نجف اشرف، ۱۳۵۵_ نامه به آقای جلال الدین فارسی و اظهار تأسف از اوضاع لبنان

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۱۷۶

***

نجف اشرف، ۱۳۵۶_ اعلامیه به مسلمین ایران وجهان درباره شهادت مصطفی خمینی

‏ بسمه تعالی‏

‏‏انا لله و انا الیه راجعون‏

‏‏در روز یکشنبه نهم شهر ذی القعدة الحرام ۱۳۹۷ مصطفی خمینی، نور بصرم و مُهجَۀ‏‎[۱]‎‎ ‎‏قلبم، دار فانی را وداع کرد و به جوار رحمت حق تعالی رهسپار شد.‏

‏‏«اللهم ارحمه و اغفر له و اسکنه الجنه بحق اولیائک الطاهرین ـ علیهم الصلوة و السلام».‏

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۱۷۶

***

قم، ۱۳۵۸_  حکم انتصاب آقای سید کاظم نورمفیدی به سمت امامت جمعه گرگان

‏‎ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۱۸

***

قم، ۱۳۵۸_  سخنرانی در جمع اهالی مسجد ارباب تهران (توطئه گروهک ها ـ همگامی با ملت)

اهم بیانات:

جمهوری اسلامی که ملت ما می خواهد این است که محتوای این جمهوری احکام‏‎ ‎‏اسلام باشد و تمام مملکت روی احکام اسلامی اداره بشود، و آنچه که خدای تبارک و‏‎ ‎‏تعالی فرموده است به وسیلۀ پیغمبر اکرم و به ما رسیده است به وسیله ائمۀ اطهار آنها باید‏‎ ‎‏تحقق پیدا بکند. حالا که رأی را مردم دادند و تمام کارها با نظر مردم انجام گرفته است،‏‎ ‎‏حالا می بینیم که گروههای مختلفی، آرای مختلفی پیدا شده است، و هرکس هر جور‏‎ ‎‏دلش می خواهد صحبت می کند.

شماها باید عزا بگیرید! برای اینکه نه در مجلس خیلی راه دارید؛ و نه در مجلس‏‎ ‎‏مؤسسان خیلی راه دارید؛ و نه در جاهای دیگر خیلی راه دارید. و علتش هم این است که‏‎ ‎‏یک ملتی است فریاد زده است که ما اسلام را می خواهیم، و دنبال این است که اسلام را‏‎ ‎‏به دست بیاورد؛ وقتی دنبال این است که اسلام را به دست بیاورد، صد دفعه هم که شما به‏‎ ‎‏هم بزنید آن را ـ با اینکه نمی توانید به هم بزنید ـ صد دفعه هم که به هم بزنید آن را، باز‏‎ ‎‏مردم همان اسلام را ‏‏[‏‏می خواهند‏‏]‏‏ بله، می توانید شما تبلیغ بکنید که یک وقتی مردم از‏‎ ‎‏اسلام برگردند، همۀ ملت برگردند، آن وقت دست شما می افتد. اما مادامی که مردم فریاد‏‎ ‎‏می زنند که ما اسلام را می خواهیم، هر روز هم دارند باز داد می کنند که ما اسلام و‏‎ ‎‏جمهوری اسلامی را می خواهیم، مادامی که این مسئله هستش، دیگر نمی شود این را‏‎ ‎‏تغییرش داد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۱۹ - ۳۲۴

***

قم، ۱۳۵۸_  سخنرانی در جمع دانشجویان دانشکده افسری و فرماندهان ارتش (تصفیه ارتش)

اهم بیانات:

ارتش؛ اساس و رکن استقلال یک کشور است. اگر ارتش اصلاح‏‎ ‎‏بشود، استقلال کشور حفظ می شود. و اگر خدای نخواسته در ارتش یک فسادی باشد،‏‎ ‎‏استقلال کشور به خطر می افتد.

‏‎ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۲۵ - ۳۲۶

***

قم، ۱۳۵۸_ سخنرانی در جمع افسران دانشکده افسری (رفتار اسلامی در ارتش)

اهم بیانات:

اسلام برای شما و برای ما و برای ملت ما تمام آزادیها و استقلال را فراهم می کند.‏‎ ‎‏در سایۀ اسلام ما می توانیم مملکت خودمان را حفظ کنیم.

‏‎ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۳۲۷ - ۳۲۸

***

جماران، ۱۳۶۲_ حکم پیگیری مطالبات ایران از امریکا و سایر کشورها به آقای خامنه ای

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۱۸۸

***

جماران، ۱۳۶۲_ سخنرانی در جمع کارکنان وزارت صنایع، مخترعان و مبتکران (خودکفایی)

اهم بیانات:

شما می بینید که امروز ما گرفتار به دسیسه ها و توطئه های ابرقدرتها هستیم. اینکه همه،‏‎ ‎‏قدرتهای خودشان را روی هم گذاشتند و به کشور شما حمله کرده اند، چه حملۀ تبلیغاتی‏‎ ‎‏و چه حملۀ تسلیحاتی، برای این است که، آنها احساس می کنند که ایران است که می تواند‏‎ ‎‏خودش و دیگر کشورها را از قید اسارت ابرقدرت ها و چپاولگریهای آنها نجات بدهد.‏‎ ‎‏از این جهت، ما باید مهیا باشیم به اینکه این ضربه ای که زدیم به آنها دنبالش را بگیریم.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۱۸۹ - ۱۹۴

***

جماران، ۱۳۶۴_ پیام به نمایندگان مجلس شورای اسلامی (حدود اختیارات ولایت فقیه)

‏بسم الله الرحمن الرحیم ‏

‏‏     با تشکر وافر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، چون گفتار آقایان پخش‏‎ ‎‏می شود و ممکن است سوء تفاهمی بین مردم حاصل شود، لازم است عرض کنم آیات و‏‎ ‎‏روایاتی وارد شده است که مخصوص به معصومین ـ علیهم السلام ـ است، و فقها و‏‎ ‎‏علمای بزرگ اسلام هم در آنها شرکت ندارند، تا چه رسد به مثل اینجانب. هر چند‏‎ ‎‏فقهای جامع الشرایط از طرف معصومین نیابت در تمام امور شرعی و سیاسی و اجتماعی‏‎ ‎‏دارند و تولی امور در غیبت کبرا موکول به آنان است، لکن این امر غیر ولایت کبرا است‏‎ ‎‏که مخصوص به معصوم است. تقاضای اینجانب آن است که در صحبتهایی که می شود و‏‎ ‎‏پخش می گردد ابهامی نباشد، و مرزها از هم جدا باشد. والسلام علیکم.‏

‏‏۱ / ۸ / ۶۴‏

‏‏روح الله الموسوی الخمینی‏

***

. انتهای پیام /*