به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از ایسنا، محمد باقر قالیباف در جریان بهره‌برداری از طرح ساماندهی و بهسازی محله تاریخی فرهنگی و طبیعی جماران و بخشی از آن که به خورشید سرای جماران معروف است، گفت: اگر خدا محوری را در دستور کار قرار دهیم در این حالت خدا برایمان کفایت می‌کند و لازم نیست دستمان را جایی دراز کنیم.
وی با اشاره به حرکت تاریخی امام(س) در جریان انقلاب اسلامی، گفت: همه می‌دانند که امام(س) چقدر به مردم ارادت داشت و آنها را در متن همه امور قرار می‌داد، اما بارها اعلام می‌کرد که اگر خواسته همین مردم در مسیری غیر از رضایت و حب خدا قرار بگیرد، اگر یک تنه و تنها هم باشد در مقابل آن خواسته می‌ایستد و در واقع امام(س) تاکید داشت که اگر خدایی حرکت نکنیم خدا هم ما را واگذار می‌کند.
شهردار تهران علت اجرای این پروژه را اهمیت دادن به یادآوری‌های خوب تاریخی مردم و خوبی‌ها و ارزش‌ها صداقت‌ها و اخلاص‌هایی دانست که‌ با بردن نام جماران برای مردم تداعی می‌شود. قالیباف گفت: امام(س) و انقلاب اسلامی به دوران سرد و یخ زده دنیا در حوزه دین پایان داد و شور و نور و شعور و گرمابخشی را به جامعه و دنیا ارائه کرد.
شهردار تهران با تاکید بر اینکه جماران مسیر تاریخ را تغییر داده است و مردم و دین را از حاشیه به متن زندگی آورده، افزود: جماران تا همیشه برای مردم عزیز است و جزو هویت دینی و ملی ما باقی می‌ماند و به همین دلیل بوده است که باید بیش از پیش به این محله و نگه داشتن آن به هر شکلی توجه کرده‌ایم، چرا که راه امام(س) و خط امام(س) تنها راه عزت ما و جامعه اسلامی ماست.
شهردار تهران تاکید کرد که امام(س) اخلاق و معنویت را در اوج حکومت و نه کنج عزلت به ما یاد داد و رفتار برای عدالت و آزادی را در مسند قدرت از او دیدیم و امام(س) توجه به مردم و ارزش شهرو ند مداری و نیز توجه به طبقه مستضعف و کوخ نشین را در همین جماران به ما یاد داد.
قالیباف افزود: روحیه‌ای که امام(س) برای اعتماد به نفس به ما یاد داد و ما را به استقلال و آزادی در کشور رساند به برکت جماران بوده است و اگر جماران را جزوی از هویت دینی و ملی بدانیم، دیگر نباید برای حفظ کالبد و فرهنگ آن کم کاری و غفلتی صورت گیرد. در ابتدای این مراسم سید محمد هادی ایازی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران طی توضیحاتی در مورد اجرای پروژه خورشید سرای جماران، گفت: براساس مصوبه شورای شهر تهران و خاص شخص شهردار تهران پروژه ساماندهی محله جماران با تاکید بر حفظ فضای کالبدی و تاریخی آن در دستور کار شهرداری قرار گرفت و در کلیه مراحل کار تلاش شده مرمت‌های صورت گرفته با لحاظ حفظ فضاهای تاریخی، طبیعی و فرهنگی قبلی باشد.
وی افزود: تملک باغ خسروشاهی در ضلع شرقی جماران تملک باغ امیرسلیمانی و نیز بخش قابل توجهی از معابر مرتبط با خیابان اصلی جماران از جمله اقدامات مهم این پروژه بوده است. وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی در پروژه ساماندهی جماران و خورشید سرای جماران نگهداشتن و حفظ فضای فرهنگی آن بوده است، تصریح کرد: متاسفانه محله جماران در این سال‌ها سرای محله نداشته و از امکانات رفاهی برای ساکنان آن محروم بوده است، به همین دلیل در جریان اجرای این پروژه اقدام به ایجاد یک سرای محله در باغ امیرسلیمانی و یک مجموع آمفی تئاتر برای تجمع‌های فرهنگی مردم این منطقه کرده‌ایم.
وی تاکید کرد که یکی از مشکلات اصلی محله جماران مساله پارکینگ بوده است که با توجه به برنامه شهرداری برای تامین ۱۰۰۰ پارکینگ در فضایی جدید این مشکل نیز حل خواهد شد. در این مراسم که با حضور سید حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی و موسوی بجنوردی و نیز جمعی از ساکنان محله جماران برگزار شد، از اقدمات و تلاش‌های شهرداری تهران در راستای توجه به محله جماران تقدیر و تشکر صورت گرفت.

. انتهای پیام /*