یکی از برجسته‌ترین و معروف‌ترین آثار حضرت امام خمینی رحمةالله علیه کتاب شرح چهل حدیث ایشان است، امام خمینی در این اثر ناب و تابناک چهل حدیث از حضرات معصومین علیهم السلام را به رشته تحریر درآورده و شرحی عرفانی و معرفت آمیز بر آن نگاشته‌اند، این اثر در حقیقت همان تقریراتی است که امام خمینی در طی درس‌های اخلاقی خویش در مدرسه فیضیه و مدرسه ملا صادق قم ایراد نموده و بعد کتابی در همین زمینه تالیف کردند و آن مباحث را با تدوین و تبیینی تفصیلی تر در این اثر گردآوردند.
 در دیباچه این این کتاب آمده است: «چهل حدیث یکی دیگر از آثار ضمیر فیض‌پذیر عارف و عالم ربانی حضرت امام خمینی سلام الله علیه است. معظم‌له این کتاب را در شرح و بیان چهل حدیث از احادیث موروث از معصومان نگاشته‌اند. سنت اربعین نویسی از قدیم الایام در میان علمای دین معمول بوده است و حضرت امام نیز برای مسلوک داشتن سنت سلف به عهده گرفته بودند که کتابی در این زمینه تصنیف کنند. مطاوی کتاب همه در تفحص از حقیقت اخباری از پیشوایان معصوم دین و سرشار از تذکرات اخلاقی و نکات عرفانی و حکمی است (صفحه اول مقدمه ناشر).
کتاب چهل حدیث از سوی انتشارات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شده است، این اثر ارزشمند و فاخر با 57 بار تجدید چاپ یکی از پر استقبال‌ترین کتاب‌های حضرت امام و از زمره پراقبال ترین های حوزه نشر معارف اسلامی است، در این شرح، سی و سه حدیث اخلاقی و هفت‌حدیث دیگر اعتقادی است، امام در آغاز این کتاب، چنین نگاشته است:
این بنده بی بضاعت ضعیف مدتی بود با خود حدیث می‌کردم که چهل حدیث از احادیث اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام که در کتب معتبره اصحاب و علما رضوان الله علیهم ثبت است، جمع‌آوری کرده و هر یک را به مناسبت شرحی کنم که با حال عامه مناسبتی داشته باشد و از این جهت آن را به زبان فارسی نگاشته که فارسی زبانان نیز از آن بهره گیرند (شرح چهل حدیث/ص1 ) ...
در آغاز حدیث اول، چهار نفر از مشایخ را که به ایشان اجازه روایت حدیث داده‌اند به این ترتیب نام برده‌اند:
شیخ علامه متکلم فقیه اصولی ادیب متبحر شیح محمدرضا آل علامه شیخ محمدتقی اصفهانی - ادام الله توفیقه - در زمانی که در قم مشرف بودند.
مقصود شیخ محمدرضا اصفهانی صاحب «وقایة الاذهان» است که در سال 1344 و 1346 در قم به سر می‌بردند و هنگام تالیف این رساله یعنی حدود سال 1358 ق. در اصفهان بودند و در 1362 ق. وفات کردند.
 شیخ عالم جلیل متعبد ثقه ثبت ‌حاج شیخ عباس قمی - دام توفیقه - (م 1359 ق(
 سید سند فقیه متکلیم ثقه عین ثبت علامه سیدمحسن امین عاملی - دام الله تائیداته - (م 1371 ق(
 سیدعالم ثقه ثبت‌سیدابوالقاسم دهکردی اصفهانی (م 1353 ق(
 مرحوم شیخ محمدرضا و مرحوم حاج شیخ عباس هر دو از حاجی نوری از شیخ انصاری و مرحوم سیدمحسن امین از سیدمحمد هندی از شیخ انصاری و مرحوم سیدابوالقاسم دهکردی از میرزاهاشم اصفهانی خوانساری از شیخ انصاری.
 امام در ادامه می‌گویند: طرق دیگری هم داریم که به شیخ انصاری منتهی نمی‌شود و آن طرق را اینجا ذکر نکردیم. تاریخ پایان تالیف کتاب اربعین 1358 ق. است.
 در فهرست احادیث این کتاب فاخر و گهربار، عناوینی از این دست را می‌خوانیم: جهاد نفس، ریا، عجب، کبر، حسادت، حب دنیا، غضب، عصبیت، نفاق، هوای نفس، فطرت، تفکر، توکل، خوف و رجاء، امتحان، صبر، توبه، ذکر خدا، غیبت، اخلاص، شکر، کراهت از مرگ، اصناف جویندگان علم، اقسام علم، شک و وسواس، فضیلت علم، عبادت و حضور قلب، لقاءالله، وصایای رسول‌خدا صلی الله علیه و آله به حضرت امیر علیه السلام، اقسام قلوب، عدم شناخت‌حقیقی خدا و رسول و ائمه، یقین و حرص و رضا، ولایت‌ و اعمال، مقام مومن نزد خدا، معرفت‌ اسماءحق و ...، صفات حق ،  معرفت‌خدا و رسول  و اولی الامر، آفرینش آدم بر صورت خداوند، خیر و شر و تفسیر سوره توحید و ... .
اخلاق عملی در الکوثر با محوریت کتاب چهل حدیث
 اما تازه‌ترین اتفاق در باب این کتاب عزیز و ارزشمند برنامه اخلاق عملی است که با محوریت کتاب چهل حدیث حضرت امام خمینی رحمةالله علیه از الکوثر در حال پخش است. برنامه اخلاق عملی با عنوان «مفاتیح الرشاد» در 26 قسمت 28 دقیقه‌ای در شبکه الکوثر تهیه شده و در حال پخش می‌باشد.
 برنامه اخلاق عملی کاری از گروه معارف شبکه الکوثر می‌باشد که با حضور و کارشناسی ثابت حضرت آیت الله تسخیری به زبان عربی، به شرح کتاب چهل حدیث حضرت امام خمینی می‌پردازد. درهر قسمت از این برنامه آیت الله تسخیری یکی از احادیث کتاب چهل حدیث را از منظر عرفانی و اخلاقی برای مخاطبان عرب زبان شرح می‌دهد.
در این برنامه به موضوعاتی همچون عدم عیب جویی از دیگران، صادق بودن، عفو و بخشش، نکوهش استهزاء و تمسخر، توکل به خداوند متعال، دوری از معصیت و گناه و... پرداخته شده است. گفتنی است برنامه «مفاتیح الرشاد» روزهای یکشنبه ساعت 22: 30 به وقت تهران از آنتن شبکه الکوثر پخش می‌گردد.
منبع: رسا

. انتهای پیام /*