسای ملت بزرگ ایران است.

- ایران باید تا قطع تمام وابستگیهای سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی خود از آمریکا به مبارزات قاطع خویش علیه این جهانخوار بی رحم ادامه دهد. تا قطع تمام وابستگیها به تمام ابرقدرتهای شرق و غرب، مبارزات آشتی ناپذیرانه ملت ما علیه مستکبرین ادامه دارد.

- ما از تمام کشورهای زیر سلطه برای به دست آوردن آزادی و استقلال کاملاً پشتیبانی می نمائیم و به آنان صریحاً می گوییم که حق گرفتنی است، قیام کنید و ابرقدرتها را از صحنه تاریخ روزگار براندازید. ما انقلابمان را به تمام جهان صادر می کنیم، چرا که انقلاب ما اسلامی است. و تا بانگ لا اله الا الله و محمد رسول الله بر تمام جهان طنین بیفکند، مبارزه هست.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۴۶ - ۱۴۸

***


جماران؛ ۱۳۵۹_ صدور پیام خطاب به ملت ایران و مسلمانان جهان به مناسبت دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

اهم پیام:

- گویندگان، نویسندگان، مطبوعات و رسانه های گروهی! سعی کنید قلمها و زبانهایتان در خدمت انقلاب و به ثمر رسیدن آن که آزادی و استقلال در سایه جمهوری اسلامی و زیر پرچم توحید و اسلام بزرگ است، باشد. انصاف نیست که طبقات مختلف مردم در راه خدمت به اسلام و مسلمین خون خود را نثار و جان خود را فدا نمایند، و ما در کناری بنشینیم و با قلمها و زبانهای خود قلب نورانی آنان را آزار دهیم.

- رهبر ما آن طفل دوازده ساله ای است با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است، با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.

- نیروهای نظامی و غیر نظامی مسلح هم اکنون در خدمت اسلام و از جنود الله و محافظین کشور اسلامی می باشند.

- قوای مسلح در حالی که باید دارای دید سیاسی باشند و هرگز کورکورانه عمل نکنند، نباید در اموری که سیاست بازان در آن دخالت دارند داخل شوند؛ زیرا اگر در امور سیاسی وارد شوند، ناچار کسانی که در فن سیاست ورزیده شده اند بین آنان اختلاف ایجاد کرده و هر گروه از آنان را به یک طرف کشیده و به نتیجه نهایی خود که اسارت کشور است، می رسند. شما قوای مسلح عزیز که عازم خدمت به میهن خود هستید، با ورود در بازیهای سیاسی ناچار از خدمت به میهن عزیز خود بازمانده و به سوی شرق یا غرب کشیده خواهید شد.

- بازیهای سیاسی شما قوای مسلح را به یک گروه نزدیک و از یک گروه دور می سازد و شما را نسبت به یک قشر ملت بدبین می کند و پس از اختلاف ضربه خود را می زند.

- تذکر اکید به روحانیون که در ارگانهای مختلف اشتغال به خدمت دارند آن است که در اموری که صلاحیت آن را ندارند به هیچ وجه دخالت نکنند که دخالت آنان علاوه بر آنکه از جهت عدم صلاحیت آنان غیر مشروع است، از جهت بدبین شدن ملت به روحانیت و در نتیجه جدا شدن ملت از آنان از گناهان بزرگ و نابخشودنی است.

- بعضی از نویسندگان و گویندگان به جای انتقاد سالم و هدایت مفید، با انتقاد کینه توزانه می خواهند افراد جامعه را به جمهوری اسلامی بدبین کنند. اینان به جای انتقاد سازنده به فحاشی پرداخته و به جای نهی از منکر، خود مرتکب منکر می شوند. خداوند آنان را هدایت فرماید.

- من بار دیگر خطر آمریکا را به جهان بخصوص منطقه و ایران گوشزد می نمایم. امروز تمامی آنانی که علیه جمهوری اسلامی ایران متحد شده اند، با واسطه یا بدون واسطه در رابطه با آمریکا می باشند.

- خطر کمونیسم از سرمایه داری غرب کمتر نیست و مردم عزیز ایران باید در مقابل دسایس آنها هوشیار باشند.

- من نزدیک بیست سال است خطر صهیونیسم بین الملل را گوشزد نموده ام، این زالوهای جهانخوار با فنون مختلف برای شکست مستضعفان جهان قیام و اقدام نموده اند، ملت ما و ملل آزاد جهان باید در مقابل این دسیسه های خطرناک با شجاعت و آگاهی ایستادگی نمایند.

- من بار دیگر از تمام جنبشهای آزادیبخش جهان پشتیبانی می نمایم و امیدوارم تا آنان برای تحقق جامعه آزاد خویش پیروز شوند.

- این اعجاز بزرگ قرن و این پیروزی بی نظیر و این جمهوری اسلامی محتاج به حفظ و نگهبانی است و آن هم نیز به دست توانای شما (ملت بزرگ) که دست خداوند قادر با آن است حاصل می شود.

- نگهداری این متاع محتاج به صبر و کوشش است. شیاطین با شایعه ها و دروغ ها و فریبها می خواهند شما را سست کنند و این متاع را که با خون شهدا و جوانان عزیز به دست آوردید از شما سلب کنند و با اسم کمبود بنزین و نفت و قند و شکر و از این قبیل، شما را نسبت به حکومت جمهوری اسلامی دلسرد کنند و ضربه آخر خود را بزنند. مجال ندهید که توطئه های آنها به ثمر برسد. 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۷۱ - ۷۸

***

جماران؛ ۱۳۵۹_ صدور پیام به خانواده های شهداء در آغاز سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی؛

اهم پیام:

- مبارزات کشور ما عقیدتی است و جهاد در راه عقیده، شکست ناپذیر است. جهاد در راه عقیده است که سرتاسر کشور را در یک راه تجهیز می کند و تمام سختیها و مشکلات را از سر راه بر می دارد.

- هان ای شهیدان! در جوار حق تعالی آسوده خاطر باشید که ملت شما پیروزی شما را از دست نخواهد داد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۷۹ - ۸۰

***

جماران؛ ۱۳۵۹_ سخنرانی در جمع سفیران، دیپلماتها و وابستگان نظامی کشورهای خارجی مقیم ایران؛

اهم بیانات:

- ما تحت رهبری پیغمبر اسلام (ص) این دو کلمه را می خواهیم اجرا کنیم، نه ظالم باشیم و نه مظلوم. ما در طول تاریخ مظلوم بودیم، از همه جهات مظلوم بودیم. و ما امروز می خواهیم که مظلوم نباشیم، و ظالم هم نباشیم.

- این مطلبی که اینها در بوق کردند که ما خیال تجاوز به همه ملتها و دولتهای دنیا را داریم یک تهمت و افترایی است که صدام جنایتکار و حزب جنایتکار بعث عراق به ما زده اند. ما کراراً گفته ایم که به حسب دستور اسلام نه ظالم هستیم و نه مظلوم. نه به یک وجب از خاک دیگران طمع داریم و نه یک وجب از خاک خودمان را به کسی خواهیم داد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۸۱ - ۸۵

***

جماران؛ ۱۳۶۰_ صدور پیام خطاب به ملت ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

اهم پیام:

- ملت و دولت ایران نمی خواهند که به کشورهای اسلامی صدمه و ضرری وارد شود، بلکه می خواهند همه به برادری در مقابل دشمنان اسلام، خصوصاً اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و عرب، ایستاده و چپاولگران جهانخوار را از سلطه بر کشورهای اسلامی و مسلمانان و مستضعفان باز دارند و دست چپاولگران و ستمکاران را قطع کنند.

- مردم انقلابی ما باید بدانند که برای حفظ اسلام و انقلاب و نگهبانی از ثمرات آن و پاس خون شهیدان لازم است از خود صبر و بردباری انقلابی نشان دهند و به تبلیغات غرض آلود دشمنان انقلاب و اسلام که با تمام وجود کوشش می کنند تا مردم را از انقلاب و جمهوری اسلامی نگران و دلسرد کنند، گوش فرا ندهند.

- همه می دانیم که اگر خدای نخواسته حوزه ها از عهده تربیت فقها و علما و خطبای موجه و مورد علاقه مردم بر نیایند و به طور هرج و مرج و بدون برنامه صحیح و ضابطه اسلامی عقلایی حوزه ها اداره شوند، باید همه منتظر فاجعه شکست جمهوری اسلامی و اسلام بزرگ باشیم.

- اگر اکنون با همت همگان از سرچشمه فساد جلوگیری نشود، فردا و فرداها دیر است، و بسا باشد که به جایی رسد که از قدرت همه خارج شود.

- به دولتها نصیحت می کنم که دست از کینه توزی و زور آزمایی بردارند، و با دولت و ملت ایران دست برادری دهند تا اسرائیل غاصب را از کشورهای اسلامی و زمینهای مغصوب بیرون رانند و نژاد پرستی و زبان سالاری را که در اسلام محکوم و مردود است کنار زنند تا سعادت دارین را در آغوش گیرند و هیچ قدرتی نتواند با آن مقابله کند.

- ملتی که عشق شهادت در دل زن و مرد و کوچک و بزرگش جوش می زند و برای شهادت هر یک بر دیگری سبقت می گیرد و از شهوات جوانی و دنیایی گریزان بوده و عالم غیب و رفیق اعلی را باور کرده است، با این خسارات هر چه بزرگ باشد از صحنه خارج نمی شود.

- ما و شما که افتخار پیروی پیامبر اسلام (ص) و ادعای آن را داریم باید در حفظ دین مقدس و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی استقامت کنیم و مشکلات را با استقبال و استقامت انقلابی رفع نماییم. خداوند یار و پناه شما عزیزان باشد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۴۲ - ۵۰

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ صدور پیام خطاب به ملت ایران، مسئولان نظام و نیروهای مسلح؛

اهم پیام:

- غرور از پیروزیها آفت بزرگی است که شیطان باطنی در بندگان خدا به وجود می آورد تا آنان را از راه حق منحرف کند و در اثر آن خلق خدا را در کوشش برای مقاصد الهی سست نماید.

- ملت عزیز و قوای مسلح رزمنده در طول این انقلاب و این جنگ لمس نموده اند که اگر مددهای الهی و عنایات خاص خداوند قادر نبود، هرگز در ما قدرت مقابله با رژیم شیطانی تا دندان مسلح و متکی به قدرتهای جهانی نبود.

- همه ما مسئولیم و باید در پیشگاه خدا و خلق خدا جواب تهیه کنیم. و در این زمان که فرصتی ارزنده داریم از هیچ کس هیچ عذری پذیرفته نیست و همه باید به مقدار توان خویش در این امر حیاتی کوشش نماییم تا خون جوانان برومند مجاهد و کوشش ملت و مجاهدات بیدریغ آن هدر نرود.

- ابرجنایتکاران شرق و غرب جز به منافع شیطانی خود و غارت اموال دیگران و سلطه بر آنان، به هیچ چیز نمی اندیشند، و به صراحت می گویند ما در منطقه منافع داریم و باید منافع و مصالح خود را حفظ کنیم! و اگر یک دلار به شماها کمک کنند صدها چندان از شما پس می گیرند.

- متصدیان امور و شورای عالی قضایی ... رویه را بر عفو و رحمت قرار دهند. لکن نسبت به مفسدان و گروهکهای فاسد و مفسد با شدت عمل رفتار کنند، مگر توبه کنند و ثابت شود که توبه آنها جدی است که با ضمانت می شود آزاد کرد.

- آقایان علمای اعلام و مدرسین محترم توجه عمیق کنند که مبادا تشریفات و توجه به ساختمانهای متعدد برای مقاصد سیاسی و اجتماعی اسلام، آنان را از مسئله مهم اصلی حوزه ها که اشتغال به علوم رایج اسلامی و خصوصاً فقه و مبادی آن به طریق سنتی است؛ اغفال کند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۳۱۶ - ۳۲۸

***

جماران؛ ۱۳۶۲_ صدور پیام خطاب به ملت ایران به مناسبت پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

اهم پیام:

- کارگزاران سیاست آمریکا باید طرز تفکر و سیاستهای خود را تغییر دهند و گمان نکنند اداره کل جهان در دست آنهاست، و همه کشورها چشم و گوش بسته در اختیار آنان هستند.

- امید است روشنفکران ما و تمام کشورهای اسلامی حسن اتکا به نفس و استقامت در مقابل تمامی ابرقدرتها را با بیانی ساده برای مردم کشورهای اسلامی بیان کنند و مطمئن باشند که هیچ کس ذاتاً مایل نیست که وابسته باشد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۳۲۸ - ۳۴۷

***

جماران؛ ۱۳۶۳_ صدور پیام خطاب به ملت ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ 

اهم پیام:

- امروز که نسیم بیداری در سراسر جهان وزیدن گرفته و توطئه های فریباگر ستمکاران تا حدودی فاش شده است، وقت آن است که دلسوختگان واقعی مظلومان از هر قوم و قبیله و در هر مرز و بوم با قلم و بیان و اندیشه و فکر از جنایات ستمگران در طول تاریخ سیاه آنان پرده بردارند و پرونده های تجاوز آنان را به ساکنین این سیاره ارائه دهند.

- برادران عزیزم! از یاوه گوئیها و تهمتها و برچسبهای دشمنان خدا و اسلام و میهن اسلامی نهراسید که هر چه حجم دروغ پردازیها که از عقده های دل و رنجهای شکست سیاسی و نظامی بر می خیزد افزون باشد، دلیل عجز و یأس آنهاست که باید بر حجم سکونت خاطر و طمأنینه قلب و فعالیتهای شما افزوده شود.

- به تمام متصدیان امور و دست اندرکاران کشور هشدار می دهم که قدر این جوانان حزب اللّهی را بدانید، و از آنان قدردانی کنید و آنان را تشویق نمایید و در آغوش محبت خود حفظ کنید.

- کوشش بیش از حدّ تربیت شدگان در مکاتب غرب و شرق و نیز مدعیان (ملی گرایی) در ایجاد عداوت بین دو قشر بسیار مؤثر روحانی و دانشگاهی بی جهت نبود.

- مسئله حفظ نظام جمهوری اسلامی در این عصر و با وضعی که در دنیا مشاهده می شود و با این نشانه گیری هایی که از چپ و راست و دور و نزدیک نسبت به این مولود شریف می رود، از اهم واجبات عقلی و شرعی است.

- انتقاد سالم و سازنده بدون اغراض شخصیه و خدای نخواسته انتقامجویی لازم است و مفید و موجب رشد و تعالی می باشد و هر کس در نزد وجدان خود تشخیص رفتار و گفتار و نوشتار خود را می دهد و همه چیز در محضر مقدس حق تعالی واقع می شود.

- هان ای متصدیان و دولتمردان ... اگر به واسطه سوء مدیریت و ضعف فکر و عمل شما به اسلام و مسلمین ضرری و خللی واقع شود و خود می دانید و به تصدی ادامه می دهید؛ مرتکب گناه عظیمی و کبیره مهلکی شده اید که عذاب بزرگ دامنگیرتان خواهد شد. هر یک در مقام احساس ضعف در خود می کند، چه ضعف مدیریت و چه ضعف اراده از مقاومت در راه هواهای نفسانی، بدون جوسازی، دلاورانه و با سرافرازی نزد صالحان از مقام خود استعفا کند که این عمل صالح و عبادت است.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۱۴۶ - ۱۶۱

***

جماران؛ ۱۳۶۴_ صدور پیام خطاب به ملت ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب؛

نکته حائز اهمیت:  

- ملتهای جهان، خصوصاً کشورهای اسلامی امروز بیدار شده اند و برای تبلیغات و کرّ و فرهای بی مغز ارزش قائل نیستند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۴۷۶ - ۴۷۷

***


جماران؛ ۱۳۶۴_ سخنرانی در جمع مسئولان کشور و میهمانان خارجی دهه مبارکه فجر؛

نکته حائز اهمیت:  

- شما اگر بخواهید ارزش انسانی داشته باشید، باید کارهایتان برای شرف باشد، نه شکم! برای خدا و دور از هواهای نفسانی کار کنید تا به نتیجه برسد.

- ما کشور را، کشور ایران نمی دانیم؛ ما همه ممالک اسلامی را از خودمان می دانیم و دفاع از همه مسلمین را لازم می دانیم.

- حفظ جمهوری اسلامی یک واجب عینی و اهم واجبات دنیاست و از نماز اهمیتش بیشتر است. برای اینکه حفظ اسلام است، اما نماز فرع اسلام است. این تکلیف برای همه است و فرقی بین هیچ فردی نمی کند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۴۷۸ - ۴۸۷

***

انتهای پیام /*