به گزارش پرتال امام خمینی(س)، حجت الاسلام «محمد جواد رضوی» در گفت و گو با ایرنا، بیت امام(س) را پر بازدید کننده ترین بنای تاریخی خمین عنوان کرد و افزود: 165 نفر از این تعداد گردشگران خارجی بودند.

وی اظهارکرد: برنامه های متنوع فرهنگی و هنری، نمایشگاه کتاب، نقاشی وخوشنویسی در مناسبتهای مختلف در سال جاری برپا شده بود و خوشنویسان این شهرستان دست خطی از اشعار امام را به مسافران هدیه دادند.

وی اضافه کرد: در دهه محرم، اربعین حسینی و 28 صفر امسال مراسم سوگواری ابا عبدالله حسین با حضور اقشار مختلف مردم در حسینیه بیت تاریخی امام(س) برگزار شد.

رضوی ادامه داد: قسمتهای مختلف بیت تاریخی امام، منزل موروثی ایشان و خانه برادر امام (آیت الله پسندیده) در 9 ماه امسال مورد بازدید عموم قرار گرفت. 

بیت تاریخی امام یکی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی شهرستان خمین است که چون نگینی بر تارک این شهر می درخشد و در ایام مختلف به ویژه تعطیلات نوروز و تابستان با استقبال مسافران همراه است.

بیت تاریخی امام(س) عمارتی چهار هسته ای است که چهار حیاط دارد، اما بر خلاف معماری خانه های سنتی ایرانی، هیچ کدام از حیاط ها نقش مرکزی ندارد.

جلوخانه ای این بنا که بخش وسیعی است به صورت فرورفتگی در کنار مسیر و در جلوی در اصلی قرار دارد و در اصلی این خانه در پیش خان قرار دارد و این در دو لنگه بوده و هر لنگه متشکل از چند ردیف تخته ضخیم طولی است.

بعد از عبور از ورودی که در پیش اطاق قرار دارد وارد فضایی کاملا سر بسته به نام هشتی می شویم که یک هشت ضلعی کامل است و بعد از هشتی در راهروی طویل و کم عرض و تاریکی قرار می گیریم که به آن دالان می گویند که این دالان مانع ورود ناگهانی به فضای داخل عمارت است.

وجود چند انبار، اصطبل و آشپزخانه از دیگر اجزا و فضاهای کارکردی این عمارت محسوب می شود و این بیت تاریخی در محله سه پل شهر خمین و در شمال رودخانه این شهر در 175 سال پیش ساخته شده است.

این عمارت به شماره ‎ 1746در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

. انتهای پیام /*