امام خمینی: سادگى مصلا باید یادآور سادگى محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد

در پاسخ به درخواست حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر استفاده از زمین‌های عباس‌آباد برای ایجاد مصلی در تهران، حضرت امام خمینی(س) با بیان توصیه‌هایی موافقت خود را اعلام کردند. متن هر دو نامه در ذیل آمده است:
زمان: 23 آبان 1367/ 3 ربیع الثانى 1409

موضوع: احداث مصلاى تهران‏
بسمه تعالى. محضر مبارک رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامى حضرت آیت اللَّه العظمى امام خمینى- مد ظله العالى- السلام علیکم و رحمة اللَّه‏
به دنبال احساس نیاز به ایجاد مصلاى تهران و در پى جستجو و بررسى چند ساله، محلى مناسب در قسمت شمال مرکزى تهران (عباس ‏آباد) که در مالکیت شهردارى است شناسایى شد و طرح مناسب و جامعى پس از مشورت فراوان و به مسابقه گذاشتن میان مهندسان داخلى و خارجى، تهیه شد.

از آنجا که مشکلات حقوقى و ثبتى و تشریفات انتقال قانونى به این زودیها قابل حل نیست و مشکلات اقامه نماز جمعه تهران در دانشگاه روز افزون است و به نظر مى‏ رسد که این کار باید به همت و اراده حضرت عالى به سرانجام برسد، لذا استدعا دارد اجازه فرمایید به مقدار یک میلیون متر مربع از اراضى مزبور در حد فاصل خیابان شهید بهشتى به سمت شمال، که قسمت اعظم آن نیز با موافقت شهردارى محصور گردید و در اختیار مصلا است به ساختمان مصلا و تا حد لازم در محور قبله از شمال آن براى سایر مرافق اختصاص یابد و تصدى امور آن با امام جمعه تهران باشد.
همچنین طرحهایى که بعداً در حریم مصلاى تهران پیش‏بینى مى ‏شود با موافقت امام جمعه انجام گیرد.
سید على خامنه ‏اى- اکبر هاشمى

بسمه تعالى‏
با حفظ جهات شرعى در مورد زمین مذکور با پیشنهاد حجتى الاسلام، آقایان:

خامنه‏ اى و هاشمى، موافقت مى شود. ان شاء اللَّه در کنار ساختن مصلاى تهران، در ساختن‏ بینش کفر ستیزى مسلمانان موفق باشید. ضمناً سادگى مصلا باید یادآور سادگى محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد. و شدیداً از زرق و برق ساختمان هاى مساجد اسلام امریکایى جلوگیرى شود. خداوند تمامى دست‏ اندرکاران برپا کننده مساجد اللَّه را تأیید فرماید.
23/ 8/ 67
روح اللَّه الموسوی الخمینى‏
(صحیفه امام، ج‏21، ص: 188-189)
 

. انتهای پیام /*