به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، دکتر حمید انصاری قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) که سالیان متمادی در خدمت فکر و اندیشه امام می‌باشد، به مناسبت‌ همایش تحریر الوسیله و رونمایی از شرح ارزشمند تفصیل الشریعه اظهار داشت: بدون تردید کتاب شریف و گرانسنگ تحریر الوسیله را می‌بایست در زمره آثار تحول آفرین فقیهان بزرگی دانست که در سیر تطور و تکامل فقه اسلام و تشیع آغازگر دورانی متمایز و برجسته بوده‌اند. حضرت امام خمینی تحریر الوسیله را در دوران تبعید به شهر بورسای ترکیه آغاز فرموده و در نجف اشرف به پایان رساندند. کتابی که در این شرایط نوشته شده یک دوره تقریباً کامل فقه شیعه می‌باشد. این توفیق حاصل نشد مگر بر اثر انس بسیار گسترده، وثیق و طولانی مدت ایشان با احادیث معصومین، عمق تسلط اجتهادی بر گسترة فقه و احکام و فروعات ابواب مختلف فقهی، احاطه بر آراء فقیهان و سال‌ها تدریس و تحقیق و تألیف در حوزه علمیه قم، از عوامل ظاهری این توفیق بزرگ بوده است.

وی افزود: اما مطمئناً عنایات خاصه الهی به بندگان خالص خویش و حقیقت «والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبیلنا» را می‌بایست منشأ و قرین این توفیق دانست. او در حالی که در منزلی محصور زندانی بوده و تمامی ارتباطات او با بیرون قطع و مبتلا به رنج غربت و تبعید و دوری از همسر و فرزندان و وطن بوده، دست به تألیف چنین اثری زده و کاری را انجام داده که حتی در شرایط فراغت بال کامل و در اختیار داشتن منابع فراوان فقهی، روایی و اصولی به طور متعارف سال‌ها زمان می‌برد.

دکتر حمید انصاری در پایان خاطرنشان ساخت: رضوان و رحمت واسعه الهی نصیب روح پرفتوح حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی باد که توفیق تألیف شرحی مبسوط و نسبتاً کامل بر تحریر الوسیله امام خمینی را در 28 مجلد یافت. همه شارحین تحریر الوسیله و علما و اساتیدی که در دروس عالی خویش آراء و مبانی فقهی و اصولی حضرت امام را زنده نگه می‌دارند، پیشگامان و هموار کنندگان مسیر پاسداری و بالندگی فقه اهل بیت(ع) در عصر حاضر با نگاه اجتهادی، زمان شناسانه و مسئولانه حضرت امام می‌باشند.

. انتهای پیام /*