یک کارشناس و صاحب‌نظر در حوزه مسائل سیاسی و بین‌الملل گفت: آل‌سعود می‌داند چنانچه این تحرکات در عربستان ولو در حد مقدماتی ادامه پیدا کند، مسئله نفت در دنیا دچار یک بحران جدی خواهد شد و کسانی که نفت ایران را تحریم کردند دودستی بر سر خود خواهند زد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت‌الاسلام والمسلمین "حسین ابراهیمی"، کارشناس و صاحب‌نظر در حوزه مسائل سیاسی و بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار تقریب با اشاره به دستگیری "آیت‌الله نمر باقر النمر" رهبر شیعیان عربستان اظهار داشت: تلاش‌های سرکوبگرانه آل‌سعود کاملا هماهنگ با سرکوبگری‌های آل‌خلیفه در بحرین صورت می‌گیرد و ناشی از نگرانی‌های حکام عربستان از آینده حکومت خود است. 
وی در این زمینه اضافه کرد: مردم چه شیعه و چه سنی در عربستان و بحرین از نوع حکومت ناراضی هستند و حکومتی دموکراتیک و برخاسته از آرای مردمی را دنبال می‌کنند؛ لذا آل‌خلیفه و آل‌سعود در هم‌پیمانی کامل با یکدیگر، تلاش‌های آزادی‌خواهانه مردمی را سرکوب می‌کنند.
 ابراهیمی با تأکید بر تجربه تاریخی در این زمینه خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده که هر جا مردم اراده کرده و خواسته‌های منطقی و اصولی خود را مطرح کرده‌اند، حاکمان چاره‌ای جز تسلیم نداشته‌اند و این درست همان چیزی است که در تونس، مصر، لیبی و یمن اتفاق افتاد. 
وی افزود: تحولات بیداری اسلامی بیانگر این حقیقت است که اراده مردم بر همه اراده‌ها غلبه پیدا می‌کند و حکام آل‌سعود باید از دیگر تجربیات، درس عبرت بگیرند. 
ابراهیمی با تأکید بر اینکه "دستگیری رهبر شیعیان عربستان، حرکت مردم علیه آل‌سعود را قوت و قدرت بیشتری خواهد بخشید"، گفت: حکام عربستان و حکومت آل‌سعود پیر شده‌اند و لذا عمرشان پایان یافته است. 
نایب رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دوره هشتم، یادآور شد: قرآن کریم می‌فرماید «وَ لِکُلِّ أُمَّةٍ أَجَلٌ فَإِذا جاءَ أَجَلُهُمْ لا یَسْتَأْخِرُونَ ساعَةً وَ لا یَسْتَقْدِمُونَ؛ برای هر قوم و جمعیّتی، زمان و سرآمد (معیّنی) است و هنگامی که سرآمد آنها فرا رسد، نه ساعتی از آن تأخیر می‏کنند و نه بر آن پیشی می‌گیرند». 
وی با اشاره به سخن "ابن خلدون" جامعه‌شناس مسلمان که می‌گوید "هر حکومتی عمر خاص خود را دارد و عمرش که به پایان رسید محکوم به زوال است"، تصریح کرد: عمر حکومت‌های شاهنشاهی و فردی به پایان رسیده است و نمی‌توانند بمانند. آل‌سعود هم از این قاعده مستثنی نیست و در سراشیبی سقوط قرار دارد. 
ابراهیمی با اشاره به اینکه "حرکت در عربستان عمدتا از سوی پیروان اهل بیت در قطیف و شرق عربستان آغاز شده است"، گفت: از طرفی تخصص نفتی دست قطیفی‌هاست و از این روست که تحرکات آزادی‌خواهانه آنها به شدت سرکوب می‌شود چراکه آل‌سعود می‌داند اگر این تحرکات ادامه یابد کسی را یارای مقابله با آنها نیست. 
وی تصریح کرد: آل‌سعود می‌داند که چنانچه این تحرکات در عربستان ولو در حد مقدماتی ادامه پیدا کند، مسئله نفت در دنیا دچار یک بحران جدی خواهد شد و کسانی که نفت ایران را تحریم کردند دودستی بر سر خود خواهند زد. 
وی با اشاره به یکی از سفرهای خود به واتیکان گفت: در این سفر با یکی از سناتورهای ایتالیا ملاقات داشتیم. این سناتور غربی نیز اذعان داشت که غرب چاره‌ای ندارد جز اینکه با ایران اسلامی وارد مذاکره شود و مشکلات غرب حل نمی‌شود الا در مذاکره با جمهوری اسلامی ایران. 
ابراهیمی با تأکید بر اینکه "تحولات منطقه به خوبی حکایت از این دارد که آینده از آن انقلاب اسلامی است"، گفت: تحولات منطقه همه و همه ملهم از انقلاب اسلامی است و در این میان برخی از تحرکات، بیش از سایرین با اندیشه‌ انقلاب اسلامی ایران قرابت دارند که تحرکات شرق عربستان از این دست است. 
وی با اشاره به دیدگاه‌های آیت‌الله نمر النمر تأکید کرد: این عالم بزرگوار که جمعیت زیادی در شرق عربستان، او را به عنوان مرهبر و مقتدایشان می‌شناسند و قبول دارند، به طور کامل و ۱۰۰درصدی تحت تأثیر اندیشه‌های حضرت امام خمینی و رهنمودهای مقام معظم رهبری است. 
ابراهیمی با اشاره به واقعه ترور رهبر شیعیان عربستان که منجر به زخمی شدن وی و همچنین شهادت سه نفر شد، گفت: در هر حرکتی که خون پاک شهید بر زمین بریزد، آن حرکت پیروز خواهد شد چراکه خون پاک شهید بر شمشیر پیروز است. 
ابراهیمی در پایان گفت: خورشید بیداری اسلامی در عربستان نورافشانی کرده و مردم در سایه آگاهی و با الهام از انقلاب اسلامی به این مسیر ادامه خواهند داد. 
گفتنی است، نیروهای امنیتی رژیم آل سعود، این هفته در پی سخنرانی آتشین آیت‌الله شیخ نمر النمر در نماز جمعه "العوامیه" عربستان، وی را ترور کرده و با مجروح کردن و احتمالاً به شهادت رساندن او، پیکر نیمه جانش را به مکان نامعلومی بردند. 
این اقدام آ‌ل‌سعود به شعله‌ور شدن آتش قیام مردم انقلابی "الشرقیة" و شهادت و جراحت بسیاری از آنان انجامید و به بحرین نیز کشیده شد.

. انتهای پیام /*