پاسخگویی به پرسش‌های نوپیدا که در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز وجود داشته و در قالب مسائل مستحدثه در کتب استدلالی و یا فتوایی فقیهان پیدا می‌شد، با ظهور انقلاب اسلامی ایران و تشکیل نظامی مبتنی بر آموزه‌های فقه شیعه ضرورتی مضاعف پیدا کرد. زیرا از یک طرف بسیاری از امور باید در حکومت اسلامی به شکل قانون درآید و از این رو اندیشمندان عرصه‌های مختلف علمی خواهان پاسخ فقیهان به مسائل مورد ابتلای خویش بوده و از سوی دیگر توده مردم نیز که با مسائل جدید آشنا می‌شدند به خاطر تامین رضایت شارع و رعایت موازین شریعت،خواستار ارائه دیدگاه فقه شیعه در مورد این مسائل بودند. 

به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از جماران، امام خمینی‌(س) در زمره فقیهان نواندیشی قرار دارد که سرفصلی جدید در رویکرد فقه به مسائل و موضوعات نوپیدا عرضه کرده است. از جمله مواردی که در عصر حاضر مورد توجه فقیهان واقع شده و با توجه به ابتلای بسیاری از مردم به آن و ضرورت پاسخ‌گویی به آن در فقه استدلالی و فتوایی رخ نموده، پیوند اعضاء از بدن افراد زنده و یا  مردگان به مرگ مغزی است.

کتاب «قطع و پیوند اعضاء از دیدگاه امام خمینی» در صدد است تا با توجه به مبانی فقه شیعه و با تاکید بر دیدگاه‌های فقهی امام خمینی، این مساله را مورد توجه قرار داده و دیدگاه‌های فقه شیعه به ویژه امام خمینی‌‌(س) را در خصوص مسائل متعدد آن به بحث بگذارد.

کتاب « قطع و پیوند اعضاء» از دیدگاه امام خمینی(س) به قلم سید سجاد ایزدهی توسط موسسه چاپ و نشر عروج با شمارگان هزار نسخه و با قیمت 18هزار تومان منتشر شده است.

. انتهای پیام /*