نجف اشرف؛ ۱۳۴۹_ صدور نامه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۳۳۵

***

نجف اشرف؛ ۱۳۴۹_ صدور نامه خطاب به حجت الاسلام والسلمین حاج سید احمد خمینی پیرامون خودداری از انجام امور تبلیغی به نفع معظم له؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۳۳۶

***

نجف اشرف؛ ۱۳۴۹_ صدور نامه تشکر خطاب به حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۳۳۷

***

منزل آقای محمود بروجردی (پاسدارانتهران؛ ۱۳۵۷_ صدور حکم خطاب به حجت الاسلام علی مقدم پیرامون حفظ و نگهداری اموال شاه مخلوع و خاندان سلطنتی؛

حضرت امام (س) طی این حکم خطاب به آقای شیخ علی مقدم مأموریت داده که به اتفاق آقایان محمد علی نظام زاده و حسین رضوانی به جزیره کیش رفته و املاک اختصاصی، ساختمانها و سایر اموال شاه مخلوع و خاندان سلطنتی را صورت برداری و نگهداری نموده تا بعداً به مصارف لازمه و مشروعه برسد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۲۶۰

***

منزل آقای محمود بروجردی (پاسدارانتهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام (چهارده ماده ای) خطاب به ملت ایران در آستانه ترک تهران به مقصد قم؛

اهم پیام:

- من مرهون عواطف همه جناحها و اقشار محترم هستم. خداوند تعالی به آنان استقلال و آزادی و استقامت و صحت عنایت فرماید و جمهوری عدل اسلامی را برای آنان مستقر فرماید.

- ما اگر بخواهیم استقلال حقیقی به دست آوریم، باید سعی کنیم تمامی اشکال نفوذ آمریکا چه اقتصادی و چه نظامی، چه سیاسی و فرهنگی را از بین ببریم و من امیدوارم که ملت ایران به این مهم هر چه زودتر برسد.

- ملت بزرگ باید هوشیارانه از بعضی عناصر تفرقه افکن که با شعارهای فریبنده می خواهند دست اجانب را به کشور مسلمان ما باز کنند و همان اختناق و چپاولگری را به فرم دیگر برگردانند، احتراز کنند.

- به تمام اعضای کمیته ها و زندانبانها حکم می کنم که با زندانیان _ هر که باشد _ به طور انسانیت و اسلامیت رفتار کنند و از آزار و مضیقه و رفتار خشن و گفتار ناهنجار خودداری کنند که در اسلام و حکومت عدل اسلامی این امور ممنوع است و به بستگان زندانیان در روز معینی با مقررات اجازه ملاقات دهند.

- کراراً گفتم و باز تکرار می کنم، کسی حق ندارد به منزل مردم حمله کند و وارد منزل آنان شود و اگر اطلاع پیدا شد که مجرمی در منزل است مراقبت از فرار او کنند.

- من توصیه می کنم حتی نسبت به کسانی که به من اهانت نموده اند، نباید تعرض شود. من همه افرادی را که از من غیبت کرده یا به من اهانت نموده اند، عفو نمودم و از خدای تعالی برای همه طلب عفو می کنم.

- من خوف آن را دارم که این تفرقه اندازیها به ضرر ملت رنج دیده و زیان خود آنان تمام شود. من از روزگار اختناق و اسارت بیمناکم. من از این گرایشهای غربی و شرقی متأسفم.

- باید تمام ادارات از نخست وزیری تا کوچکترین اداره از تجمل پرستی و کاغذ بازی بپرهیزند و کار مردم را سریعاً انجام دهند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۲۶۱ - ۲۶۶

***

منزل آقای محمود بروجردی (پاسدارانتهران؛ ۱۳۵۷_ صدور حکم خطاب به شورای انقلاب اسلامی مبنی بر مصادره تمام اموال منقول و غیر منقول سلسله پهلوی و وابستگان آنها به نفع مستمندان، کارگران و کارمندان ضعیف؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۲۶۷

***

منزل آقای محمود بروجردی (پاسدارانتهران؛ ۱۳۵۷_ صدور حکم انتصاب آقای مهدی هادوی به سمت دادستانی کل انقلاب اسلامی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۲۶۸

***

جماران؛ ۱۳۶۰_ صدور تلگراف تسلیت خطاب به آیت الله جلال الدین طاهری اصفهانی (امام جمعه اصفهان) به مناسبت شهادت فرزند ایشان؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۷۱ - ۷۲

***

جماران؛ ۱۳۶۰_ صدور نامه احوالپرسی خطاب به آیت الله العظمی سید عبدالله شیرازی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۷۳

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام آقای هدای امامی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۳۴۹

***

جماران؛ ۱۳۶۲_ سخنرانی در جمع مدیران و کارکنان صدا و سیما؛

اهم بیانات:

- ما که می گوییم اسلام را می خواهیم صادر کنیم، معنایش این نیست که بریزیم به ممالک دیگر؛ یک همچو چیزی را نه ما گفتیم و نه می توانیم. اما آنکه ما می توانیم این است که به وسیله دستگاههایی که داریم نظیر صدا و سیما و مطبوعات و گروههایی که به خارج (برای تبلیغ) می روند، اسلام را آن طوری که هست معرفی کنیم. اگر آن طوری که هست معرفی بشود، مورد قبول همه خواهد شد.

- امروز قدرتها باید به حرف ملتها گوش کنند. نمی فهمند این را که نباید بنشینند بگویند که ما اجازه نمی دهیم! این اجازه می دهیم و اجازه نمی دهیم مال آن وقتها بود، نه مال حالا! و اینکه ما به فلان جا حمله نظامی می کنیم، خوب شما حمله نظامیتان را کردید و دیدید چه شد!!

- مظلومین باید از جا برخیزند و باید داد خودشان را از ستمکاران بگیرند، و این یک مطلب شدنی است. و مسلمین باید با هم باشند، و مع الأسف باز بسیاری از سران مسلمین کارشکنی می کنند. مسلمین اگر با هم باشند، قدرتی را تشکیل می دهند که هیچ یک از قدرتها مثل آن قدرت نیست!

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۳۶۲ - ۳۷۰

***

جماران؛ ۱۳۶۵_ صدور پیام های تشکر جداگانه در پاسخ به پیام های تبریک آقایان اریک هونکر (رئیس جمهور آلمان شرقی)، ترونگ چینه (رئیس جمهور ویتنام)، سوهارتو (رئیس جمهور اندونزی) و جایوارونه (رئیس جمهور سریلانکا) به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۲۱۵ - ۲۱۸

***

جماران؛ ۱۳۶۶_ صدور نامه خطاب به آیت الله سید علی خامنه ای (رئیس جمهور و رئیس شورای عالی پشتیبانی جنگ) مبنی بر تأمین هزینه های جنگ از طریق بانک مرکزی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۴۸۳

***

جماران؛ ۱۳۶۶_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام آقای شیخ زین العابدین ذوالفقاری اصفهانی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۴۸۴

***

. انتهای پیام /*