به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از شبستان، جلد اول این اثر در هشت فصل به زندگی و وقایع مهم زندگی همسرامام خمینی(س) تا پایان سال 1342 می پردازد و در مجلد دوم از در چهار فصل به صورت مبسوط به وقایع سال 1342 تا پیروزی انقلاب و از سال 1357 تا سال 1388 و وفات ایشان اختصاص یافته است.

خاطرات خواندنی و متنوعی که در این اثر گرد آوری شده به متن رویدادهای بزرگ و تاریخی انقلاب وارد می شود و برای نگارش این اثر با اکثر اعضای بیت امام و خاندان خانم ثقفی مصاحبه به عمل آمده است.

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: «خانم خدیجه ثقفی (قدس ایران) همسر گرامی امام خمینی(س) از زمره شخصیت ها و بانوان تاثیر گذار در تاریخ ایران و اسلام است. ایشان علاوه بر اینکه در خصوصیات فردی و آراستگی به فضائل اخلاقی و کمالات معنوی بانویی نمونه بود، در زمینه برخورداری از آگاهی های اجتماعی روز و شناخت زمانه خویش نیز ایشان را می توان جزو نوادر روزگار به شمار آورد.

عظمت روحی و صبر و پایداری این بانو در برابر ناملایمات و مشکلات طاقت فرسایی که دست تقدیر برایش رقم زده بود شگفت آور است.

هر انسان منصفی که تاریخ زندگی پر فراز و نشیب او را مطالعه کند، بدون تردید اذعان خواهد کرد که اگر همدلی و همراهی خانم ثقفی با امام و مدیریت کم نظیرش در کوران بحران ها و برهه های حساس نهضت چون شب دستگیری امام و ماه های جدایی و تبعید امام به ترکیه و شرایط سخت زندگی در عراق نبود، قطعا حضرت امام به آن همه توفیق در خدمت به ایران و اسلام دست نمی یافت.»

مرحومه خدیجه ثقفی معروف به قدس ایران همسر حضرت امام خمینی(س) در سال 1292 به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی بابنیانگذار جمهوری اسلامی ازدواج کرد. پدر حاجیه خانم خدیجه ثقفی مرحوم میرزا محمد ثقفی تهرانی از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم بود و در زمان ادامه تحصیل در قم با حاج آقا روح الله که در آن زمان ۲۷ سال داشت آشنا شده بود و همین آشنایی واسطه ازدواج دختر او با امام شد. مرحومه خدیجه ثقفی در حدود ساعت ۹:۱۵ صبح اول فروردین ۱۳۸۸ در سن ۹۶ سالگی در بیمارستان خاتم الانبیا تهران به دیدار معبود شتافت و در تاریخ ۲ فروردین و پس از اقامهٔ نماز توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در مرقد حضرت امام خمینی و در جوار همسر و فرزند خویش آرام گرفت.

«یک قرن زندگی پرماجرا» در دوجلد با شمارگان 2000 نسخه با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران (نشر شاهد) و موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س) منتشر شده است.

. انتهای پیام /*