تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی بر اساس حکم حضرت امام خمینی (س) و بر مبنای طرحی که توسط آقایان محمدعلی انصاری و حمید انصاری تدوین و کلیات آن مورد موافقت حضرت امام و رؤسای سه قوه قرار گرفته بود، مؤسسه ای را در سال 1367 با نام «مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)» تأسیس نمود، و پس از ارتحال حضرت امام مسئولیت ادارۀ مؤسسۀ مذکور و حرم مطهر حضرت امام را طی حکمی به حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری سپرد. متن حکم بدین شرح است:

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمدعلی انصاری دامت افاضاته

با توجه به سابقه و تجربه خدمت شما در پیشگاه مقدس رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی امام خمینی - سلام الله علیه - جنابعالی را به عنوان سرپرست مسئول مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (قدس الله سره) و حرم مطهر آن حضرت منصوب می نمایم که با هماهنگی و استفاده از کلیه نیروهای مجرب اجرایی و فکری و فرهنگی و مردمی کشور، زمینه های لازم نشر آثار با برکت و همچنین طراحی و ساخت مرقد شریف را فراهم نمایید. ان شاءالله تمامی ارگانها و نیروهای مؤمن و مخلص انقلاب در تمامی برنامه ها با شما همکاری می نمایند و در اجر بزرگ تعظیم شعائر اسلام و تحقق آرمانهای مقدس امام سهیم خواهند بود. خداوند به شما و همگی توفیق خدمت بیشتر در پیمودن راه مقدس و اهداف عظیم انقلاب اسلامی عنایت فرماید.

 والسلام علیکم و رحمة الله

 احمد خمینی

31 / 3 / 68

قانون نحوه حفظ آثار و یاد حضرت امام خمینی (س) و الحاقیه آن

مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون نحوه حفظ آثار و یاد حضرت امام خمینی در تاریخ چهاردهم آبان 1368 و سپس تأیید آن توسط شورای نگهبان، امر حفظ، نشر، نظارت و تأیید آثار امام خمینی را بطور مستقیم به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) واگذار و علاوه بر آن بعضی سازمانها، وزارتخانه ها و صدا و سیما را موظف به نشر و بسط اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نموده است. همینطور مجلس شورای اسلامی با الحاق موادی به قانون فوق که در تاریخ 26 شهریور 1369 به تصویب و در تاریخ 3 / 7 / 69 به تأیید شورای نگهبان رسیده است، درباره دخل و تصرف و یا انهدام اسناد مرتبط با حضرت امام (س) و نیز سایر موادی که در این الحاقیه آمده است برای مرتکبان، پیگرد قانونی و مجازات تعیین کرده است.

تولیت مؤسسه

 پس از رحلت یادگار حضرت امام در اسفند 1373 و بنا به وصیت ایشان، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی مسئولیت اداره مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام و تولیت آستان حضرت امام را برعهده گرفتند. ایشان در اردیبهشت 1374 طی نامه ای از محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی تقاضای تنفیذ حکم پدر را نمودند. متن نامۀ ایشان و پاسخ مقام معظم رهبری بدین شرح است:

 محضر مبارک حضرت آیت الله خامنه ای رهبر بزرگوار

 انقلاب اسلامی دام ظله العالی

با عرض سلام و تقدیم مراتب تشکر خویش و خانواده داغدیده خمینی (سلام الله علیه) از حضور حضرتعالی که همواره لطف و محبت هایتان تسلی بخش جانهای خسته ما بوده است. همانگونه که مستحضرید، اینجانب به واسطه وصیت پدرم حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی به عنوان تولیت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام و حرم مطهر حضرتش منصوب گشته ام. ولیکن از آنجا که همه امور را بنا به فتوای امام راحل به مقام شامخ ولایت می دانم و همواره بر این اعتقادم که این نظام مقدس در پرتو ولایت مطلقه فقیه و گام نهادن در مسیر اندیشه های تابناک خمینی کبیر می تواند از مرزهای موجود فراتر رفته و به لطف الهی نجات بخش انسانیت از ورطه هلاکت و ظلمت باشد، لذا از محضر مبارک حضرتعالی تقاضا می کنم در صورت صلاحدید، وصیت آن عزیز سفر کرده را تنفیذ فرمایید.

فرزند کوچک شما

سید حسن خمینی

بسم الله الرحمن الرحیم

با طلب رحمت و مغفرت برای پدر گرامی شما و برادر عزیز ما مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید احمد آقا طاب ثراه وصیت مزبور را تنفیذ می کنم و توفیقات الهی را برای شما صمیمانه مسألت می نمایم.

والسلام علیکم

سید علی خامنه ای

21 ذی القعده 1415

 2 / 2 / 1374

 تعیین مسئول حرم امام و قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در تیرماه سال 1374 با حکمی مجدد، انتخاب پدر را تأیید و حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدعلی انصاری را در مسئولیت حرم امام و مؤسسه ابقا نمودند. سپس طی حکم جداگانه ای جناب آقای حمید انصاری را نیز به عنوان قائم مقام مؤسسه منصوب کردند. متن این دو حکم چنین است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 جناب حجةالاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمدعلی انصاری (زید عزه)

 با توجه به انتخاب شایسته پدرم و همچنین با عنایت به عنایات خاص حضرت امام - سلام الله علیه - و مرحوم یادگار گرانقدر امام - رضوان الله علیه - و با تأسی به حکم آن عزیز بزرگوار که همواره از حضرتعالی به عنوان رازدار و مونس خویش یاد می کردند و لذا در همه کارهای خویش شما را چونان برادری می دانستند و از همین رو مسئولیت حرم امام و مؤسسه تنظیم و نشر آثار ایشان را به جنابعالی تفویض کرده بودند و با توجه به صراحتی که در وصیتنامه خویش دارند و جدای از همه موارد فوق، با توجه به شناختی که اینجانب از شما دارم و حضرتعالی را از دیر باز یکی از همراهان افکار امام و یاران با وفای ایشان می شناسم، شما را کما کان در سمت سابق ابقا می نمایم. ان شاءالله موفق باشید.

سید حسن خمینی - (15 / 4 / 74)

 برادر عزیز جناب آقای حمید انصاری

 با توجه به سوابق درخشان و نقش برجسته و تعیین کننده جنابعالی در کلیه مراحل تأسیس و برنامه ریزی و تعیین خطوط و اهداف اساسی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) و نیز مدیریت موفق و حضور مستمر شما در کلیه امور اجرایی آن در سمت قائم مقام مؤسسه و خصوصاً با توجه به عنایت خاص و تأیید یادگار امام راحل (س) حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی - رحمة الله علیه - از شما و بنا به پیشنهاد سرپرست مؤسسه بدینوسیله مجدداً به سمت قائم مقام مؤسسه منصوب می شوید. امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری و همدلی کلیه مسئولین واحدها و مراکز وابسته و به کارگیری اختیارات لازم همچون گذشته در راه توسعه و پیشرفت این مجموعه با برکت که حقاً نقش بارز خود را در بسط و نشر افکار بلند امام راحل به خوبی ایفا نموده است، موفق باشید.

والسلام علیکم و رحمة الله

سید حسن خمینی (15 / 4 / 74)

 

. انتهای پیام /*