رئیس دفتر قم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) از تدوین دانشنامه امام  و انتشار مجموعه‌ 60 جلدی از آثار امام در آینده ای نزدیک توسط این دفتر خبر داد.


 حجت الاسلام و المسلمین موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبری بیست و سومین با اشاره به ایام سالگرد ارتحال حضرت امام(س) گفت:در سال جاری برگزاری دو نشست علمی در این ایام در برنامه هایمان بود که نخستین آنها با همکاری دانشگاه قم، با عنوان "تعلیم و تربیت اسلامی و امام خمینی" برگزار شد و نشست علمی دیگری نیز با عنوان "امام خمینی، اخلاق و حوزه علمیه" پنج شنبه 4 خرداد با حضور حضرت آیت الله امینی امام جمعه موقت قم و علما و اساتید طراز اول قم و اندیشمندان برگزار ‌شد

موسوی ادامه داد: با توجه به اینکه اغلب میهمانانی که برای مراسم سالگرد  به تهران می‌آیند، برای زیارت حضرت معصومه و مسجد جمکران و بیت امام هم به شهر قم تشریف می آورند لذا اقلام فرهنگی را در بین کاروان ها و در محل بیت امام و مسجد جمکران توزیع می‌کنیم. نمایشگاهی هم از آثار امام، اعم از خطی و چاپی و نمایشگاه عکس امام از تولد تا رحلت در بیت امام در شهر قم در حال برگزاری است که علاقمندان می توانند به خرید آثار منتشر شده توسط موسسه بپردازند. همچنین نمایشگاهی هم در کنار مسجد جمکران برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد:در ایام سالگرد جلساتی با شاگردان امام داریم که هریک دارای تالیفات و فضائل متعددی هستند. خدمت این شاگردان امام می‌رسیم و کسب معرفت و خاطره ای از آنها می‌شود. با صدا و سیما و رسانه‌ها و مطبوعات جهت اطلاع رسانی  و انعکاس سخنان پیرامون امام همکاری داریم. با حوزه علمیه برای اعزام پژوهشگران، اساتید و طلاب دوره‌های آموزشی و با جامعة المصطفی برای اعزم طلاب خارجی به حرم امام  نیز همکاری می‌شود. در این ایام تیزرهای تبلیغاتی و پوسترهای خاص، تابلوهای سطح شهر همه‌ در جهت نشر اندیشه‌های امام فعال می‌شوند. همینطور اردویی جهت بازدید طلاب و علما از بیت قدیمی امام در خمین برگزار می‌شود.

موسوی با اشاره به فعالیت های نمایندگی قم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی افزود: خط‌مشی که برای موسسه قم تعیین شده، خط‌مشی پژوهشی است. ما برای آثار امام و یا آثار پیرامون امام و تقریرات شاگردان امام مجموعه‌ای داریم که امیدواریم تا آخر سال به زیر چاپ برود. مجموعه‌ 60 جلدی از آثار امام هست که ویرایش و تصحیح شده، تا پایان سال چاپ می‌شود. رونمایی از کتاب هشت جلدی تفصیل‌الشریعه در شرح تحریرالوسیله مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی نیز در نمایشگاه کتاب  صورت گرفت و با همکاری موسسه چاپ شده است.

وی افزود:دانشنامه‌ امام نیز مجموعه بیست جلدی است و یکی از کارهای ارزشمندی است که در حال تدوین است.برای مراجعه و دسترسی به اطلاعاتی راجع به امام، کتاب فراوان است اما  کتابی یکجا که سبک روز و حاوی همه مطالب و اطلاعات جامع راجع به امام باشد، دانشنامه‌ امام است.  این دانشنامه، حاوی هزار مدخل است و مدتی است که کار آن شروع شده و کار عظیمی است که امیدواریم ظرف دو  سه سال آینده جمع‌آوری شود.

موسوی در تشریح دیگر فعالیتهای موسسه تنظیم و نشر آثار امام -دفتر قم-اظهار داشت : فعالیت دیگر موسسه، فعالیت آموزشی است. در دو مقطع که آموزش تخصصی دو ساله معادل کارشناسی ارشد و آموزش عمومی است. آموزشی عمومی شش ماهه است و برای طلاب و روحانیون است و آموزش اندیشه‌های فقهی و اصولی، عرفان و اخلاق و کلام و فلسفه  امام است که به صورت آکادمیک تدریس می‌شود.

. انتهای پیام /*