آیت الله موسوی بجنوردی با اشاره به تأکید امام بر شأن زنان در جامعه گفت: تفکیک جنسیتی اهانت به مقام زن است و کسانی که به طرح این مسائل در دانشگاه ها می پردازند، در تلاشند زن را موجودی بوالهوس تعریف کنند.

به گزرارش پرتال امام خمینی(س) این مدرس دانشگاه و حوزه در گفتگو با جماران به سابقه 32 ساله خود از تدریس در دانشگاه های مختلف اشاره و اظهار کرد: در مدتی که در این دانشگاه ها در مقاطع مختلف ارشد و دکتری تدریس می کنم، در همه کلاس ها دخترها و پسرها کنار هم می نشینند. تاکنون در دانشگاه خلافی ندیده ام و می دانم که دانشجویان در کلاس درس تمام هوش و حواس خود را صرف تحصیل می کنند.

آیت الله موسوی بجنوردی در واکنش به سخنان اخیر خطیب نماز جمعه شهر تهران درباره تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها گفت: کسانی به طرح این مسئله می پردازند که زنان و مردان جامعه را فاسد می دانند. چرا ما باید به دخترهایمان بدبین باشیم و چرا باید خیال کنیم هر پسر دانشجویی دچار انحراف است؟ کلاس جای درس است و نمره های دختران در دانشگاه و کنکور نشان می دهد که بیشتر از پسران به تحصیل خود اهمیت می دهند.

وی در ادامه تفکیک جنسیتی را اهانت به مقام زن دانست و افزود: کسانی که از تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها حرف می زنند در تلاشند زنان را موجوداتی بوالهوس تعریف کنند. این در حالی است که زن مقام والایی دارد و به تعبیر امام خمینی(س) از دامن زن، مرد به معراج می رود. بنابراین کسانی که از تریبون رسمی نظام سخن می گویند، نباید با سخنان خود عواطف قشر عظیمی از جامعه را مجروح کنند.

آیت الله موسوی بجنوردی ادامه داد: امام خمینی(س) طبق خاطره ای که خانم طباطبایی از ایشان نقل می کنند، موافق دیوار کشیدن میان دانشجویان دختر و پسر نبود. در انقلاب اسلامی این زن ها بودند که از خانه ها بیرون آمدند، مرگ بر شاه گفتند و در کنار مردها در پیروزی نهضت نقش داشتند.

این مدرس حوزه و دانشگاه ضمن اشاره به حضور زنان در کنار مردان در اسلام گفت: در مسجد الحرام که شریف ترین اماکن است، همه مسلمان ها چه زن و چه مرد در کنار هم طواف می کنند و نماز می خوانند. در مساجد، در مجالس روضه و راهپیمایی های انقلاب اسلامی تمام زن های متدین در کنار مردان مشارکت داشته اند. ما نباید به این زنان اشکال بگیریم و خدای نکرده به آنها اهانت کنیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت اشاعه اخلاق اسلامی و تقوا در دانشگاه ها گفت:باید باور کنیم که زن یا مرد در مقام تحصیل جز آموختن علم هیچ نظر دیگری ندارند و این مسئله باید با اخلاق اسلامی نیز مقرون شود. اگر اخلاق اسلامی را در دانشگاه ها حاکم کنیم نیازی به تفکیک دانشجویان دختر و پسر نداریم. بهتر است به جای تفکیک جنسیتی با عمل خودمان دانشجویان را به اخلاق گرایی دعوت کنیم.

آیت الله موسوی بجنوردی در پایان گفت: اصل و اساس دانشگاه بر پایه اخلاق اسلامی و تقواست. ما باید به دانشجو احترام بگذاریم و از طریق تشویق آنها به علم اندوزی و اخلاق گرایی سطح دانشگاه ها را ارتقا دهیم.در حوزه های علمیه اخلاق اسلامی و تقوا حاکم است و ما باید تلاش کنیم این مسئله را در دانشگاه هم اجرا کنیم، همان گونه که امام در ابتدای انقلاب فرمود نباید بین فیضیه و دانشگاه فرقی وجود داشته باشد.

. انتهای پیام /*