امام خمینی در سوم آبان سال 1358 ، به مناسبت «روز عرفه» پیامی به مسلمین جهان و حجاج بیت اللَّه الحرام‏ فرستاد واز آنها خواست که بتها و قدرتهاى بزرگ شیطانى زمان را بشکنند. در سالروز روز بزرگ عرفه به بازخوانی پیام امام می پردازیم.

مرکز توحید

لَکُمْ فى رَسُولِ اللَّهِ اسوَةٌ حَسَنَةٌ صلوات و سلام خداوند بر رسول خدا پیامبر عظیم الشأن که یک تنه قیام فرمود در مقابل بت‏پرستان و مستکبرین، و پرچم توحید را به نفع مستضعفین به اهتزاز درآورد، و از قِلت عُدّه و عدد نهراسید، و با عِده قلیل بدون سازوبرگ جنگى کافى و با نیروى ایمان و قوتِ تصمیم بر سرکشان و ستمکاران تاخت، و نداى توحید را در کمتر از نیم قرن بر بزرگترین معموره جهان به گوش جهانیان رساند. و درود جهانیان و رحمت خداوند متعال بر شما اى زائران بزرگوار بیت اللَّه الحرام که از چهار سوى عالم به سوى خانه خدا، مرکز توحید و محل وحى و مقام ابراهیم و محمد، دو ابرمرد بت‏شکن و پرخاشگر بر مستکبرین شتافتید و خود را به مواقف کریمه‏اى- که در عصر وحى زمینهایى خشک و کوهسارهایى بى‏آب و سبزه، لکن محل هبوط ملائکة اللَّه و هجوم جنود اللَّه و وقوف انبیاء اللَّه و عباد اللَّه الصالحین بود- رساندید. هان! بشناسید این مشاعر بزرگ را، و مجهز شوید از مرکز بت‏شکنى براى شکستن بتهاى بزرگ که به صورت قدرتهاى شیطانى و چپاولگران آدمخوار در آمده‏اند، و از این قدرتهاى تهى از ایمان نهراسید، و با اتکال به خداى بزرگ در این مواقف عظیمه، پیمان اتحاد و اتفاق در مقابل جنود شرک و شیطنت ببندید، و از تفرق و تنازع بپرهیزید وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُکُم  رنگ و بوى ایمان و اسلام که اساس پیروزى و قدرت است با تنازع و دسته‏بندیهاى موافق با هواهاى نفسانیه و مخالف با دستور حق تعالى زدوده مى‏شود، و اجتماع در حق و توحید کلمه و کلمه توحید که سرچشمه عظمت امت اسلامى است، به پیروزى مى‏رسد.

مجد خود را اعاده کنید

اى مسلمانان جهان! چه شد شما را که در صدر اسلام با عده بسیار کم، قدرتهاى عظیم را شکستید و امت بزرگ اسلامى- انسانى ایجاد نمودید، اکنون با قریب یک میلیارد جمعیت و دارا بودن مخازن بزرگى که بالاترین حربه است در مقابل دشمن، این چنین ضعیف و زبون شدید؟ آیا مى‏دانید که تمام بدبختیهاى شما در تفرقه و اختلاف بین سران کشورهاى شما و بالنتیجه بین خود شماست؟ از جاى برخیزید و قرآن کریم را به دست گرفته و به فرمان خداى تعالى گردن نهید تا مجد خود و عظمت اسلام عزیز را اعاده کنید. بیایید و به یک موعظه خداوند گوش فرا دهید؛ آنجا که مى‏فرماید قُلْ انَّما اعِظُکُمْ بِواحِدَةٍ انْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى‏ وَ فُرادى‏ همه قیام کنید و براى خدا قیام کنید؛ قیام فرادى‏ در مقابل جنود شیطانىِ باطنِ خودتان، و قیام همگانى در مقابل قدرتهاى شیطانى. اگر قیام و نهضت، الهى و براى خدا باشد پیروز است.

 مسائل سیاسى مناطق خود را به گوش برادران ایمانى برسانید

اى مسلمانان جهان واى مستضعفان عالم! دست به دست هم دهید و به خداى بزرگ رو آورید و به اسلام پناهنده شوید، و علیه مستکبران و متجاوزان به حقوق ملتها پرخاش کنید. اى زائران خانه خدا، در مواقف و مشاعر الهى به‏ هم بپیوندید و از خداوند تعالى نصرت اسلام و مسلمین و مستضعفان جهان را بخواهید. اى گویندگان و نویسندگان! در اجتماعات بزرگ؛ عرفات و مَشْعَر و مِنى و مکه معظمه و مدینه منوره، مسائل اجتماعى و سیاسى مناطق خود را به گوش برادران ایمانى برسانید، و از هم طلب نصرت کنید. اى زائران خانه خدا! توطئه‏هاى راست و چپ و خصوص امریکاى چپاولگر و متجاوز و اسرائیل جنایتکار را به گوش عالمیان برسانید و از آنان استمداد کنید و جنایات این جنایتکاران را بشمارید و به خداوند متعال براى اصلاح حال مسلمین و قطع ایادى جنایتکاران التجا «1» پیدا کنید. و من به خواست خداى قادر، مژده نصرت و پیروزى به شماها مى‏دهم. «إنَّهُ عَلى ذلِکَ لَقادِرٌ»  و السلام على رسول اللَّه و على ائمة المسلمین و على عباد اللَّه الصالحین و رحمة اللَّه و برکاته.

منبع:

صحیفه امام، ج‏10، ص339

منابع مرتبط:

تبیان حج یا حج در کلام و پیام امام خمینی - کتاب

 به سوی میقات - کتاب

توشه حج - کتاب

مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت امام خمینی(س) - کتاب

اهمیت حج و رسالت حجاج - صوت

تفاوت حج در حکومت اسلامی و دوران طاغوت-  صوت

ابعاد سیاسی حج- فیلم

حج - فیلم

عرفان عرفه

. انتهای پیام /*