مستضعفان در تاریخ

امام خمینی (س) در بیست و ششم اردیبهشت ماه سال ۵۸ در جمع اهالی خرم آباد به همراهی مستضعفان در طول تاریخ با پیامبران اشاره کردند

کد : 185135 | تاریخ : 26/02/1401

اعوذ باللّه‌ من الشیطان الرجیم

بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

مستضعفان همراه پیامبران

تمام ادیان آسمانی از بین توده‌ ها برخاسته است و با کمک مستضعفین، بر مستکبرین حمله برده است. مستضعفین، در همۀ طول تاریخ، به کمک انبیا برخاسته‌ اند و مستکبرین را به جای خود نشانده‌ اند. در اسلام پیغمبر اکرم از بین مستضعفین برخاست و با کمک مستضعفین، مستکبرین زمان خودش را آگاه کرد یا شکست داد. مستضعفین بر تمام ادیان حق دارند. مستضعفین به اسلام حق دارند، زیرا در طول تاریخ ۱۴۰۰ ساله، این جمعیت بودند که کمک کردند دین اسلام را؛ ترویج کردند از دین اسلامْ رژیم های شاهنشاهی و مستکبرین وابسته به آن رژیم، همیشه راه آنها غیر راه اسلام بوده است و با مبارزۀ با اسلام، زندگی منحوس خود را ادامه می‌ دادند. مستضعفین بودند که دنبال انبیا بودند، دنبال علما بودند، دنبال اولیا بودند. نهضت ما هم با مستضعفین پیش رفت. مستکبرین یا فرار کردند یا در منازل خود نشستند. آنهایی که امروز برای استفادۀ نامشروع می‌ خواهند سر این سفره بنشینند کجا بودند آن روز که مستضعفین خون خود را می‌ دادند؟ یا در بیغوله‌ ها بودند و یا در خارج. این مستضعفین‌اند که نهضت ما را به پیش بردند؛ اینها هستند که خون خود را ریختند. جوانان دانشگاهی، جوانان مدارس قدیم، جوانان بازاری، عشایر محترم، این طبقه بودند که با قیام خود رژیم منحوس را عقب نشاندند و دست نفتخواران مفتخوار را قطع کردند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به عدم وجود مادیگری در اسلام پرداخته و اظهار داشته اند:

ارادۀ آهنین و شکست ناپذیر ملت

اسلام طبقه‌ ای را بر طبقۀ دیگر ترجیح نداده است. اسلام گرایش مادیگری ندارد. اسلام تمام طبقات را مساوی دانسته است؛ فقط به تقوا مردم را بر دیگری ترجیح داده است. لکن ما الآن مبتلا هستیم به گرفتاری های زیاد، به خرابی های زیاد؛ که باید با دست قدرتمند تمام طبقات و بخصوص عشایر این گرفتاری ها رفع بشود. کوشش کنید که آرامش پیدا بشود در کشورتان. دنباله‌ های رژیم با اسم های مختلف می‌خواهند آرامش نگذارند تحقق پیدا بکند؛ چون می‌ بینند با آرامش، ملت به حق خود می‌ رسد و دست آنها کوتاه می‌ شود. الآن که شکست خودشان را دیدند در رفراندم، شکست قطعی خودشان را دیدند، حس کردند توجه ملت را به اسلام، لمس کردند شکست خودشان را، به کارهای مذبوحانه، به جنبش های مذبوحانه دست زدند. بزرگان ما را ترور می‌ کنند، و گمان می‌ کنند با ترور کار آنها درست می‌ شود. این ترور ثابت کرد که ملت ایران هرچه خون ببیند و هرچه رنج ببیند قویتر می‌ شود. ارادۀ آهنین ملت ما آنطور نیست که بتوان با این حرکات مذبوحانه به او شکست داد. ملت ما راه خودش را یافته است و از پا نمی‌ نشیند تا اینکه اسلام عزیز را پیاده کند، تا آنکه دست همۀ خائنان را قطع کند؛ تا آنکه مفتخواران را از مفتخواری منع کند.

امام به توطئه دشمنان اشاره و بر حفظ وحدت تاکید کرده و ابراز داشته اند:

وابستگان به امریکا و مدعیان دمکراسی

شما ای برادران من! ای برادران عشایری من! آگاه باشید نگذارید تبلیغات سوء اینها در جوانان شما تأثیر کند. اینها را راه ندهید در بین خودتان که با تبلیغات خودشان بخواهند باز مسائل سابق را برگردانند و امریکا را بر خزائن ما مسلط کنند. اینها پیوستگان به امریکا هستند با هر صورتی که هستند.

آنهایی که به اسم دمکراتیک می‌ خواهند نهضت ما را شکست بدهند بستگان امریکا هستند. و باید بدانند با این حرف ها نخواهند اینها به آمال خودشان برسند. آنها که به اسم توده‌ها می‌خواهند توده‌ های محروم را محروم تر کنند و دست اجانب را به ایران باز کنند، باید بدانند که گذشت دیگر. با این حرکات نمی‌ توانند وسایل سابق را اعاده بدهند. ملت ما با وحدت خود و توجه به اسلام عزیز نهضت را به پیش برده است، و به پیش خواهد برد. نهضت ما ... فرو نمی‌نشیند، مگر آنکه تمام آمال اسلامی تحقق پیدا بکند.

 صحیفه امام؛ ج ۷، ص ۳۲۷ - ۳۲۹

۱ ـ یعنی ایلات و عشایر را در منطقۀ خاص سکونت دادن، و از کوچ سنتی آنان جلوگیری کردن.

انتهای پیام /*