انقلاب اسلامی ایران، انقلاب جوانان دهه چهل و پنجاه بود. رهبر این انقلاب اگرچه به لخاظ سنی فاصله زیادی با جوانان انقلابی داشت، اما ارتباط بسیار نزدیکی با این جوانان برقرار کرده بود. جوانان و دانشجویان یکی از مهمترین سرفصل های توصیه های امام را به خود گرفته است. پرداختن به این امر مهم در ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) ضرورتی انکارناپذیر است. آنچه در ذیل می آید، گفتگویی است با دکتر سید احمد حسینی مسوول کمیته جوانان، دانشگاهیان و فرهنگیان ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س)، که درباره اهمیت بزرگداشت امام در میان جوانان و دانشگاهیان و همچنین تشریح برنامه های این کمیته انجام شده است:


 اهمیت بزرگداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی(س) به وی‍ژه در میان جوانان و دانشگاهیان چیست؟

 در دیدگاه حضرت امام دانشجو و نسل جوان بیش از همه آحاد جامعه در تحول جامعه می تواند نقش ایفا کند و اگر نگاهی گذرا به سخنان و بیانات حضرت امام در دیدارهای مختلفی که داشته اند داشته باشیم نگاه امام را به جوانان و دانشجویان و دانش آموزان به درستی می توانیم متوجه شویم. امام ارزش زیادی برای جوانان و دانشجویان و دانشگاهیان قائل بودند. ایشان می فرمایند : "دانشگاه مبدأ همه تحولات است" این نگاه دقیق امام را به نقش دانشگاه و دانشجویان نشان می دهد .بر همین اساس در بین اقشار مختلف جامعه ، دانشجو یان و دانشگاهیان و جوانان و فرهنگیان بیش از همه نیازمند شناخت افکار و اندیشه های حضرت امام (س) هستند و آنان هستند که در صف مقدم خدمت به جامعه قرار دارند و آینده ساز جامعه هستند و باید بیش از همه به افکار و اندیشه های حضرت امام پی ببرند . لذا برای تکریم و تجلیل مناسب از امام در ایام بزرگداشت و ترویج افکار و اندیشه های ایشان همه ساله در محیط های دانشگاهی و آموزشی و مراکز مربوط به جوانان برنامه های وی‍ژه ای تدارک می شود. گرچه ما معتقدیم مسؤولان آموزشی چه در آموزش عالی و چه آموزش و پرورش باید در طول سال در قالب برنامه ریزی های  علمی و حساب شده بیش از پیش در ترویج افکار و اندیشه های حضرت امام تلاش کنند.

در آستانه بیست و سومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام (س) هستیم بی تردید نام امام برای همه جهانیان به خصوص ملت بزرگ و شریف ایران شناخته شده است و بی تردید باید اذعان داشت که بزرگداشت امام با جایگاه والایی که ایشان به عنوان یک عارف و فیلسوف و اندیشمند و یک مرجع تقلید و مقام بسیار ارزشمندی که در جهان اسلام و ملت بزرگ و قدرشناس ایران داشتند بزرگداشت همه خوبی ها و همه ارزش ها و ایثار گری ها و بزرگداشت مجاهدت ها و ارزش آفـریـنی هـای یـک مـلت است. مـلت هـای آزاده جهـان ، همه آنانی که در زیر  یوغ استعمار و استثمار زندگی می کردند با نهضت حضرت امام درس جدیدی از اسلام و انسانیت گرفتند و به رسالت واقعی خود در زندگی بیش از پیش پی بردند . بزرگداشت امام در واقع بزرگداشت همه تحولات مثبت اجتماعی، انسانی و اسلامی است که در گستره جهان از دهه پنجاه تا کنون رخ داده است و امروز اساس و ریشه موج قیام های مردمی و آزادی خواهی که در کشورهای منطقه و شمال آفریقا آغاز شده است به تفکر امام باز می گردد و ملهم از افکار و اندیشه های حضرت امام(س) است.ملت ما هم در معرفی اسلام ناب محمدی و هم در تبیین جایگاه انسان واقعی قدرشناس امام خود در همه لحظات زندگی است و یادش را همیشه گرامی می دارد. اما 14 خرداد تجلی واقعی عشق و اراده آحاد جامعه است و مردم شریف ایران هر سال با شکوه تر از سال قبل و با حضور گسترده خود ارادت قلبی خود را به امام و پایبندی به آرمان های حضرت امام نشان می دهند . در بین اقشار مختلف جامعه قشر دانشجو و دانشگاهی و جوان و فرهنگی بیش از همه نیازمند شناخت افکار و اندیشه های امام است.


ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) برای دستیابی و تحقق این امر چه اقدامی صورت داده است؟

چند سالی است که در راستای شناساندن هر چه بهتر افکار و اندیشه های حضرت امام به این اقشار ، کمیته امور جوانان و دانشگاهیان در ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (س) فعال است که مرکب از سازمان ها و وزارتخانه ها و نهادهایی است که درداخل کشور متولی امور دانشگاهیان و جوانان و دانش آموزان و فرهنگیان هستند از جمله وزارت علوم، تحقیقات، فناوری، وزارت آموزش و پرورش ، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، جهاد دانشگاهی مرکز ، وزارت ورزش و جوانان ، هلال احمر ، دانشگاه علمی-کاربری، دانشگاه پیام نور ، سازمان بسیج دانشجوئی و دانش آموزی و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و سایر دستگاههایی که به نحوی در ارتباط با امور جوانان و دانشگاهیان هستند در این کمیته حضور دارند و همه ساله جلسات مختلفی را خدمت این ارگانها هستیم. علاوه بر این کمیته که در ستاد مرکزی فعال است ستاد دانشگاهی نیز در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و ستاد دانش آموزی و جوانان و فرهنگیان در در وزارت آموزش و پرورش و ستاد جوانان و ورزشکاران در وزارت ورزش و جوانان داریم که  به عنوان زیر مجموعه کمیته امور جوانان و دانشگاهیان فعالیت می کنند.


اقدامات کمیته دانشگاهیان و جوانان ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) طی این سال ها چه بوده است؟

کمیته ضمن اینکه تلاش می کند تا برنامه های متنوع و مختلفی در محیط های دانشگاهی و دانش آموزی و مراکز مربوط به جوانان اجرا شود تلاش دیگرش  بر این است که مراسم 14 خرداد هر ساله باشکوهتر از سال قبل برگزار شود و همانگونه که آحاد جامعه ما هر ساله باشکوهتر از سال قبل در مراسم حضور پیدا می کنند  قشر دانشگاهی و جوانان هم همگام  با سایر اقشار جامعه در سراسر کشور برای مراسم 14 خرداد در مراسم حرم مطهر حضرت امام (س) حضور پیدا کنند . برنامه های متعددی نیز در مراکز دانشگاهی تدارک دیده شده است. از روز ششم خرداد در مراکز دانشگاهی و دانش آموزی و فرهنگی یک هفته با عنوان هفته بزرگداشت یاد و نام حضرت امام (س) در نظر گرفته شده است و برنامه های متنوعی در طول این هفته در مراکز دانشگاهی و دانش آموزی و جوانان به اجرا در خواهد آمد و روز دهم خردادماه هم با عنوان روز میثاق جوانان و دانشگاهیان و فرهنگیان با حضرت امام خمینی (س) نامگذاری شد که در آن روز هم برنامه های محوری در نظر گرفته شده است .اهم فعالیت های کمیته امور جوانان و دانشگاهیان مواردی هستند که در ذیل به استحضار می رسانم:

 پیگیری و تشکیل ستاد ویژه دانشگاهی بزرگداشت حضرت امام خمینی ( س ) با محوریت کمیته در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، متشکل از وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری – بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – دانشگاه آزاد اسلامی – دانشگاه پیام نور – جهاد دانشگاهی – دانشگاه جامع علمی و کاربردی – سازمان بسیج دانشجویی و بسیج دانش آموزی و تشکلهای دانشجوئی و دانش آموزی

اعلام هفته بزرگداشت یاد و نام حضرت امام خمینی(س) در دانشگاهها و مراکز آموزشی سراسر کشور از تاریخ6 خرداد لغایت 13 خردادماه

مراسم میثاق جوانان و دانشگاهیان با حضور وزرای محترم علوم ، تحقیقات و فناوری – بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور – روسای محترم جهاد دانشگاهی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها ، وزارت ورزش و جوانان ، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ، سازمان بسیج دانشجویی و سازمان جوانان هلال احمر با آرمانهای والای رهبر کبیر انقلاب اسلامی در تاریخ 10 خرداد ماه ساعت 8:30 صبح در حرم مطهر .

حضرت امام معتقد بودند که دانشگاه باید در خدمت توسعه و پیشرفت جامعه و نظام باشد و از دانشگاه است که صلاح و فساد یک کشور نشأت می گیرد . برای نیل به جایگاهی که حضرت امام برای دانشگاه قائل بودند باید دانشگاهیان و مسئوولین و متولیان امر تلاش کنند تا محتوای لازم  را برای یک دانشگاه اسلامی که در خدمت جامعه باشد فراهم کنند و شکل گیری انقلاب فرهنگی و سپس نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای تحقق آرمان های حضرت امام برای داشتن یک دانشگاه اسلامی است . برای اینکه دانشگاه منشأ خدمت به جامعه و نظام اسلامی باشد باید تولید علم و نظریه پردازی توسط اندیشمندان و دانشمندان مبرز در دانشگاه ها مدنظر قرار گیرد لذا پیرامون چگونگی تولید علم و جایگاه این مهم و همچنین بحث مربوط به آزاد اندیشی در دانشگاه ها که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم هست که دانشگاه ها محل تضارب افکار و بحث و تبادل فکر و اندیشه باشد می بایست تأمل صورت گیرد. تا زمانی که امکان تبادل فکر و اندیشه در دانشگاه ها وجود نداشته باشد امکان داشتن یک دانشگاه پویا میسر نیست.


 برنامه های روز میثاق جوانان، دانشگاهیان و فرهنگیان  در روز دهم خرداد به چه ترتیبی خواهد بود؟

روز دهم خرداد که روز میثاق جوانان و دانشگاهیان و فرهنگیان با حضرت امام هست برنامه های محوری خواهیم داشت . صبح این روز در حرم مطهر حضرت امام  مسوولین آموزش عالی و رؤسای سازمان ها و نهادهای متولی امور جوانان حضور پیدا خواهند کرد. رؤسای دانشگاه های سطح شهر تهران نیز در این مراسم حضور دارند و میثاق نامه دانشگاهیان با حضرت امام (س) توسط یکی از روسای دانشگاه ها قرائت خواهد شد و از سخنان یکی از مسئوولان آموزش عالی بهره مند خواهیم شد و در پایان نیز مراسم اهدای تاج گل و قرائت فاتحه خواهد بود . متعاقب این مراسم نیز دو مراسم دانشجویی در حسینیه جماران در ساعت های یازده و چهارده برگزار خواهد شد و علاوه بر این در دانشگاهها و مدارس و مراکز آموزشی سراسر کشور نیز مراسم های دیگری برقرار خواهد بود . امیدواریم دانشگاهیان، جوانان، فرهنگیان، نقش خود را در بزرگداشت هر چه باشکوه تر حضرت امام چه در مراسم روز چهاردهم خرداد و چه در برنامه های هفته بزرگداشت بیش از گذشته ایفا نمایند. همچنین عصر روز دهم خرداد برنامه اجتماع مسوولین آموزش و پرورش و فرهنگیان را در حرم مطهر خواهیم داشت و ساعت 9 صبح نیز جمعی از فرهنگیان بسیجی در حسینیه جماران حضور خواهند یافت.

. انتهای پیام /*