پرتال امام خمینی(س)-منصور حاجی:ازجمله اولین ومهمترین حوادث پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بحران کردستان بوده است که بدلیل شرائط این غائله یعنی زمان شروع وادامه آن؛گستردگی جغرافیائی؛تأثیرگذاری آن برمردم مناطق کردنشین از اهمیت بالائی برخوردار بود. این بحران، بدلیل ضعف دولت موقت در برخوردبا نیروهای معارض و طغیان بیش از پیش نیروهای کومله و دموکرات بادخالت مستقیم حضرت امام خمینی(ره)مدیریت گردید.بحران کردستان از همان ابتداء با طرح مطالبات سیاسی حزب دموکرات آغازگردید و آنان درطی اطلاعیه های خود، خواستارخودمختاری در این منطقه گردیدند.(۱)  اما از آنجا که مطالبات آنان از مبانی نظری  و استدلالات مناسبی برخوردار نبود درمدت زمان بسیارکوتاهی شکل نظامی به خودگرفت. دراین زمان جبهه متحدی به رهبری عزالدین حسینی در میان کردها بوجود آمدکه باحملات نظامی بوجودآمده از سوی آنان درحقیقت اعلان جنگ رسمی به نظام جمهوری اسلامی داده شد. اما در قبال اقدامات آنان ،امام خمینی بر اساس برنامه های همیشگی خودشان ابتداء سعی نمودند تا با تبیین موضوع و هشدار دهی توجه مردم کردستان را به ابعاد این توطئه جلب نمایند و برهمین اساس در دیدار با جمعی از علمای کردستان فرمودند: «فاسدهایی که با خارج پیوند دارند، خائن به مملکت هستند، می‏ خواهند کردستان را به کمونیستی بکشند. می‏ خواهند اسلام را در کردستان محو کنند. الآن هم مشغول تبلیغات سوء هستند. الآن هم قلمهای خارج و داخل به کار افتاده است و تبلیغات سوء می‏ کنند. از آن طرف می‏ گویند ما می‏ خواهیم ملت کُرد را حفظ کنیم؛ از آن طرف می‏ گویند که دولت می‏ خواهد کردها را سرکوب کند! مسئله کُرد مطرح نیست، مسئله کمونیست مطرح است. کُرد مُسْلم است، ملت کُردِ ما مُسْلم است؛ متعهد به اسلام است. مُسْلم با مُسْلم جنگ ندارد. اینها می‏ خواهند مملکت ما را، کردستان ما را، به ضلالت بکشند؛ به کمونیستی بکشند.ملت کُرد باید بیدار شود. علمای کردستان توجه داشته باشند این جرثومه‏ های فساد را معرفی کنند. ملت کردستان توجه داشته باشد که اینها به اسلام عقیده ندارند. اینها اسلام را مُنافی با منافع خودشان می‏ دانند. اینها اسلام را مخالف با اربابهای خودشان می‏ دانند. اینها نمی‏ خواهند کردستان را آباد کنند، اینها می‏ خواهند خرابی کنند تا کردستان را به ضلالت بکشانند؛ از اسلام خارج کنند. کردستانیها جوانهای خودتان را دریابید! علمای معظّم کردستان! مردم کردستان را دریابید! مجال به این ریشه‏ های فاسد ندهید. مردم شجاع کردستان! کردستان را دریابید؛ اسلام را دریابید. ای ریشه ‏های فاسد! شما. نمی ‏توانید کاری انجام بدهید؛ از صحنه بیرون بروید! ما شما را مدفون می‏ کنیم. شما قابل هدایت نبودید. آنهایی که جوانهای ما را اغفال کردند، آنهایی که با اسم دمکراسی با اسم دمکرات می‏ خواهند مملکت ما را به فساد و تباه بکشند، اینها باید سرکوب شوند. ملت ما آنها را سرکوب خواهد کرد. کاری نکنید که باب غضب باز شود، و باب رحمت بسته شود.»(صحیفه،ج 9،ص371و372)

دراین روزها که دولت موقت مسئولیت اجرائی کشور را برعهده داشت باتحلیل این موضوع که درگیری نظامی موجب لکه دارشدن آبروی انقلاب وطولانی شدن جنگ می گردد. (۲) باهرگونه اقدام نظامی مخالفت می نمود وتصمیم دولت درحل دیپلماتیک غائله کردستان، موجب گردید تا تجزیه طلبان با تحلیل های گوناگون ازجمله ناتوانی جمهوری اسلامی در برخورد با آنان فرصت را غنیمت شمرده و مطالبات خودرا به صحنه های درگیری نظامی و درمناطق شهری بکشانندکه غائله پاوه ازجمله این مواردبود.دراین مقطع، حضرت امام خمینی بادرک صحیح ازماهیت غائله بوجودآمده و گرایش کومله ها ودموکرات ها به راهبرد نظامی گری به خوبی درک کردندکه این موضوع باید از طریق جنس خود بحران یعنی راه حل نظامی حل وفصل گردد. لذا ایشان طی پیام1358/5/27 دستور مقابله  با اشرار را باقاطعیت اعلام نمودند.حضرت امام خمینی با تاکید برجایگاه خود به عنوان ریاست کل قوا که برگرفته ازمقام ولایت فقیه ایشان بوده به تمامی نیروهای نظامی وانتظامی دستورنظامی می دهند و می فرمایند:«از اطراف ایران، گروههای مختلف ارتش و پاسداران و مردم غیرتمند تقاضا کرده‏ اند که من دستور بدهم به سوی پاوه رفته و غائله را ختم کنند. من از آنان تشکر می کنم؛ و به دولت و ارتش و ژاندارمری اخطار می کنم اگر با توپها و تانکها و قوای مجهز تا 24 ساعت دیگر حرکت به سوی پاوه نشود، من همه را مسئول می ‏دانم.من به عنوان ریاست کل قوا به رئیس ستاد ارتش دستور می ‏دهم که فوراً با تجهیز کامل عازم منطقه شوند؛ و به تمام پادگانهای ارتش و ژاندارمری دستور می ‏دهم که ـ بی ‏انتظارِ دستور دیگر و بدون فوت وقت ـ با تمام تجهیزات به سوی پاوه حرکت کنند؛ و به دولت دستور می ‏دهم وسایل حرکت پاسداران را فوراً فراهم کنند.تا دستور ثانوی، من مسئول این کشتار وحشیانه را قوای انتظامی می‏ دانم. و در صورتی که تخلف از این دستور نمایند، با آنان عمل انقلابی می ‏کنم. مکرر از منطقه اطلاع می‏دهند که دولت و ارتش کاری انجام نداده ‏اند. من اگر تا 24 ساعت دیگر عمل مثبت انجام نگیرد، سران ارتش و ژاندارمری را مسئول می‏ دانم.»( همان،ص285)

بدنبال فرمان حضرت امام خمینی، گروههای بسیاری از نیروهای داوطلب  به سمت  پادگان ها هجوم آورده تا با اعزام سریع بتوانند در اجرای فرمان حضرت امام نقشی را ایفاء نمایند. همزمان با حرکت نیروهای ارتش و ژاندارمری و نیروهای داوطلب در کمتر  از چند روز صحنه کردستان به کلی تغییر پیدا نموده و با فرار رهبران آنان به خاک عراق  عملا جبهه دشمن از هم پاشیده و با مدیریت قاطعانه حضرت امام خمینی پرونده این غائله بسته شد.

1-  اطلاعات16دی57

2-  بازرگان مهدی،مسائل ومشکلات نخستین سال انقلاب ص 242


. انتهای پیام /*