بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در روز ارتش جمهوری اسلامی در فروردین ماه 1368 در پیامی خطاب به ملت ایران و نیروهای مسلح از قهرمانی ها و دلاوری های نیروهاى مسلح ارتش جمهورى اسلامى ایران  تقدیر و تجلیل کردند. ایشان در این پیام فرمودند «من به عنوان فرمانده کل قوا به مسئولین و تصمیم گیرندگان نیز دستور مى دهم که در هیچ شرایطى از تقویت نیروهاى مسلح و بالا بردن آموزشهاى عقیدتى و نظامى و توسعه تخصصهاى لازم و خصوصاً حرکت به طرف خودکفایى نظامى غفلت نکنند و این کشور را براى دفاع از ارزشهاى اسلام ناب و محرومین و مستضعفین جهان در آمادگى کامل نگه دارند و مبادا توجه به برنامه هاى دیگر موجب غفلت از این امر حیاتى گردد که مطمئناً غفلت از تقویت بنیه دفاعى کشور، طمع تهاجم و تجاوز بیگانگان و نهایتاً تحمیل جنگها و توطئه ها را به دنبال مى آورد.»

متن کامل پیام حضرت امام(س) به شرح زیر است:

 

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

بیست و نهم فروردین سالروز ارتش قهرمان و دلاور جمهورى اسلامى ایران بر ملت رشید ایران و بر همه ارتشیان و نیروهاى مسلح کشور مبارک باد.

افتخار و آفرین بر ارتشى که در اوج تصمیم جاودانه خود حصار تعبد طاغوت را شکست و «برج و باروى» رژیم سلطنت و حکومت 2500 ساله شاهنشاهى را به آتش کشید و خود را از قیود حاکمیت ستمگران و مستشاران امریکایى که با هزاران آمال و آرزو براى منافعشان از ایران جزیره ثبات ساخته بودند، رهایى بخشید. گرچه سران وابسته و خود فروخته ارتش تا آخرین لحظه حیات ننگین حکومت پهلوى تلاش فراوانى براى نجات تخت و تاج سلطنت نمودند، ولى تصمیم شجاعانه پرسنل شریف ارتش اعم از افسران و درجه داران و سربازان آن چنان کوبنده و قاطع بود که مجال تفکر و تصمیم را از دشمنان خدا و خلق گرفت و پیوستن ارتش خصوصاً نیروى هوایى به صفوف الهى ملت، لحظه شادى بندگان خدا و یأس و ناامیدى ستمگران گردید که آن روزها و ساعات شیرین و پر خاطره عشق ارتش به اسلام و میهن اسلامى، هر گز از یاد ملت ایران نمى رود و حقاً نیروى هوایى سهم بیشترى ادا کرده است. پیوستن ارتش به مردم معرف ارزش واقعى ارتش و موجب کینه توزى جهانخواران گردید.

در آغاز پیروزى انقلاب اسلامى ایادى شرق و غرب و آنها که صداقت و امانت و دیندارى و میهن دارى ارتشیان را در حماسه پیروزى درک نکرده بودند، کمر به نابودى  ارتش بستند و با شعارهاى به ظاهر انقلابى و فریبنده مصمم به انحلال آن و غارت سلاحها و نابودى امکانات دفاعى کشور شدند و چه بسا ساده لوحان نیز تحت تأثیر القائات آنان راه این هدف شوم را هموار نمودند که خداوند متعال کشور و انقلاب اسلامى ما را از توطئه شوم آنان رهایى بخشید و ارتش سرافراز ایران اسلامى همچون برق و صاعقه بر سر توطئه گران که در گوشه و کنار مرزها خواب تجزیه ایران را در سر پرورانده بودند فرود آمد و کردستان و گنبد و ترکمن صحرا گورستان کوردلان گردید که همه اینها از افتخارات تاریخى و فراموش ناشدنى ارتش قهرمان است.

و اما مهمتر از همه اینها حماسه هشت سال دفاع مقدس و مظلومانه ارتش و سپاه و نیروهاى انتظامى و مردمى است که در حقیقت در برابر همه جهانخواران ایستادند و متجاوزینى که به خود وعده فتح سه روزه خوزستان و سقوط تهران را داده بودند به باتلاق مرگ و هلاکت فرستاد. واقعاً ارتش و نیروهاى سپاهى و بسیجیها مظلومانه و با کمترین امکانات جنگیدند و برگهاى زرین افتخار و کرامت و شرافت و شهادت را به اسلام عزیز هدیه نمودند. شجاعتها و رشادتهاى بى نظیر نیروى هوایى و هوانیروز و خلبانان دلاور در نفوذ به اعماق خاک دشمن و رویارویى با مدرنترین امکانات اهدایى استکبار به صدامیان و دفاع از حریم هوایى کشور نشانه تعهد، عشق و ایمان آنان به خدا و اسلام و میهن اسلامى است. مهیا نگه داشتن و تعمیر و بازسازى ادوات و ابزار پیچیده هواپیماها و رادارها و سلاحهاى ضد هوایى و موشکها و پدافند از کشور دلیل مهارت و تخصص و ارزشهاى علمى والاى این عزیزان است که خداوند بر توان و ایمان آنان بیفزاید.

نیروى زمینى قهرمان که در حقیقت در تمامى حوادث در نوک پیکان حملات ناجوانمردانه دشمنان بوده است، بحق چهره راستین و شکست ناپذیر و استوار خویش در دفاع از مرزهاى گسترده کشورمان را نشان داد. حضور و آمادگى دفاعى در مرزهاى غرب و جنوب و شمال غرب با آن همه خصوصیات جغرافیایى و با سرما و گرماى طاقتفرساى مناطق، آن هم با کمبودها و محاصره ها کار آسانى نبوده است که علاوه بر آن  ارتش با هماهنگى سپاه و بسیج در اکثر صحنه هاى رزم و پیکار توانست پشت سپاهیان کفر را درهم بشکند و سرزمینهاى مقدس و اشغال شده میهن عزیزمان را از چنگال متجاوزان خارج نماید و در عملیاتهاى بزرگى همچون شکستن حصر آبادان و فتح المبین و بیت المقدس و دهها عملیات افتخارآفرین دیگر دوشادوش و همگام عزیزان سپاه و بسیج به فتوحات و افتخارات بزرگى نایل شود و هم اکنون نیز با کمال قدرت و صلابت از مرزها پاسدارى و حراست نماید و در برابر خطرات احتمالى در آمادگى کامل باشد.

نیروى دریایى نیز همچون سایر نیروها بحمد اللَّه در آبهاى خلیج فارس و مرزهاى آبى کشور در عرصه دفاع مقدس از کشور اسلامى مان چون نگینى درخشنده است و بر عرشه کشتىِ افتخار و صلابت خود استوار ایستاده است. رویارویى آنان با نیروى دریایى دشمن و آن همه افتخارات رزم و رشادت و شهادت و نیز کنترل و بازرسى کشتیهاى در خلیج فارس و تنگه هرمز و مهمتر از همه نبرد قهرمانانه آنان در برابر امریکاى متجاوز و حضور جدى آنان در آبهاى بین المللى نشانه اقتدار و اعتبار این نیروى بزرگ و سرافراز است و ملت ایران باید به چنین ارتش مؤمن و وفادارى افتخار کند و نیروهاى مسلح و ارتش بزرگ ایران باید بدانند که همه این افتخارات به برکت ایمان به خدا و دفاع از کشور امام زمان- ارواحنا فداه- و در سایه وحدت و انسجام و همدلى و برادرى با یکدیگر و پشتیبانى مردم به دست آمده است و براى رسیدن به قله این عزت و شوکت اسلامى، سرمایه هاى فراوان و شهداى گرانقدرى تقدیم راه خدا گردیده است و باید تا آخر همین رویّه و سیاست؛ یعنى ایمان، وحدت و نظم، حفظ و تقویت گردد و نیروهاى مسلح کشور اعم از سپاه و ارتش در کنار یکدیگر به سازندگى و رشد و تقویت بنیه هاى دفاعى اسلام و کشور همت بگمارند.

من تا آخر پشتیبان ارتش و سپاه و بسیج خواهم بود و تضعیف آنان را حرام مى دانم.

من به عنوان فرمانده کل قوا به مسئولین و تصمیم گیرندگان نیز دستور مى دهم که در هیچ شرایطى از تقویت نیروهاى مسلح و بالا بردن آموزشهاى عقیدتى و نظامى و توسعه تخصصهاى لازم و خصوصاً حرکت به طرف خودکفایى نظامى غفلت نکنند و این کشور را براى دفاع از ارزشهاى اسلام ناب و محرومین و مستضعفین جهان در آمادگى کامل نگه دارند و مبادا توجه به برنامه هاى دیگر موجب غفلت از این امر حیاتى گردد که مطمئناً غفلت از تقویت بنیه دفاعى کشور، طمع تهاجم و تجاوز بیگانگان و نهایتاً تحمیل جنگها و توطئه ها را به دنبال مى آورد.

ارتش و سایر نیروهاى مسلح در دوران بازسازى باید به اصل بازسازى معنوى و اعتقادى نیز توجه کافى داشته باشند، چرا که همه در میدان نبرد و کارزار آموخته و تجربه کرده اند که معنویت و ایمان چقدر در پیروزیها و موفقیتها و بالا بردن توان و استقامت نیروها مؤثر است.

من با تشکر از زحمات روحانیون عزیز و مسئولین عقیدتى- سیاسى ارتش بخصوص نماینده خود جناب حجت الاسلام آقاى صفایى که از چهره هاى مؤمن و خوب و صدیق این انقلاب است، تأکید مى کنم که به مسئله آموزشهاى عقیدتى و اخلاقى بیشتر توجه شود.

دوران خدمت نظامى براى جوانان کشور بهترین فرصت و مناسبتى است که نظام و ارتش و مسئولین عقیدتى- سیاسى مى توانند از آن استفاده کنند و جوانان عزیز و غیور را با بهترین روشهاى دفاعى اعم از تجربى و علمى یا اعتقادى بارور سازند که براى همیشه و تا آخر عمر، سرباز و مدافع اسلام و میهن اسلامى باشند.

در خاتمه ضمن تشکر از همه نیروهاى مسلح خصوصاً نیروهاى عزیز و مؤمن و فداکار ارتش، افسران، سربازان، درجه داران و کادرهاى مختلف ستادى و غیر ستادى و فرماندهان عزیز، نمایندگان خود در ارتش و دفاتر مشاورت و همچنین وزارت دفاع و کلیه سازمانها و مراکز تابعه ارتش، از پیشگاه مقدس پروردگار مى خواهم که هر روز بر قدرت و شوکت و صلابت این مدافعان راستین میهن اسلامى بیفزاید و شهداى گرانقدر آنان را که همه ما در زیر سایه برکات آنان به نعمت امنیت و آزادى و استقلال رسیده ایم، با شهداى بزرگوار اسلام محشور فرماید و به جانبازان عزیزشان شفا کرامت نماید و مفقودین و اسراى بزرگوارشان را به اوطان خود برگرداند و به خانواده هاى معظم شهدا صبر و اجر مرحمت فرماید.

در خاتمه توصیه مؤکد مى کنم به همه ملت بزرگ ایران بویژه دست اندرکاران در نظام مبارک جمهورى اسلامى و کسانى که به نظام جمهورى اسلامى و اسلام عزیز دلبستگى دارند که آنچه در این سالهاى طولانى انقلاب پیش آمد از پیروزیهاى معجزه آسا در مقابل همه قدرتها و ابرقدرتها و صاحبان رسانه هاى گروهى جهان که کمر همت به محو جمهورى اسلامى و در حقیقت اسلام بزرگ بسته اند و بحمد اللَّه ناکام ماندند، از برکات و عنایات خداوند تعالى و ایمان همه قشرهاى متعهد به مبادى اسلام بوده و بى شک از ادعیه مبارکه حضرت بقیة اللَّه- صلوات اللَّه و سلامه علیه و روحى و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء- برخوردار بوده و هست و بر همه ماها لازم است با تشکر از این نعمت بزرگ، در حفظ این عنایات کوشا باشیم. و السلام على عباد اللَّه الصالحین.

28 فروردین 1368

روح اللَّه الموسوی الخمینى

 

منبع: صحیفه امام، ج 21، ص: 355

. انتهای پیام /*