مهمترین چیزی که در انقلاب با رهبری امام تحقق پیدا کرد و ادامه دارد و باید روی آن حساب کرد، انقلابی است که در وضع اسلام به وجود آمد. چیزی که اتفاق افتاد این بود که اسلام را از یک انحطاط تحمیلی و به بیراهه کشاندن، خارج و اسلام را به متن زندگی بازگرداند.

ما در تاریخ اسلام، مجدّد دین و مجدّد مذهب کم نداریم، همیشه در تاریخ شخصیتهایی درخشیدند و آبروی جدیدی به اسلام داده و آن را احیاء کردند. اما این مجدّدهای مذهب ما که می‏بینیم، آنها مجدّد دین هستند ولی انقلاب نکردند.

در خیلی از جاها اسلام مطرح شد. شاید از زمانی که پیامبر رحلت کردند و چند سال بعد از پیامبر که هنوز آثار حضور پیامبر را در سینه‏هایشان داشتند، اسلام در متن زندگی مردم بود، و دیگر بعد از آن هیچگاه نگذاشتند اسلام به معنای واقعی در جامعه حضور پیدا کند. ولی اینگونه که در زمان ما اسلام را طرد کردند، در جوامع انسانی هیچ‏وقت اتفاق نیفتاده بود. این تصادفی نیست. این برنامه‏ریزی شده بود؛ یعنی کفر جهانی به سرکردگی استکبار غربی و قرن اخیر، با تلاش فراوان مارکسیستها و با برنامه‏ ها و تلاش و خرجهای فراوان و بسیج نیرو، دنبال این بودند که به طور کلی، ادیان الهی بخصوص اسلام را از متن زندگی مردم دور کنند و در حاشیه بگذارند...

کار واقعاً دشواری است که انسان بیاید و ادعایی کند و با این همه شیطنت که شده است، دوباره اسلام را برگرداند در زندگی مردم. این کار را امام شروع کردند. ماها حق داریم در این مسأله قضاوت کنیم، چون ما از لحظه اول در محضر امام بودیم و از همان ابتدا شاهد تصمیمات و تفکرات امام و تشکیل نطفه انقلاب در حوزه بودیم. امام بار این رسالت عظیم را بر دوش خود احساس می‏ کردند که این کار بزرگ را باید از جایی آغاز و به جایی ختم کنند و عمدتاً ایشان متکی بودند به امداد الهی، چون با محاسبات معمولی نمی ‏شد به اینجا رسید. خیلی مشکل بود که آدم فکر کند از وضعی که 20 سال پیش داشتیم، بیاییم به وضعی که امروز جامعه ما دارد و متأسفانه، نسل جوان ما این چیزها را نمی‏ داند.

امام این کار را شروع کردند و موفق شدند و آن چیزهایی را که درباره پیامبر شنیده ‏اید؛ من مصداقش را خود امام می ‏دانم. امام در این راه خیلی زجر کشیدند. در این سالهای اخیر، ایشان خیلی زجر کشیدند. در مسیر این هدف که مهم بود. شخصیت ایشان فوق ‏العاده بود، ولی هدف هم، بسیار مهم بود.

منبع: امام خمینی به روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی

. انتهای پیام /*