باعرض سلام و خسته نباشید من 50 سال دارم مرجع تقلید من امام خمینی(ره) می باشد و از آنجاییکه باید یک مرجع زنده نیز داشته باشم رهبر انقلاب آیت ا... خامنه ای را انتخاب کرده ام . سوالم در خصوص یائسگی است، 49 ساله که بودم کمی پریودم نامنظم شد ، تا اینکه 8 ماه پریودم قطع گردیدو پس از 8 ماه اواخر ماه رمضان امسال مجددا" پریود شدم که به حکم استحاضه کثیره عمل کردم و بعداز آن هم تا تاریخ امروز بار دوم است که پریود می شود درواقع فاصله بین پریودها از یک ماه کمتر شده است ، مجددا به حکم استحاضه کثیره عمل کردم، از طرفی همسرم با این حمامهای سه گانه مخالف است و از آنجائیکه آقای خامنه ای می فرمایند که می توان در این زمینه به مرجع دیگر مراجعه کرد می خواهم راهنمائیم کنید چون واقعا شرایط برایم سخت است برای هر نمازی غسل کنم . لازم به ذکر است که تقریبا پریودم مثل قبل می باشد.

با سلام و تحیت

طبق فتوای امام خمینی(س)، سن یائسگی در زن سیده قرشیه شصت سال قمری و در غیر قرشیه پنجاه سال قمری میباشد. ( رک: ترجمه تحریر الوسیله، ج1، ص53، احکام حیض)

در مورد قمری یا شمسی بودن سن یائسگی، در استفتائات چنین آمده است:

زنان براى سن یائسگى، پنجاه سال قمرى یا پنجاه سال شمسى را مبنا قرار دهند؟ و اگر سال قمرى باشد و شخص، سال تولد قمرى خود را نداند، دقیقاً چه موقعى را سال یائسگى خود قرار دهد؟

بسمه تعالى، سال را قمرى قرار دهند و با شک در رسیدن به حد یأس، حکم یأس مترتّب نمى‏ شود. (استفتائات امام خمینی(س)، ج1، ص248، س542)

شصت سال قمری، تقریبا 58 سال شمسی و 77 روز است و پنجاه سال قمری 48 سال شمسی و 6 ماه می باشد.

در رابطه با حکم خونی که زن بعد از یائسگی می بیند،حضرت امام (س) چنین میفرماید:

...خونى را که زن یائسه مى ‏بیند حیض نیست و در این‏که استحاضه باشد در جایى که احتمال آن باشد تردید وجود دارد، هرچند که استحاضه بودنش بعید نیست‏. ( ترجمه تحریر الوسیله، ج1، ص53، احکام حیض)

و در استفتایی چنین آمده است:

زنى که پنجاه سال یا شصت سال قمرى را تمام کرده و باز خون مى ‏بیند با اوصاف حیض در غیر ایام عادت، تکلیف او در طواف و نماز چیست؟

بسمه تعالى، بعد از رسیدن به سن یائس، خونى که مى ‏بیند حکم استحاضه دارد و باید در نماز و طواف، به وظیفه مستحاضه عمل کند. (استفتائات امام خمینی(س)، ج1، ص248، س543)

مخالفت همسر حکم شرع را تغییر نمیدهد؛ البته اگر برای شما انجام غسلهای متعدد حرجی باشد می توانید بجای غسل تیمم نمایید.

موفق و موید باشید.

والسلام علیکم و رحمه الله

. انتهای پیام /*