امام در پیامی در روز پنجم بهمن ماه  57 در روزهای پایانی اقامتشان در نوفل لوشاتو علت به تعویق افتادن بازگشت به ایران را بسته شدن فرودگاه ها به دستور شاپور بختیار را اعلام کردند و در آینده ای بسیار نزدیک نوید مراجعت به وطن را دادند و فرمودند: «چون سربازى در کنار شما به مبارزه علیه استعمار و استبداد تا پیروزى نهایى ادامه دهم.»

متن این پیام شعف انگیز در زیر آورده شده است:

 

 بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

من از ملت ایران خصوصاً اهالى شهرستان ها و روستاهاى کشور که متحمل زحمت شده و از نقاط دور و نزدیک به تهران آمده ‏اند، تشکر مى‏ کنم. امیدوارم تا با میزبانان خود، اهالى محترم و آگاه تهران همگامى کرده و در راهپیمایى آنان شرکت کنند؛ و مظالم دولت حیله‏ گر و غیر قانونى را افشا نمایند. از اینکه ایادى اجانب، فرودگاه هاى سراسر ایران را به روى من بسته‏ اند، بناچار تصمیم گرفتم که روز یکشنبه 29 صفر «1» به کشور برگشته و چون سربازى در کنار شما به مبارزه علیه استعمار و استبداد تا پیروزى نهایى ادامه دهم.

مردم دلیر ایران آگاهند که این حرکات مذبوحانه و غیر انسانى از دولت غاصب و متظاهر به قانون اساسى، نمى‏ تواند راه ملت را منحرف نماید. دولتى که بر خلاف تمام موازین اسلامى و انسانى کراراً مطالبى به دروغ به این جانب نسبت داده است که شدیداً تکذیب مى‏ کنم. من هر گز با دولت هاى غیر قانونى «2» مذاکره نکرده و نمى‏ کنم. اینان عمال اجانبند که در زیر پوشش قانون اساسى خیانت خود را پنهان مى‏ کنند. اینان اگر به قانون اساسى و آراى عمومى ارج مى‏ گذاشتند، باید هر چه زودتر کنار مى‏ رفتند. ملت شریف و آگاه باید بداند که دولت فعلى با کمال بی شرمى تصمیم دارد شاه مخلوع و فرارى را چون‏ گذشته برگرداند و حکومت جابرانه این دودمان ننگین را بار دیگر بر ما تحمیل کرده و براى همیشه ما را در اختناق و زیر سلطه اجانب قرار دهد، ولى دیگر دیر شده است و اراده آهنین ملت به خواست خداى تعالى این آخرین توطئه را نیز درهم خواهد شکست. از خداوند متعال نصرت اسلام و مسلمین را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

 ( 1)- هشتم بهمن 1357.

( 2)- اشاره به دولت شاپور بختیار.

(صحیفه امام، ج‏5، ص: 528 و 529)

. انتهای پیام /*