روند رو به  رشد انقلاب اسلامی با رهبری های داهیانه امام خمینی (س) و پایمردی ملت ایران تمامی توطئه ها و حیله گری های رژیم شاه را نقش بر آب می کرد؛ کشتارهای دسته جمعی، مانورها و ترفندهای نظامی و سیاسی، جابجایی مهره ها و آوردن تکنوکرات غرب زده ای به نام جمشید آموزگار به جای هویدا، همگی در مقابل موج خروشان خشم ملت و افشاگری های امام خمینی (س) رنگ می باخت و کمکی به حل بحران رژیم شاه نمی کرد. ورود جعفر شریف امامی از پیشکسوتان جریان استعماری فراماسونری با شعار دولت آشتی ملی و فریبکاری های وی در دلسوزی برای اسلام در مقابل پیام حضرت امام کارآیی نداشت و کوچکترین تأثیری در عزم و اراده ملت در مسیر انقلاب ایجاد نکرد.

حضرت امام در پیام خود به ملت ایران در روز ۶ شهریور ۱۳۵۷ ش (۲۳ رمضان ۱۳۹۸ ق)، ضمن محکوم کردن توطئه جدید شاه با روی کار آوردن شریف امامی هرگونه سازش و آشتی را رد کردند. (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص ۱۹۷ - ۱۹۸)

بسم الله الرحمن الرحیم

در این موقع بسیار حساس تاریخ ایران، شاه به وسیله کارشناسان خود دست به توطئه خطرناکی زده است که با اندکی سستی و تغافل، ملت ایران باید از به دست آوردن آزادی و استقلال و حقوق بشر مأیوس شود و خود را برای همه نوع اختناق و شکنجه و قتل و غارت مهیا کند؛ و اسلام باید از احکام نورانی خود چشم بپوشد. تبدیل مهره به مهره ای که از اول با اسلحه فریب و ریاکاری وارد میدان شده است به امر شاه، توطئه اغفال ملت و شکستن نهضت اسلامی است، و به هدر دادن خون جوانان عزیز اسلام در این پانزده سال و خصوص در این ماه های اخیر که دژخیمان شاه با قتل عام های شهرستان ها و جرح و حبس و تبعیدها روی تاریخ را سیاه کردند. اکنون که ثابت شد توپ و تانک و ارعاب و تهدید در مقابل ملت بپاخاسته اثر خود را از دست داده، دست به نیرنگ شیطانی زده و با مطالب بسیار اغفال کننده می خواهد جنایت ها و خیانت های خود را ادامه دهد.

تاریخ پر شرف اسلام را در مجلسین تغییر داده اند و امر شاه و وزیر در مقابل مجلسین ارزش قانونی ندارد. و این امر پوچ، شاهد بزرگی است بر نیرنگ شیطانی شاه. امر بی ارزش به بستن قمارخانه ها، نیرنگ دیگری است برای اغفال جناح روحانی. در محیطی قمارخانه ها را به خاطر احترام به اسلام می بندند که تمام مراکز فحشا به قوت خود باقی و بر خلاف مقررات اسلامی و آیات قرآنی، ستمکاری و قتل و غارت امری عادی برای دژخیمان شاه شده.

در محیطی گفته می شود آزادی دادیم که بهترین فرزندان عزیز اسلام و ایران در حبس و زیر شکنجه شاهانه و در تبعید به سر می برند. در محیطی دم از احترام علمای اسلام می زنند که علمای اسلام در حبس غیر قانونی و در تبعیدگاه ها - بدون مجوز - به سر می برند. اشخاصی دم از تعظیم شعائر مذهبی و احترام روحانیت و احکام اسلام می زنند که در طول نیم قرن شریک جرم دستگاه بوده و قوانینی که بر خلاف احکام اسلام بوده تصویب نموده اند. ملت ایران از این رژیم و تمام مهره های آن که خدمت صادقانه به جنایتکار اصلی نموده و مفتخر به آن هستند متنفر و آنها را لایق هیچ مقامی نمی دانند. آنان در محیطی احترام به روحانیون اسلام را اعلام نموده اند که کثیری از مساجد سرتاسر ایران را بسته و خطبا را از گفتار ممنوع کرده اند.

در محیطی «حکومت آشتی ملی» «۱» را اعلام می کنند که توپ ها و تانک ها و مسلسل ها توسط ارتش و سایر مأموران در شهرستان ها مشغول سرکوبی ملتی است که حقوق اولیه بشر و اجرای احکام اسلام را خواستار است. آشتی کنیم و خون عزیزان اسلام را هدر دهیم! آشتی کنیم و به رژیم ظالمانه و خیانتکار پهلوی سر فرود آریم! چگونه روحانیون با رفتن احکام مسلمه اسلام و به غارت رفتن مخازن کشور و کشتارهای بی رحمانه رژیم، به پاس آنکه گفته اند «ما به روحانیون احترام می گذاریم»، آشتی کنند و این ننگ ابدی را برای خود در تاریخ ثبت کنند؟!

خواست ملت را باید از تظاهراتی که در این چند ماهه می شود به دست آورد. عموم ملت در تظاهرات خود می گویند: «ما شاه و سلسله پهلوی را نمی خواهیم». خواست ملت این است، نه وعده پوچ احترام به علما و نه بستن موقت قمارخانه ها، و نه امر بی ارزش- از نظر قانون- به کار بردن تاریخ اسلامی به طور فریبکارانه و موقت.

تأسف و تأثر من آن است که دستگاه ظلم، ملت و روحانیون و سیاسیون را مثل اطفالی به حساب آورده اند که با یک توپ راضی می شوند. ملت ایران باید بداند که هیچ روحانی با دولت ظلم و با اشخاص ستمگر که قرآن و احکام اسلام را به بازی گرفته اند، آشتی نمی کند و نمی تواند بکند. آشتی کردن، مسلط کردن دژخیمان شاه است بر جان و ناموس ملت؛ و آن از بالاترین معصیت های کبیره است که روحانی هر که باشد نمی تواند مرتکب شود و نخواهد مرتکب شد. جناح های سیاسی و جبهه ها و نهضت ها نخواهند آشتی کرد و نمی توانند آشتی کنند که آشتی به اسارت کشیدن ملت و از دست دادن مصالح کشور است، سیاسیون چنین ننگی را نخواهند مرتکب شد.

ملت ایران بداند که در لب پرتگاهی است که با اندک غفلت سقوط می کند، و تمام زحمات و رنج های چندین ساله او پایمال می شود و تا آخر روی سعادت را نخواهد دید، و در نزد خدای تعالی مسئول است. لازم است نهضت شریف اسلامی خود را تا برچیده شدن رژیم ظالمانه و قلدری ادامه دهید؛ و به وعده های پوچ دولت غیر قانونی توجه نکنید، و از اختلاف در این موقع حساس احتراز کنید؛ و هم پیوستگی خود را به رژیم ثابت کنید؛ و با هوشیاری خدعه های شیاطین را خنثی نمایید؛ و مطمئن باشید که پیروزی و سرفرازی شما نزدیک است.

 «اللهم قد بلغت؛ و السلام علی المخلصین فی الله و المجاهدین فی سبیله»

۲۳ شهر رمضان ۹۸

روح الله الموسوی الخمینی

(۱) جعفر شریف امامی که پس از جمشید آموزگار به نخست وزیری رسید و کابینه خود را« کابینه آشتی ملی» نامید.

(صحیفه امام؛ ج ۳، ص: ۴۴۹ - ۴۵۱)

 

. انتهای پیام /*