به گزارش شبستان روزنامه فرانسوی «فیگارو» در گزارشی درباره پخش این مستند نوشت: آیت الله خمینی(س) در حالی در سال 1978 به فرانسه تبعید شد که هنوز در صحنه بین الملل برای بسیاری از فعالان سیاسی آن زمان فردی ناشناخته بود اما با وجود این توانست کنترل انقلاب اسلامی ایران را در دست گیرد.

 

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود که فرانسه پذیرای یک روحانی تبعیدی شد. یک هواپیما از مبدا بغداد بر روی باند فرودگاه «رواسی» پاریس به زمین نشست.

«در میان مسافران این هواپیما پیر مردی 76 ساله بود که محاسن بلند خاکستری و عمامه ای سیاه بر سر داشت. این مرد کسی نبود جز آیت الله خمینی(س) که مانند مسافری ساده از هواپیما پیاده شد. اما پس از چند ماه اقامت در فرانسه، بعنوان رهبر و نماد اصلی انقلاب اسلامی این کشور را ترک کرد.»

این روزنامه فرانسوی در ادامه گزارش خود تصریح کرد: این چهار ماه که چهره جهان را تغییر داد، موضوع فیلم مستند جذابی ساخته «ژرار پوئشمورل» است که چهارشنبه شب با عنوان «112 روز اقامت خمینی در فرانسه» از شبکه سه فرانسه پخش شد.

از نظر آیت الله فرانسه تجسم انحطاط فرهنگ غرب بود اما با این حال این کشور جایی بود که وی تصمیم گرفت پس از تبعید چند ساله در عراق به آنجا بیاید.

ایرانی ها در زمان پیش از انقلاب برای سفر به فرانسه نیازی به روادید نداشتند و شاید یکی از علل سفر آیت الله به پاریس همین موضوع بود.

در این مستند آمده است: دولت فرانسه از ورود او در روز جمعه نهم ماه اکتبر 1978 اطلاع نداشت. دهم اکتبر، (امام) خمینی در نوفل لوشاتو یکی از روستاهای کوچک در 25 کیلومتری پاریس مستقر شد.

این روحانی دو خانه اجاره کرد یکی با پنجره های آبی که در آن خانواده اش زندگی می کردند و در خانه ای دیگر با میهمان های خاص و دستچین شده خود دیدار می کرد.

وفاداران بسیاری که برای حمایت از اسلام سیاسی به رهبری (امام) خمینی دفاع می کردند به این منطقه فرانسه سرازیر شدند.

آیت الله و مشاورانش از امکانات خوبی برای اقدامات خود برخوردار بودند و هنگامی که وی زیر درخت سیب می نشست و برای هواداران سخنرانی می کرد در واقع دو راهبرد برای پیروزی انقلاب در ایران در سر می پروراند.

نخستین راهبرد آیت الله خمینی(س) پر کردن نوارهای صوتی و ارسال آنها به ایران و دومین راهبرد وی همراه کردن روشنفکران متجدد با خود بود.

«دیوید مناشری» مورخ فرانسوی در این باره می گوید: (آیت الله) خمینی همزمان از ضعف و قدرت غرب، آزادی بیان،‌ دموکراسی و رسانه های آزاد برای پیشرفت اهداف خود و پیروزی انقلاب استفاده کرد.

در ژانویه 1979 رهبران کشورهای غربی شاه را رها کردند[!] در تهران روحانیون کنترل جنبش های انقلابی را در دست گرفته بودند و در نوفل لوشاتو، پایه های جمهوری اسلامی بنا می شد.

سی و یک ژانویه 1979 ،‌ (امام)خمینی سوار بر هواپیمای ایرفرانس به ایران رفت و تنها در ظرف چند روز بعد قدرت در ایران را در دست گرفت و به این ترتیب قدرتمندترین کشور خاورمیانه، اعلام جمهوری اسلامی کرد.

ژرار پوئشمورل مستند ساز فرانسوی در ادامه این فیلم به بررسی هشت سال جنگ ایران و عراق و رحلت حضرت امام خمینی(س) پرداخته است.

. انتهای پیام /*