نجف اشرف؛ ۱۳۵۰_ صدور نامه به حجت الاسلام والمسلمین محمد هاشمیان (از علمای رفسنجان) درباره تکلیف سوء استفاده کنندگان از وجوه شرعیه؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۴۲۱ - ۴۲۲

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ سخنرانی در جمع بازرگانان، اصناف و پیشه وران اعتصابی؛

اهم بیانات:

- من از شما ملت عظیم تشکر می کنم که در مواقعی که گرفتاری اسلام زیاد بود و در خطر واقع بود، از برای اسلام و مسلمین قیام کردید، نهضت کردید، زحمت کشیدید، خون دادید و شرّ ظلم را از سر خودتان کوتاه کردید.

- آنهایی که مشغول خرابکاری هستند و به مراکز عمومی، سفارتخانه ها، منازل اشخاص و جاهای دیگر تعرض می کنند، خائن هستند. از اینها باید جلوگیری صورت بگیرد و اگر سر جای خود ننشستند، من ملت را آگاه می کنم که با آنها چه بکنند.

- نباید بگذارید هرج و مرج بشود، شیاطین می خواهند منعکس کنند که در ایران دموکراسی نیست و آزادی و عدالت در آن قابل اجرا نمی باشد؛ ای برادران من نگذارید که این مسائل پیش بیاید و آرامش خود را حفظ کنید.

- اکنون اعتصابات سراسر کشور باید شکسته شود و مردم مشغول کارشان شوند؛ اگر کسی وسوسه کرد و گفت که فلان اعتصاب باید باقی باشد، خائن است و باید تودهنی بخورد. تا الآن اعتصابات در خدمت ملت بود، از این به بعد شکستن اعتصابات در خدمت ملت است.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۴۴ - ۱۴۶

***

جماران؛ ۱۳۵۹_ سخنرانی در جمع مدیران شرکت ملی نفت و گاز و پتروشیمی و شرکتهای وابسته؛

اهم بیانات:

- ما بالاترین صدمه ای که از قدرتهای بزرگ خوردیم، صدمه به شخصیت مان بوده است. آنها کوشش کردند که شخصیت ما را از ما بگیرند و به جای شخصیت ایرانی _ اسلامی، یک شخصیت وابسته اروپایی، شرقی، غربی به جای بگذارند.

- من اعتقاد دارم که اگر ما ده، پانزده سال در محاصره اقتصادی واقع بشویم؛ شخصیت خودمان را پیدا می کنیم. این همه مغزهایی که راکد بودند در گذشته و نمی توانستند فعالیت بکنند، به فعالیت می افتند. وقتی که یک ملتی دید همه چیز او را خارج اداره می کند و دیگر احتیاجی ندارد، هیچ وقت به فکر این نخواهد افتاد که احتیاجش را رفع کند.

- یک ملت اگر بخواهد روی پای خودش بایستد و در همه ابعاد مستقل شود، چاره ای ندارد جز اینکه فکر ( ما باید از خارج نیازهایمان را وارد کنیم ) را از سر بیرون کند. نمی شود که همیشه انسان انگل به غیر باشد!! 

- عمده این است که باور کنیم خودمان می توانیم. وقتی این باور آمد، اراده می کنیم. وقتی این اراده در ملتی پیدا شد، همه به کار می ایستند و دنبال کار می روند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۱۱۳ - ۱۱۸

***

جماران؛ ۱۳۶۰_صدور پیام های تشکر خطاب به سران کشورها؛

حضرت امام (س) طی پیام های جداگانه ای به پیام ها و تلگراف های تبریک آقایان حافظ اسد (رییس جمهور سوریه)، معمر قذافی (رییس جمهور لیبی)، شاذلی بن جدید (رییس جمهور الجزایر)، لئونید برژنف (صدر هیأت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی)، تئودور ژیکف (رییس جمهور بلغارستان)، پال لوسونیز (رییس جمهور مجارستان)، گوستاو هوساک (رییس جمهور چکسلواکی)، یوتسه دنیال (رییس جمهور مغولستان)، اریک هونکر (رییس جمهور آلمان شرقی)، ترونگ شین (رییس جمهور ویتنام) و مام و ان دونگ (نخست وزیر ویتنام) به مناسبت سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پاسخ دادند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۵۳ - ۶۲

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ به پایان رسیدن وصیتنامه سیاسی _ الهی؛

وصیتنامه سیاسی _ الهی حضرت امام (س) که در حقیقت پیام جاوید و خلاصه هم وصایا و پیامهای زندگی ایشان است، به پایان رسید. 

شایان ذکر است معظم له در سالهای بعد این وصیتنامه را مورد بازبینی و تغییراتی قرار داده و در نهایت به تاریخ 19 آذر 1366 در جلسه ای با حضور سران عالیرتبه نظام در دو نسخه برای نگهداری در مجلس خبرگان رهبری و آستان قدس رضوی به این دو مقصد ارسال شد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۳۳۵

***

جماران؛ ۱۳۶۲_ صدور پیام خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور (سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه) در پی ترور نافرجام وی در دمشق؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 18، ص 352

***

جماران؛ 1362_ صدور حکم عفو و تقلیل مدت محکومیت جمعی از محکومین گروهکهای ضد انقلاب استان کردستان در پی نامه پیشنهادی اعضای هیأت بررسی وضع زندانیان؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۳۵۳

***

جماران؛ ۱۳۶۴_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای لی شین نیان (رئیس جمهور خلق چین) به مناسبت هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۴۸۸

***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور حکم موافقت با طرح پیشنهادی تقسیم کار در قوه قضاییه و تشریح وظایف شورای عالی قضایی پیرو نامه آیت الله سید علی خامنه ای (رییس جمهور) به معظم له؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۲۶۴ - ۲۶۵

***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به آیت الله احمد آذری قمی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۲۶۶

***

جماران؛۱۳۶۷_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به آقای شیخ قربان علی شهمیری؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۲۶۷

***

. انتهای پیام /*