12بهمن 1357 ش (3 ربیع الاول 1399 ق) ورود امام خمینی به کشور پس از 15 سال دوری و انجام اولین سخنرانی اوایل بهمن 1357 خبر تصمیم بازگشت امام خمینی (س) حالتی از انتظار و شوق و نگرانی در مردم ایران ایجاد کرد، دولت بختیار در رأس کار بود و خطرات متعددی در کمین. اما امام تصمیم خود را گرفته بود تا در کنار مردم انقلابی ایران آخرین بقایای رژیم شاهنشاهی را از بین ببرد و نظام نوپای اسلامی را بنیان نهد.

تهدید به کودتای نظامی، زدن هواپیمای حامل ایشان، با وجود حکومت نظامی که برقرار بود بسیار محتمل به نظر می رسید. بستن فرودگاه ها آخرین ترفندی است که بختیار با هماهنگی ژنرال هایزر به کار گرفت، اما این همه در مقابل خواست ملت و اراده حضرت امام رنگ باخت و سرانجام، امام خمینی (س) ساعاتی از روز 12 بهمن نگذشته پس از 14 سال دوری به وطن بازگشت.

استقبال بی نظیر و تاریخی مردم ایران و سخنرانی سرنوشت ساز آن حضرت در کنار مزار شهدا در بهشت زهرا از جمله فصول درخشان انقلاب اسلامی ایران به حساب می آید. در این سخنرانی با تشکر از ملت و همدردی در مصیبت های دیده شده بر غیر عقلانی و غیر قانونی بودن رژیم سلطنتی و پهلوی تأکید کردند و با اشاره به دولت های دست نشانده مجالس فرمایشی و فسادها و ویرانی های حاصل در رژیم شاه و جنایات آمریکا و اندرز و اتمام حجت به ارتش، بر تعیین دولت با پشتیبانی ملت تأکید کردند. 

«من دولت تعیین می کنم، من توی دهن این دولت می زنم، من دولت تعیین می کنم، من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می کنم . (صحیفه امام؛ ج 6، ص 16)

منبع: روزنگار سیاسی، ص 358

 

. انتهای پیام /*