توهین نسبت به یک شخصیت دینی (امام خمینی) باعث ظهور اولین جرقه انقلاب شد که در طول ماه رمضان و در نماز عید فطر در همه جا به خشونت گرایید. این حرکت تمام کشور را فرا گرفت و تظاهرات بیادماندنی ‏ای در تهران انجام شد. بخصوص هنگام فرا رسیدن ماه محرم که زمان برگزاری مراسم خاص مذهبی است، این حرکت شتاب گرفت و آن را به اوج خود رساند.

می ‏توان با اطمینان اظهار داشت که این انقلاب بدون رهبری برجسته امام خمینی به پیروزی نمی‏ رسید و مانند بسیاری از حرکتهای ناموفق که توسط نیروهای مخالف سرکوب می ‏شد، خاموش می‏ شد.

پس از پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران مخالفان آن را واداشته است تا نیروهای خود را یکی کرده و نقشه‏ های پنهانی و توطئه‏ های خود را به کار گیرند. آنها کوشیده ‏اند تا این پیروزی را با هر وسیله ممکن به شکست تبدیل کنند یا حداقل از رشد و صدور آن جلوگیری کنند.

امریکا و کشورهای تحت تأثیر آن، انواع تحریمها و محدودیتهای تجاری، اقتصادی و نظامی را علیه ایران و حتی دوستان ایران وضع کرده ‏اند.  مبالغ هنگفتی از ثروت ملی ایران در بانکهای آمریکا و سایر کشورهای غربی مسدود شده است.

بعضی از دولتها باید مبالغ سنگینی به ایران بپردازند که به بهانه ‏های مختلف از آن سر باز زده‏اند و این حسابها به سادگی بسته شده است.

باعث مسرت است که ملت مسلمان ایران با همه این تحریمها و مشکلات مقابله کرد و به جای دست دراز کردن به سوی سایر کشورهای پیشرفته، شروع به ساخت همه چیزهای مورد نیاز خود نمود.

از آثار مهم جمهوری اسلامی ایران، تلاش در جهت وحدت بخشیدن به تمام فرقه ‏ها و گروههای مسلمانان است. شیعیان و اهل سنت به عنوان برادران مسلمان به منظور پایان بخشیدن به تمام اختلافات، هفته‏ای که مصادف با میلاد رسول اکرم (ص) است را به عنوان هفته وحدت جشن می گیرند و مصمم هستند که بیت‏المقدس را آزاد کنند و آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به پیشنهاد حضرت امام خمینی (س) به عنوان روز قدس گرامی می دارند.

اگر تلاشهای دائمی برای تبلیغ و مردمی ساختن اسلام با جدیت و پشتکار ادامه یابد، استاندارد اسلام در تمام طول و عرض این عالم مورد ستایش قرار خواهد گرفت. انشاءالله.

برگرفته از: فصلنامه حضور، ص374. مقاله زمینه‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ها، شرایط و عوامل پیروزی انقلاب اسلامی به قلم خانم دکتر زبیده رفیق جومانی

. انتهای پیام /*