بسمه‌تعالی. در تاریخ ۱۷/۲/۵۸ پس از مذاکرات و تشکیل جلسات که اعضای هیأت امنا و مدیرۀ مسجد مقدس صاحب‌الزمان در جمکران با جناب حجت‌ الاسلام آقای شیخ محمد یزدی و سایر مقامات روحانی مسئول حوزۀ علمیۀ قم داشته و تبادل افکار نمودند، برای مسائل ذیل تصمیمات مرقوم پیشنهاد شد و تصویب گردید که اقدام به اجرای آن شود:

۱ـ با توجه به اقبال روزافزون مردم به مسجد مقدس صاحب‌الزمان در جمکران، باید امور حفاظت و رفاه زائران بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و طرح های جالب و اصلاحی بسیار کامل، که مورد نظر هیأت‌ امنا و مدیره نیز بوده، به فوری با رعایت الأهمّ فالأهمّ به مرحلۀ اجرا درآید.

۲ـ کمکهای مردم که به عنوان کمک به ساختمان و عملیات عمرانی و به عنوان نذورات و هدایا می‌باشد باید فقط در یک شماره حساب به نام مسجد باشد، و فقط یک دفتر هم در مسجد جهت دریافت این وجوه باشد، و شماره حسابی که جدیداً ظرف شش ـ هفت ماهۀ اخیر به نام خدمۀ سابق مسجد افتتاح شده بسته شود؛ و همچنین دفتری که جهت اخذ هدایا در مسجد ـ غیر از دفتر مسجد ـ باز نموده‌اند نیز تعطیل گردد.

۳ـ با توجه به اینکه مسجد مقدس جمکران یادگاری عظیم از حضرت ولی‌عصر ـ ارواحنا فداه ـ بوده و آن سرور امر به ساختن آن مسجد و توجه شیعیان به آن نموده‌اند (طبق روایت مرحوم شیخ صدوق ـ رضوان‌اللّه‌ علیه) بنابراین وقف عام محسوب شده و امر تولیت آن با حاکم شرع بوده و ادارۀ آن زیر نظر حاکم شرع با هیأتی از عدول مؤمنین و ثقات مطلع امین و علاقه‌مند به آن جناب (ع) باید باشد؛ و کلیۀ اموال و عواید حاصله باید با حفظ مصالح مسجد دقیقاً صرف عمران و توسعه و رفع نیازمندیهای آن مکان توسط هیأت مذکور شود؛ و اعضای این هیأت صرفنظر از عشق به خدمت در راه اسلام، سزاوار است که این خدمت را افتخاری انجام دهند و همان طور که در گذشته افتخاری بوده در این زمان هم که نهال مقدس جمهوری اسلامی شروع به رشد نموده، با اقتدار بیشتر به این خدمت افتخاری خود ادامه دهند و در برابر حاکم شرع جوابگوی جزئی و کلی حسابها و عملیات انجام شده باشند. ضمناً روابط اداری با اوقاف جمهوری اسلامی توسط این هیأت انجام می‌گیرد و در مقابل مسائل اداری، چه اوقاف و چه سایر ادارات کشور، نیز این هیأت جوابگو خواهد بود.

۴ـ طرح سابق هیأت امنا در ردۀ توسعه و عمران مسجد که قسمتی از آن انجام شده و مابقی طبق پیش‌بینی عبارتند از الف: ایجاد یک بیمارستان به نام امام عصر (عج) جهت درمان مستضعفین.ب: احداث سیصد اتاق زائرسرا در اطراف میادین، جهت رفاه بیشتر زائرین. ج: توسعۀ کامل مسجد از مقطع شمالی و شرقی، که به مقام قدیمی مسجد لطمه‌ای وارد نیاورد، طبق نقشۀ موجود. د: تکمیل ساختمانهای موجود و توسعه وضوخانه‌ها، به همان نقشه، به سرعت اجرا شود و برای تأمین بودجه به همان نَهجْ سابق با جلب نظر نیکوکاران اقدام نمایند.

۵ـ دو نفر از اعضای هیأت امنای قبل به نام آقایان حاج محمدعلی زندیه و حاج مهدی اقبالیان استعفا داده‌اند و اعضای هیأت عامل و امین جدید ـ پس از استعفا ـ به این شرح است:

آقایان: حاج سید علی‌اکبر موسوی یزدی ـ حاج سید عبدالحسین میرحجازی ـ حاج قدرت‌اللّه‌ لطیفی ـ حاج مهدی جعفریان ـ حاج غلامرضا تجلی.

۶ـ کارمندان و کارکنان مسجد، چون در رفتار و سوابق آنان عمل خلافی مشاهده نشده، به حال خود برقرار و به خدمت مشغول باشند و فقط حسابدار به نام آقای سید نصراللّه‌ برقعی عوض شود؛ و کارکنان به میزان نیازمندی طبق تصویب هیأت افزایش یابد.

شورای رسیدگی به امور مسجد مقدس جمکران قم: حاج سید علی اکبر موسوی ـ حاج سید عبدالحسین میرحجازی ـ حاج قدرت‌اللّه‌ لطیفی ـ حاج مهدی جعفریان ـ حاج غلامرضا تجلی ـ محمد محمدی گیلانی ـ حسین راستی کاشانی ـ الاقل علی مشکینی ـ محمد یزدی ـ و یک امضای ناخوانا]

بسمه تعالی

آنچه را حضرات آقایان مدرسین تصویب کرده‌اند، مورد تأیید اینجانب می‌باشد.

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی

صحیفه امام؛ ج ۷، ص ۱۹۵-۱۹۶ 

. انتهای پیام /*