دریابان علی شمخانی در مقاله ای با عنوان «حماسه فتح خرمشهر هویت ملت ایران» به تحلیل عملیات بیت المقدس که در دهم اردیبهشت آغاز شد و پس از 24 روز در روز سوم خرداد 61 منجر به آزادسازی خرمشهر گردید، پرداخته است.

این حادثه بزرگ تاریخی را می توان از چند بعد بررسی کرد تا اهمیت آن آشکارتر شود. عملیات بیت المقدس پیامدها و تحولات بسیار مهمی را به دنبال داشت، اهم پیامدها و تحولات را به این شرح است:

1) ظهور قدرت دفاعی ایران: پیروزی نظامی ایران در عملیات بیت المقدس پس از ناکامی و شکست در دو مرحله که مرحله اول آن بازدارندگی در برابر تجاوز دشمن و مرحله دوم، جلوگیری از اشغال 15هزار کیلومتر از خاک ایران بود را می توان به عنوان ظهور قدرت دفاعی ایران مورد توجه قرار داد. ماهیت پیروزی از نظر جغرافیا و میدان درگیری، زمان، روش دستیابی به آن (تاکتیک عملیات)، فرماندهی و کنترل و نیروهای شرکت کننده و همچنین بسیاری از موضوعات دیگر، هر کدام مقوله جداگانه ای است که در صورت بررسی و کالبد شکافی هر یک می تواند رخداد عظیم تاریخی را با شکلی در خور شأن آن جلوه گر سازد؛ به نحوی که شایسته عملیات بزرگی باشد که منجر به آزادی خرمشهر شد.

2) ثبات داخلی، بازدارندگی خارجی: اقدامات مسلحانه منافقین و فرار بنی صدر منجر به ایجاد چالش های امنیتی و ارایه تصویری ناامن و بی ثبات در داخل جمهوری اسلامی ایران گردیده و کشور را در مقابل مداخله خارجی آسیب پذیر کرده بود. فتح خرمشهر توانست پایداری سیاسی و تأمین ثبات سیاسی در برابر چالش های امنیتی و مداخله خارجی را به ارمغان آورد. البته این امر بیانگر نقش پراهمیت مردم، مدیریت دفاعی - امنیتی و سیاسی کشور و نقش برجسته حضرت امام (ره) که این سه مقوله نیز هر کدام نیازمند پرداخت مستقلی است.

3) ظهور ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای: از پیامدهای فتح خرمشهر تأثیر فوق العاده مهم سیاسی - نظامی آن بر روند تحولات سیاسی نظامی منطقه است. این امر که منجر به تغییر برخی از معادلات منطقه ای شد، بیانگر ظهور قدرت جدید ایران به عنوان قدرتی تأثیرگذار بود. این موضوع در صورت موشکافی می تواند ابعاد منطقه ای فتح خرمشهر را بیشتر آشکار سازد.

4) اثبات یک سبک موفق از جلوه ایمان در کشاکش سهمگین ترین میدان: الگوی تفکر و رفتار رزمندگان، شهدا و ایثارگران به عنوان یک فرهنگ ارزشی- حماسی بیانگر نقش بی بدیل، ایمان، روحیه فداکاری و خلاقیت و ابتکار عمل در کسب پیروزی ها به ویژه فتح خرمشهر است که برای همیشه در طول تاریخ می تواند الهام بخش باشد. مجموع این تحولات چهارگانه نشان می دهد که خرمشهر یک حادثه تاریخی و تاریخ ساز است. یک الگوی کامل اندیشه و عمل نظامی و مدیریت کلان دفاعی - امنیتی و استراتژیک در کشور است. ملتی که حماسه مقاومت و آزادسازی خرمشهر را دارد ثابت کرده است که دیگر مجالی برای تجاوز باقی نخواهد گذشت و این ملت با قدرت از امنیت ملی و استقلال خود دفاع خواهد کرد. هویت ملت ایران برآمده از حماسه فتح خرمشهر است که الهام بخش تفکر و رفتار آنها در صحنه های سیاسی، اجتماعی، نظامی و امنیتی و در برابر مداخله و تجاوز بیگانگان خواهد بود. آن روز بزرگ را ارج نهیم، بر شهدایش درود بفرستیم و از آموزه ها و عبرتهای بی شمار آن درس آموزی نماییم و تاریخ این حماسه پرفروغ را برای هر ایرانی و ایران اسلامی همچنان زنده نگهداریم.

 

. انتهای پیام /*