پس از تسخیر لانه جاسوسی در ایران، کارتر رئیس‌جمهور آمریکا، رمزی کلارک (دادستان کل) و ویلیام میلر را جهت ملاقات با امام اعزام داشت که با پیام قاطعانه حضرت امام مجبور شدند از ترکیه و بدون اخذ نتیجه بازگردند. در این پیام ضمن اشاره به نگهداری شاه در آمریکا که به منزله مخالفت با ایران تلقی شده و تأکید بر محل جاسوسی بودن سفارتخانه آمریکا در ایران و عدم امکان ملاقات با امام، بر ملاقات نکردن اعضای شورای انقلاب و مقامات مسئول دیگر با آنها تأکید گردیده است.

حائز توجه اینکه این اعلامیه 3 ماده‌ای تنها اعلامیه حضرت امام است که بدون «بسم‌الله الرحمن الرحیم» صادر شده و گویی آیه برائتی بر علیه ظلم و شرک جهان‌خواران است.

زمان: 16 آبان 1358/ 16 ذى الحجه 1399

مکان: قم‏

موضوع: رد ملاقات نمایندگان اعزامى جیمى کارتر (رئیس جمهورى امریکا)

مخاطب: شوراى انقلاب اسلامى و مسئولان دولتى‏

از قرار اطلاع نمایندگان ویژه کارتر در راه ایران هستند و تصمیم دارند به قم آمده و با این جانب ملاقات نمایند. لهذا لازم مى‏ دانم متذکر شوم دولت امریکا که با نگهدارى شاه، اعلام مخالفت آشکار با ایران را نموده است و از طرفى دیگر آن طور که گفته شده است سفارت امریکا در ایران محل جاسوسى دشمنان ما علیه نهضت مقدس اسلامى است، لذا ملاقات با من به هیچ وجه براى نمایندگان ویژه ممکن نیست و علاوه بر این:

1- اعضاى شوراى انقلاب اسلامى به هیچ وجه نباید با آنان ملاقات نمایند.

2- هیچ یک از مقامات مسئول حق ملاقات با آنان را ندارند.

3- اگر چنانچه امریکا، شاه مخلوع- این دشمن شماره یک ملت عزیز ما- را به ایران تحویل دهد و دست از جاسوسى بر ضد نهضت ما بردارد، راه مذاکره در موضوع بعضى از روابطى که به نفع ملت است باز مى‏ باشد.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏10، ص: 503)

. انتهای پیام /*