‏‏بی شک قیام مردم تبریز یک الگوی مناسب برای مردم سایر شهرها بود که آنها نیز‏‎ ‎‏تحرکاتی را علیه رژیم آغاز کنند و در این میان باز علما و روحانیون پرچمدار حرکتها‏‎ ‎‏به شمار می آمدند. درباره قیام مردم یزد‏ که از مراسم چهلم شهدای تبریز نشأت گرفته‏‎ ‎‏بود باید یادی از نقش ممتاز و برجسته شهید محراب آیت الله صدوقی بکنم. ایشان از‏‎ ‎‏علمای بزرگوار و انقلابی بود که ضمن ارادت قلبی به حضرت امام، ایشان را به عنوان‏‎ ‎‏مجتهد اعلم و مرجع تقلید معرفی می نمود. شهید صدوقی جزو انقلابیونی بود که‏‎ ‎‏با وجود کهولت سن خیلی داغ و همانند یک طلبه جوان در انقلاب فعال بود؛ به همین‏‎ ‎‏خاطر در یک مقطعی از انقلاب که حضرت امام فرمود همه حملات را متوجه شاه کنید و‏‎ ‎‏او را به عنوان مسئول این فجایع و جنایات محکوم کنید نه فقط دولت را و هر کس شاه را‏‎ ‎‏محکوم نکند خیانت کرده است و با وصف حال آقای شریعتمداری زیربار نمی رفت و‏‎ ‎‏تلاش جامعه مدرسین هم برای راضی کردن ایشان به جایی نرسید، از مرحوم شهید‏‎ ‎‏صدوقی دعوت به عمل آمد تا ضمن ملاقات و گفتگو با آقای شریعتمداری وی را متوجه‏‎ ‎‏امور بنماید.

در آن زمان من قبل و بعد از ملاقات، خدمت آقای صدوقی رفتم و از‏‎ ‎‏مسائلی که مطرح شده بود باخبر شدم منتها چیزی که نمی دانستم و بعد از پیروزی‏‎ ‎‏انقلاب با دست یافتن به مدارک ساواک به آن پی بردم، این بود که وقتی آقای‏‎ ‎شریعتمداری مطلع می شود که شهید صدوقی چنین قصدی دارد خصوصاً که از روحیه‏‎ ‎‏انقلابی آن بزرگوار نیز باخبر بود، به یکی از علمای بزرگ موجود (در قم) تلفن می کند‏‎ ‎‏(این مکالمه تلفنی توسط ساواک ضبط شده بود) و می گوید: آقای صدوقی خیلی تند‏‎ ‎‏است و من از شما خواهشم می کنم به منزل ما بیایید تا با کمک هم ایشان را آرام کنیم.

وی‏‎ ‎‏هم ضمن تأیید حرف ایشان، می گوید: در این موقعیت باید جو را آرام نمود، و قبول‏‎ ‎‏می کند که به منزل آقای شریعتمداری برود. حال با توجه به این روحیه انقلابی که مرحوم‏‎ ‎‏آقای صدوقی داشت، طبیعی بود که حرکت و گام بعدی انقلاب در یزد و توسط مردم‏‎ ‎‏متدین این شهر با هدایت و رهبری آن شهید بزرگوار صورت بگیرد. خصوصاً با اقداماتی‏‎ ‎‏که جمعی از دوستان ما ضمن ارتباط با عده ای از طلاب و دانشجویان و بازاریهای‏‎ ‎‏انقلابی یزد انجام داده بودند، زمینه مردمی در یزد برای یک حرکت و اعتراض همگانی‏‎ ‎‏به خوبی فراهم شده بود و با این زمینه آماده وقتی مرحوم آیت الله صدوقی اطلاعیه ای‏‎ ‎‏صادر کرد و از مردم برای شرکت در مجلس ختم شهدای تبریز دعوت کرد، مردم‏‎ ‎‏مشتاقانه شرکت کردند و بعد در خیابانها به تظاهرات پرداختند که مأمورین رژیم نیز‏‎ ‎‏وحشیانه به آنها حمله کردند و عده ای را به خاک و خون کشیدند و این خونهای به ناحق‏‎ ‎‏ریخته شده، زمینه حرکت و جنبش دیگری را در شهر و استان دیگری مهیا می کرد.‏

 

منبع: خاطرات آیت الله سید حسین موسوی تبریزی (دفتر اول)، ص 416 و 417

. انتهای پیام /*