یکی از به یاد ماندنی ترین نوشته های امام (س) نصیب حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی خمینی یادگار عزیز ترین خاندانش حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی گردید که در قالب یادداشتی بر هدیه صحیفه سجادیه بر نوه گرامیشان بر جای ماند. بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با اهدای کتاب صحیفه‌ سجادیه به سید علی خمینی در روز ۲۲ آذر ماه سال ۶۷ حاشیه‌ای خطاب به وی نگاشتند. حضرت امام ضمن اهدای این کتاب ابراز امیدواری کردند که وی از علمای برجسته و فقهای متعهد و از عرفای مجاهد فی سبیل اللَّه در دو جبهه ظاهر و باطن شود.

متن کامل دست‌نوشته حضرت امام به شرح ذیل است:

بسمه تعالی‏

«هدیة النملة»
فارغ از هر دو جهانم به گل روی علی
از خم دوست جوانم به خم موی علی‏
طی کنم عرصه ملک و ملکوت از پی دوست
یاد آرم به خرابات چو ابروی علی‏
صحیفه کامله سجادیه، نمونه کامل قرآن صاعد است و از بزرگترین مناجات عرفانی در خلوتگاه انس است که دست ما کوتاه از نیْل به برکات آن است؛ آن کتابی است الهی که از سرچشمه نور اللَّه نشأت گرفته و طریقه سلوک اولیای بزرگ و اوصیای عظیم الشأن را به اصحاب خلوتگاه الهی می‏ آموزد. کتاب شریفی است که سبک بیان معارف الهیه اصحاب معرفت را چون سبک قرآن کریم بدون تکلف الفاظ در شیوه دعا و مناجات برای تشنگان معارف الهیه بیان می‏ کند. این کتاب مقدس چون قرآن کریم سفره الهی است که در آن، همه گونه نعمت موجود است و هر کس به مقدار اشتهای معنوی خود از آن استفاده می‏کند. این کتاب همچون قرآن الهی ادقِّ معارف غیبی که از تجلیات الهی در ملک و ملکوت و جبروت و لاهوت و ما فوق آن حاصل می‏شود در ذهن من و تو نیاید و دست طلبکاران از حقایق آن کوتاه است، به شیوه خاص خود قطراتی که از دریای بیکران عرفان خود می‏چشاند و آنان را محو و نابود می‏کند:
پس عدم گردم عدم چون ارغنون
گویدم انا إلیه راجعون‏
پس تو ای نویسنده محروم از همه معارف و بیخبر از کون و مکان، قلم را بشکن و صحیفه را ببند و از حدّ خود که هواهای نفسانی چون تار عنکبوت بر سراسر وجودت پیچیده و هر روز و شب افزون می‏ گردد به فضل لا یزال الهی پناه ببر «انّه ذو رحمة واسعة»
و من این کتاب بزرگ را به فرزند عزیزم که در جبهه او نور و نورٌ عَلی‏ نُور می‏بینم و آن عزیز که یادگار احمد و از سلاله پاک ائمه اطهار- علیهم سلام اللَّه- و پرورده دامن پاک مادر عزیزش که سلاله پاک ائمه اطهار و از طباطبایی‏ ها که افتخار فرزندی حسنین را دارند اهدا کردم و امیدوارم او از علمای برجسته و فقهای متعهد و از عرفای مجاهد فی سبیل اللَّه در دو جبهه ظاهر و باطن شود و از این کتاب مقدس به طور شایسته بهره‏ مند گردد و پدر پیر خود، خمینی را که عمری با هوای نفس و عصیان و ناسپاسی گذرانده و اکنون با روی سیاه و کوله ‏باری از معصیت بدون هیچ امید- مگر به فضل خدای رحمان- از این دار و دیار به دار و دیار دیگر می‏رود از طلب رحمت و دعایی و بخشش گناهان بر او منت نهد.
خداوندا، این عائله را به تو سپردم و از هیچ کس امیدی ندارم؛ تو خود با عنایات خویش آنان را تحت تربیت خویش قرار ده.
به تاریخ شب سه شنبه ۲۲ آذرماه ۱۳۶۷/ سوم جمادی الاولی ۱۴۰۹
بنده عاصی خدا.
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏
(صحیفه امام، ج‏۲۱، ص: ۲۰۹-۲۱۰)


. انتهای پیام /*