هر روز با امام / ۳ آبان / نگاهی به اتفاقات دوران حیات امام

در این نوشتار سعی بر این است که به اهم وقایع و رخدادهای حیات پربرکت حضرت امام خمینی (س) اشاره گردد. ضمنا در ادامه مناسبتهای ملی و مذهبی روز را در سیره و اندیشه امام جستجو می کنیم.

کد : 178999 | تاریخ : 03/08/1399

نجف اشرف؛ ۱۳۴۴_ نامه‌های تشکر به آقایان نجفی مرعشی و محمد تقی فلسفی (ورود به نجف)

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۲ - ۳

***

نجف اشرف؛ ۱۳۴۶_ نامه به آقای محمد شریعت اصفهانی (اوضاع ایران)

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۱۵۵ - ۱۵۷

***

نوفل لوشاتو؛ ۱۳۵۷_ مصاحبه با خبرگزاری فرانسه درباره آینده ایران

اهم بیانات:

وضعیت رژیم است که به بن بست کشیده شده است. رژیم می خواهد راه حل خود را به ملت تحمیل کند. مردم در بن بست نیستند؛ مردم می خواهند این رژیم نباشد. هر راه حلی که منجر به بقای این رژیم گردد مواجه با بن بست می شود؛ زیرا مردم آن را نخواهند پذیرفت.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۴، ص ۱۴۵ -۱۴۷

***

نوفل لوشاتو؛ ۱۳۵۷_ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج (شهادت در راه خدا، سیره انبیا است)

اهم بیانات:

امروز اطلاع دادند که زندانیهای سیاسی را یک مقداری آزاد کردند و مقداری هم بناست آزاد شود. آیا ببینیم که این آزاد کردن جبران می کند این مسائل را؟ یک نفر انسان را ده سال، پنج سال، کمتر، بیشتر، از همۀ جهات ساقط کنند، همۀ آزادیها را از او بگیرند، در حبس همۀ شکنجه ها و زجرها را به او بدهند، بعدش بگویند که شما آزادید! خوب این پنج سال تضییع عمر یک مسلمان، یک انسان، پنج سال، ده سال زجر دادن به یک انسان، به یک مُسْلم، اینها هیچ؟

 ما می خواهیم یک ملت را آزاد کنیم، ما می خواهیم یک امت را آزاد کنیم، ما می خواهیم یک امت را مستقل کنیم، ما می خواهیم از زیر بار امریکا و انگلستان و روسیه بیرون برویم، البته فداکاری می خواهد، جوان دادن می خواهد، حبس می خواهد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۴، ص ۱۴۸ -۱۵۳

***

قم؛ ۱۳۵۸_ پیام به مسلمین و حجاج (شکستن بتها و قدرت های بزرگ شیطانی زمان)

اهم بیانات:

    ای مسلمانان جهان! چه شد شما را که در صدر اسلام با عدۀ بسیار کم، قدرتهای عظیم را شکستید و امت بزرگ اسلامی ـ انسانی ایجاد نمودید، اکنون با قریب یک میلیارد جمعیت و دارا بودن مخازن بزرگی که بالاترین حربه است در مقابل دشمن، اینچنین ضعیف و زبون شدید؟ آیا می دانید که تمام بدبختیهای شما در تفرقه و اختلاف بین سران کشورهای شما و بالنتیجه بین خود شماست؟

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۳۸ - ۳۴۰

***

قم؛ ۱۳۵۸حکم انتصاب آقای سید روح الله خاتمی به سمت امامت جمعه اردکان

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۴۱

***

قم؛ ۱۳۵۸_ سخنرانی در جمع پرسنل پایگاه هوایی آذربایجان شرقی (اسلامی شدن ارتش)

اهم بیانات:

بعد از هر انقلاب البته گرفتاریهای زیادی هست. خصوصاً یک انقلابی که وارث یک مملکتی است که پنجاه سال کوبیدند آن مملکت را؛ همه چیزش را از بین بردند. شما وارث یک همچو مملکتی هستید

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۴۲ - ۳۴۴

***

قم؛ ۱۳۵۸_ سخنرانی در جمع پاسداران بابل (آزادی بیان و قلم ـ شأن فقیه در اسلام)

اهم بیانات:

شما خیال می کنید در انقلابات دیگر آزادی می دهند؟ آزادی به مردم نمی دادند. بعد از انقلاب تمام مطبوعات را جلویش می گرفتند؛ تمام مجالس را جلویش می گرفتند؛ تمام دستجات را جلویش می گرفتند؛ همه را به طور اختناق جلویش می گرفتند؛ به اسم اینکه انقلاب است، در انقلاب باید این چیزها بشود لکن این انقلاب اسلامی جلوی هیچ طایفه ای را نگرفت و جلوی هیچ قلمی را نگرفت تا چند ماه که معلوم شد که می خواهند توطئه کنند

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۴۵ - ۳۵۴

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ وصیت نامه در امور شخصیه خطاب به آقای سید احمد خمینی و بستگان

اهم بیانات:

از احمد ـ وفّقه الله تعالی ـ می خواهم که کوشش خود را صرف نماید در خدمت به جمهوری اسلامی، و اگر پس از من از طرف متصدیان کاری که به شایستگی می تواند انجام دهد از او خواستند برای خدمت به اسلام و مسلمین، نه برای مقام و جهات دنیوی، رد نکند و از خدمت رو برنگرداند که در حال حاضر خدمت به این جمهوری اسلامی بر عهدۀ همه است

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۶۸ - ۷۰

***

جماران؛ ۱۳۶۳_ حکم انتصاب آقای اسماعیل سهرابی به سمت ریاست ستاد مشترک ارتش

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۸۸

***

انتهای پیام /*