پرتال امام خمینی(س):یادداشت ۴۵۰/ امام راحل در هجدهم تیر ماه سال ۱۳۵۸ به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان و میلاد مسعود حضرت قائم (عج) پیامی را خطاب به دولت و ملت ایران صادر کردند که به پیام هفت ماده ای معروف شد. این پیام که شامل هفت توصیه به دولت و ملت بود، تذکراتی مهم در رابطه با استقلال سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و مسئولیت سنگین قوای انتظامی ارتش، ژاندارمری و شهربانی را شامل می شد. همچنین ایشان در این پیام نگرانی هایی را نیز در باب آینده انقلاب مطرح کردند و توصیه هایی را در این زمینه بیان داشتند. 

حساسیت امر در اوائل تشکیل نظام اسلامی امام خمینی(س) را بر آن داشت که در مناسبت‌های مختلف با راهنمائی‌های ارزنده در سخنرانی‌ها و پیام‌های خود با خنثی‌سازی توطئه‌ها و دغل‌بازی‌های گوناگون دشمنان در ابعاد مختلف مسیر پیشرفت و تعالی و استقلال و سربلندی را هموار سازد. در آستانة نیمه شعبان ۱۳۵۸ و سالروز تولد مبارک حضرت ولیعصر(عج) امام خمینی(س) پیامی را در هفت ماده خطاب به ملت ایران صادر کردند که در آن بر خلاف سال قبل سفارش به برگزاری جشن‌های باشکوه شده و ضمن تشکر از ملت ایران، بر لزوم کسب استقلال در جمیع ابعاد، بخشودگی متهمین دوران طاغوت با استثنائاتی، اهمیت قوای نظامی و انتظامی، تأکید بر اهمیت سنگر الهی مسجد، حفظ هوشیاری تا کسب پیروزی نهائی، پشتیبانی از دولت و بویژه لزوم پرهیز از غرور و خودخواهی و توجه جدی به انسجام و وحدت و پرهیز از تفرقه تأکید شده است. و در آخر آورده‌اند: «دوستان عزیز، امروز همه چیز ما در معرض خطر است؛ خطر از جانب دوستان نادان تفرقه‌افکن، و با نقشه حساب شده از ناحیه دشمنان توطئه‌گر. بیدار شوید که حفظ پیروزی و نهضت بسیار مشکل‌تر از اصل آن است.» 

متن پیام حضرت امام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد شکوهمند امام امت و عصاره خلقت و وارث نبوت، ولیّ عصر- عجل الله تعالی فرجه الشریف- را به عموم مسلمین و مستضعفین تبریک عرض می کنم. سال قبل در چنین ایامی برای مصیبات وارده بر اسلام و مسلمین عید مبارک به صورت تعطیل درآمد. گر چه وابستگان به رژیم شاهنشاهی کوشش می کردند که ملت را برای مراسم اسلامی از مصالح اسلامی بازدارند بحمد الله موفق نشدند. ولی در این سال جشنهای توأم با پیروزی هر چه شکوهمندتر بر پا شد. و مراسم عظیم مذهبی، مشتی محکم به دهان بدخواهان کوبید و با این حماسه تاریخی تفاله های رژیم سابق و وابستگان به شرق و غرب را مأیوس نمود، و خط بطلان بر نقشه های تار عنکبوتی آنان کشید و باید این ریشه های گندیده بدانند که حرکات مذبوحانه آنان جز به رسوایی خود و اربابان تبهکارشان تمام نمی شود. و ملت حماسه آفرین ما که با مشت خالی و قدرت ایمان قدرتهای شیطانی را به خاک سپرد، این ریشه های پوسیده را دفن خواهد کرد. من به این منحرفین که با صورتهای مختلفه رو در روی ملت ایستاده و به نفع اجانب به خرابکاری مشغولند اخطار می کنم که تا وقت نگذشته و جرمها و خیانتها ثابت نشده به صفوف فشرده ملت بازگردید و از روز انتقام حق تعالی که به دست توانای ملت انجام می گیرد، بهراسید.

اکنون اینجانب با تشکر وافر از همت والای ملت بزرگ ایران، از بدو نهضت عظیم اسلامی تا بزرگداشت با شکوه جشن میلاد مسعود، ولیّ الله الاعظم - ارواحنا فداه - لازم است تذکراتی بدهم:

۱- بارها تذکر دادیم که باید ایرانی بسازیم که بتواند بدون اتکا به امریکا و شوروی و انگلستان - این جهانخواران بین المللی - استقلال سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی خویش را به دست گیرد و روی پای خود بایستد و هویت اصیل خویش را به جهان عرضه کنند. افسوس که هنوز عده ای از روشنفکران نمی توانند دست از غرب و یا شرق بکشند؛ و این دو را سر مشق کارهای خود قرار داده اند. امیدواریم با تحول فرهنگ حاکم اسلامی، این گروه به خود مشغول و از مردم بریده به خود آیند و اصالت خویش را دریابند و از وابستگی نجات پیدا کنند.

۲- کلیه متهمین که در رژیم سابق مرتکب تقصیراتی شده اند بخشوده می شوند، به استثنای اشخاصی که مبادرت به قتل مردم نموده یا دستور آن را صادر کرده اند، یا زندانیان انقلابی ما را شکنجه داده اند. تشخیص جرایم فوق را باید هیأتی مؤمن به انقلاب اسلامی به عهده بگیرند.

۳- حفظ استقلال و امنیت و بقای جنبه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی هر کشور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به قوای انتظامی ارتش، ژاندارمری و شهربانی آن است. و در کشور ما که در حال انقلاب به سر می برد. در کنار قوای انتظامی پاسداران انقلاب نیز موجود و به حفاظت انقلابی اشتغال دارند. و باید ملت محترم با تمام قوا کوشش در حفظ این قوای انتظامی و فعال نمایند و از پشتیبانی آنها دریغ ننمایند؛ که این قوا در خدمت اسلام و از جنود اسلامند؛ که مولا امیر المؤمنین درباره آنها فرموده:، حُصُونُ الرَّعِیَّةِ، و زَینُ الوُلاةِ، و عِزُّ الدینِ، و سُبُلُ الأمنِ، و لَیسَ تَقُومُ الرَّعِیَّةُ الّا بِهِم
و چون این قوای انتظامیه - که در خدمت خالق و خلق هستند - باید با روحیه قوی سربازی و در امن و امان به سر ببرند، و نیز در چنین حالی که سربازان اسلامند مورد نظر مقدس، ولیّ عصر - عجل الله فرجه - هستند قوای سه گانه مورد عفو هستند و اینجانب و ملت شریف آنها را عفو نمودیم و البته موارد استثنا شده در بند دو در اینجا نیز جاری است. لکن تا جرم آنها به ثبوت شرعی نرسیده است، احدی حق تعرض به آنها را ندارد، و متهمین به جرمهایی که بخشوده نشده، باید از طریق ارتش و ژاندارمری و شهربانی تسلیم دادگاه انقلاب شوند؛ و دیگران حق هیچ گونه تعرض به آنها را ندارند.
۴- چون ملت مبارز رمز پیروزی را یافته است، و با هوشیاری دریافته که بسیج عمومی از سنگرهای الهیِ مساجد و منابر و محافل دینی گردید، لازم است این سنگرهای اسلامی را حفظ نمایند. و در این موقع حساس سرنوشت ساز، که با ماه مبارک رمضان نیز مصادف است، باید اجتماعات در مساجد و محافل مذهبی هر چه بیشتر و باشکوهتر برپا شود، و اهل منبر و خطبای محترم به روشنگری و سازندگی هر چه بیشتر قیام و اقدام نمایند، و توطئه خیانتکاران و وابستگان به اجانب را خنثی نمایند، و نهضت اسلامی عظیم را حفظ نموده و به پیش ببرند؛ و ملت شریف با اجتماعات خود قطع طمع اجانب و مفتخوار را بنمایند.

۵- لازم است ملت بدانند که ما در نیمه راه پیروزی هستیم و پیروزی نهایی وقتی است که ریشه های گندیده رژیم سابق و طرفداران آن قطع، و دندان طمع چپاولگران از کشور ما کنده شود. و جمهوری اسلامی وقتی متحقق می شود که محتوای آن صد در صد اسلامی شود؛ در کشور احکام قرآن و خداوند تعالی اجرا شود و از قوانین طاغوتی و انحرافی بکلی تصفیه شود؛ و عناصر انحرافی از توطئه مأیوس شوند و این به خواست خداوند تعالی و همت والای ملت انجام خواهد گرفت. و خدای تعالی با شماست.

۶- از جمله چیزهایی که محتمل است توطئه باشد برای تضعیف دولت اسلامی، مطالبی است که در بین ملت پخش می شود و در رسانه ها تعقیب می شود و از دولت انتقادهای غیر صحیح می شود؛ و کوشش می شود دولت را در نظر مردم بد جلوه دهند. دوستان از این توطئه، غافل و دشمنان در کمین هستند. من نمی گویم دولت صد در صد موفق است؛ لکن می گویم خدمتگزار است و کوشش دارد انجام خدمت بدهد. لکن خرابیها به قدری است که با فوریت قابل ترمیم نیست. انتقادهای بیجا سوء استفاده از آزادی است. و کسانی که به کشور و اسلام علاقه دارند در موارد صحیح، دولت را هدایت کنند و از او پشتیبانی نمایند؛ و تحت تأثیر تبلیغات دشمنان نروند، و دولت اسلامیِ خدمتگزار را تضعیف نکنند.

۷- آنچه اینجانب را نگران می دارد آن است که ملت ما چون لشکر فاتحی است که پس از فتح مغرور شود و از داخل رو به پوسیدگی و تشتت گذارد؛ و حریف ما چون لشکر شکست خورده ای است که با حساب و توطئه مشغول به انسجام و بسیج قواست. درست به عکس آنچه قبل از پیروزی بود و عاقبت این امر تکان دهنده است. من از تمام قشرهای مذهبی و ملی و اسلام دوست و ملت و کشور خواه اکیداً و با تواضع می خواهم که به انسجام قبل از پیروزی برگردند، و از تفرق و گروه گروه شدن در این موقع حساس بپرهیزند؛ که این تفرقه ها به منزله انتحار است و ممکن است خدای نخواسته نهضت را به عقب براند.

دوستان عزیز، امروز همه چیز ما در معرض خطر است؛ خطر از جانب دوستان نادان تفرقه افکن، و با نقشه حساب شده از ناحیه دشمنان توطئه گر. بیدار شوید که حفظ پیروزی و نهضت بسیار مشکلتر از اصل آن است. از خداوند متعال، عزت اسلام و مسلمین را خواهانم.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته


منبع: صحیفه امام، ج ۹، ص: ۲۴ - ۲۷

. انتهای پیام /*