مرداد ماه 1390
Auguest 2011

  بازگشت به پرتال گاهنامه شماره 15
 
 

خلافِ آمدِ عادت در تصویر امام خمینی (ره)

عکاسی از شخصیت های بزرگ، همیشه جاذبه ها
و دغدغه هایی برای عکاسانی که می توانستند
از آن شخصیت ها عکاسی کنند داشته است. از سوی
دیگر انتشار این عکس ها در زمان و موقعیت مناسب هم
اتفاقی است که مورد توجه تمام عکاسان بوده است.

این دغدغه ها را تمام عکاسانی که از امام خمینی (س) نیز عکاسی کرده اند داشته اند، بسیاری از آنها هنوز عکس هایی دارند که از امام گرفته اند و قصد انتشار آن را ندارند. و هر کدام دلایل خاص خود را دارند. اما عکس هایی که از امام تا به امروز منتشر شده است، همگی ویژگی های مشترکی دارند، در تمامی آنها استواری، و جدیتی دیده می شود که لازمه ی ارائه ی چنین تصویری از یک رهبر است.

این عکس ها در بسیاری از مواقع عکس هایی عمودی هستند و در بعضی مواقع سر و گردن رهبر انقلاب را به سوی پایین نشان میدهند، و آن هم در زمان هایی است که این شخصیت روحانی، در حال انجام فریضه ی نماز است. اما این مسئله همیشه هم صادق نیست، چرا که در عکس مد نظر نویسنده ی این متن، استثنائی اتفاق افتاده است که عکس اگرچه از همان صلابت و بزرگ منشی و خصوع بر خوردار است اما کادر تماما افقی دارد و از لنزی واید برای ثبت آن استفاده شده است.

در این عکس نور افتاده بر روی صورت رهبر انقلاب، نور سفیدی است که چهره ی ایشان را از تمامی کسانی که در این عکس دیده می شوند جدا کرده است، از سوی دیگر تمامی آن افراد به جز روحانی که پشت سر و سمت چپ تصویر حضور دارد سرشان بالا است و نیم نگاهی به دوربین یا رهبر انقلاب اسلامی ایران دارند، از سوی دیگر در و یا پنجره ای که پشت سر رهبر انقلاب ایران است، در محل پایه ی اتکای خود به امام خمینی (س) منتهی می شود. اتفاق دیگری که در این عکس می افتد پرسپکتیوی است که با گوشه ی اتاق و به هم رسیدن دیوار و سقف کمی متمایل به سمت راست تصویر دیده می شود. که محل جایگیری آن بطور ناخودآگاه بیننده ی این عکس را به سوی چهره ی امام سوق می دهد.

ادامه...

گزارش تصویری مرتبط


information

بعدی   |   قبلی

عکاسی از ورود امام تا روز ارتحال
گفتگو با علی کاوه


علی کاوه را با آنکه بیش از 60 سال سن دارد، هنوز هم در کسوت عکاس در کنار زمین‌‌های ورزشی می‌بینیم. عکاس ورزشی صاحب‌نامی که در مقام عکاس صدا و سیما؛ عکس‌های زیادی از حضرت امام (س) گرفته و حتی یکی از آنها بر روی اسکناس هم چاپ شده است .با او به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه آمده است.

ادامه...

دیدگاه

انقلاب مرا به عکاسی کشاند
گفت ‌ وگو با امیر علی جوادیان


امیر علی جوادیان متولد سال 1336 است. سابقه ‌ کار او به قبل از انقلاب برمی ‌ گردد که در رشته نقشه ‌ برداری راه و ساختمان فعال بوده است. بعد از انقلاب هم در حوزه هنر و اندیشه سابق که در حال حاضر حوزه هنری نام دارد، فعال شده و عکاسی را از آنجا شروع کرده است. او با عکاسی جنگ کار خود را آغاز کرد و در عملیات ‌ های پی ‌ درپی از فتح ‌ المبین به بعد شرکت داشته است. حدود 45 لوح تقدیر در حوزه عکاسی دریافت کرده و در شاخه ‌ های مختلف عکاسی مثل عکاسی حج، طبیعت، عاشورا و ‌ جنگ فعالیت کرده است. آنچه در ادامه می ‌ خوانید حاصل گفت ‌ و ‌ گویی با اوست.

ادامه...

در این شماره می خوانید

img1
  در عكاسي از امام فرصت سوزي شدادامه...

img1
امضای امام پشت عکسم
گفت و گو با رسول اولیا‌زاده


ادامه...


  گفتگو با زهرا اشراقی ؛از امام به عنوان «پدربزرگ» عکس می‌گرفتم

ادامه...

img1   محمود عبدالحسینی:گاهی تأثیر سوژه بیشتر است


ادامه...