نامه
حادثه 14 اسفند در دانشگاه تهران
نامه به آقای گلپایگانی (حادثه 14 اسفند در دانشگاه تهران)
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
برو به صفحه: برو

نوع ماده: صحیفه امام

پدیدآورنده : خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368

محل نشر : تهران

ناشر: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

زمان (شمسی) : 16 اس‍ف‍ن‍د ‭1359

زمان (قمری) : 29 ربیع الثانی ‭1401

مکان: تهران

شماره صفحه : 194

موضوع : حادثه 14 اسفند در دانشگاه تهران

زبان اثر : فارسی

مخاطب : گلپایگانی، سید محمد رضا (از مراجع عظام تقلید)

نامه به آقای گلپایگانی (حادثه 14 اسفند در دانشگاه تهران)

نامه

‏زمان: 16 اسفند 1359 / 29 ربیع الثانی 1401‏

‏مکان: تهران، جماران‏

‏موضوع: حادثۀ 14 اسفند در دانشگاه تهران‏

‏مخاطب: گلپایگانی، سید محمدرضا (از مراجع عظام تقلید)‏

‏بسم الله الرحمن الرحیم‏

‏حضرت آیت الله آقای گلپایگانی ـ دامت برکاته‏

‏     پس از اهدای تحیت و سلام، تلگراف‏‎[1]‎‏ جنابعالی که از نگرانی آن حضرت در‏‎ ‎‏قضایای شوم دانشگاه در روز پنجشنبه 14 / 12 / 59‏‎[2]‎‏ حکایت می کرد واصل، تلفنهای‏‎ ‎‏بسیاری در دنبالۀ جنایت منحرفین از اطراف نیز واصل گردید. به جنابعالی و عموم ملت‏‎ ‎‏شریف اطمینان می دهم که با خواست خداوند تعالی با اینگونه مخالفتهای با اسلام،‏‎ ‎‏برخورد شدید خواهد شد، و به دستگاه قضایی گفته ام که قضیه را تعقیب و مجرمین و‏‎ ‎‏محرّکین را شناسایی و محاکمه کنند و نتیجه را به اینجانب اطلاع دهند تا تکلیف آنان به‏‎ ‎‏حسب موازین اسلامی معین شود. باید گروهها و دسته های منحرف سیاسی و غیر سیاسی‏‎ ‎‏بدانند که من با احساس تکلیف، با آنان برخورد اسلامی و حدود اسلامی می کنم و به‏‎ ‎‏شرارتهای ضد اسلامی خاتمه می دهم. از جنابعالی امید دعای خیر دارم. حضرتعالی‏‎ ‎‏مردم را دعوت به آرامش فرمایید. والسلام علیکم و رحمة الله .‏

‏روح الله الموسوی الخمینی‏

‎ ‎

  • - «بسم اللّه الرحمن الرحیمتهران ـ حضرت آیت اللّه آقای خمینی ـ دامت برکاتهبعد از اهدای سلام، اختلافات و برخوردها و درگیریهای اخیر موجب نگرانی شدید است. با توجه به وضع بسیار حساس کشور و جنگ تحمیلی و توطئه های بیگانگان اقدام سریع حضرتعالی در اطفای این نائرۀ قبل از بروز فتنه های خطرناک و حوادث غیر قابل پیش بینی به نظر حقیر لازم است. نصرت اسلام و وحدت کلمۀ مسلمین و بقای وجود شریف را از خداوند متعال مسئلت می نمایم. والسلام علیکم و رحمة اللّه و برکاته. 29 ربیع الآخر 1401 ـ الگلپایگانی.
  • - حادثه هنگام سخنرانی ابوالحسن بنی صدر در دانشگاه تهران روی داد و به ایجاد اخلال و اغتشاش توسط طرفداران گروهک منافقین انجامید.