به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از سایت آینده روشن، حجت الاسلام محمدصادق کفیل، کارشناس مسائل مهدویت، در ششمین دوره همایش‌های اندیشه‌های آسمانی در مشهد، با بیان اینکه امام خمینی(س) در گام نخست مفهوم انتظار را برداشت های غلط در این زمینه دانستند ، اظهارداشت: با توجه به اینکه مفهوم انتظار در روایات زمینه سازی برای ظهور و حرکت در این راستا است، امام خمینی(س) با روشنگری در این حوزه در حقیقت موج جدیدی در جهان اسلام به وجود آوردند.

 وی با اشاره به ظهور موعود در همه ادیان، عنوان کرد: اندیشه مهدویت امام خمینی(س) برای تمام مکاتب کاربردی است؛ چراکه هدف امام از انقلاب اسلامی بسترسازی برای ظهور حضرت مهدی(عج) است.

 حجت الاسلام کفیل با بیان اینکه امام خمینی(س) به اندیشه خود جامه عمل پوشاندند، تصریح کرد: امام معتقد بودند که کشورهای اسلامی باید بیدار شوند و حق خود را از حاکمان بگیرند تا زمینه ظهور فراهم شود، بر این اساس محور انقلاب را بر روی عدالت خواهی قرار دادند.

 این کارشناس مسائل مهدویت افزود: امام خمینی(س) بر روی اهداف جامعه مهدوی همچون ایجاد جامعه توحیدی، تبدیل خودمحوری به خدامحوری و شکل گیری عبودیت کار کردند. این درحالی است که خداخواهی را بستر انقلاب می دیدند.

 وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی به هر مقداری که توجه به مبانی حضرت حق، قرآن و سنت داشته باشد، به ظهور امام زمان(عج) نزدیک تر است، اظهارداشت: اگر بخواهیم ظهور را رقم بزنیم، باید مبانی قرآن و سنت مبنای قانونی ما باشد.

 حجت الاسلام کفیل بااشاره به محور اول تفکر امام خمینی(س) در این زمینه گفت: امام خمینی(س) معتقد بودند چون امام زمان(عج) عدالت را در دنیا ایجاد می کنند، به تبع منتظران باید عدالت خواه و ظلم ستیر باشند و کسی که نسبت به استکبار بی تفاوت باشد، نمی تواند منتظر حضرت مهدی(ع) باشد.

 رئیس مرکز تخصصی نماز افزود: بنابراین زندگی منتظران باید براساس خداخواهی به جای خودخواهی و عدالت طلبی به جای بی تفاوتی باشد.

وی مبارزه با برداشت های غلط از روایات را یکی از اقدامات به موقع امام خمینی(س) دانست و بیان داشت: برخی از افراد با استناد به برخی از روایات در مقابل انقلاب اسلامی می ایستادند، امام این روایات را تبیین کرده و با نگاه منحرفانه و غلط مبارزه کردند.

 حجت الاسلام کفیل خاطرنشان کرد: با توجه به سفارش امام عصر(عج) مبنی بر اینکه در زمان غیبت کبری به سراغ مراجع و رهبری بروید؛ چراکه آنها نایبان شاخص هستند، بنابراین اگر کسی بدون خط رهبری و مرجعیت به طور مستقیم به سمت امام زمان(عج) برود، بدون شک در مسیر انحرافی قرار گرفته است.

 این کارشناس مسائل مهدویت مهمترین اشکال جریان های انحرافی را حذف ولایت فقیه دانست و بیان داشت: اگر از فرمایش رهبر معظم انقلاب اطاعت کنیم، اطاعت از امام عصر(عج) کرده ایم و کسانی که با انقلاب و رهبری کنار نیامدند، با امام زمان(عج) هم نمی توانند کنار بیایند.

این همایش با حضور بیش از ۶۵۰ نفر از مسئولین و نخبگان کانون های فرهنگی هنری مساجد ۱۱ استان کشور برگزار شد.

 سومین روز از دوره سوم ششمین جشنواره اندیشه های آسمانی با حضور استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، تهران، زنجان، بوشهر، کرمان، کرمان جنوب، خراسان شمالی، قم، خوزستان، ایلام در سالن همایش تربیت معلم شهید بهشتی مشهد صورت گرفت.

. انتهای پیام /*