دکتر محمد مقدم ساعتی پیش با حضور در غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) ضمن بازدید از آثار منتشره موسسه در موضوعات مختلف از جمله اخلاق، فقه، عرفان ، تاریخ شفاهی و تاریخ محلی در پاسخ به این سوال که در فضای سیاسی کنونی جامعه کدام بعد از زوایای اندیشه امام نادیده گرفته می شود، گفت: حضرت امام(ره) جمهوری اسلامی را بر دو اساس مهم جمهوریت و اسلامیت پایه گذاری کرده و همواره بر اجرای صحیح این دو اصل(جمهوریت و اسلامیت) در فضای سیاسی کشور تاکید داشت.  اسلامیتی که بر مبنای صداقت و انسان دوستی بوده و بنیادش بر اخلاق استوار باشد. یعنی اساس سیاست در یک نظام  اسلامی باید بر اساس مبانی اسلام شکل گرفته و جامعه اسلامی باید اخلاق مدار باشد. معاون بین الملل مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)  افزود: رکن دومی که حضرت امام(ره)  بر آن تاکید داشتند و بن مایه نظام اسلامی ما نیز محسوب می شود، جمهوریت آن است. بدین معنا که نظام باید بر اصل مردمسالاری استوار بوده و متکی بر آرای مردم باشد؛ و این خصوصیت باید در نزد همه نهاد های کشور جاری باشد. بطوریکه نسبت به قواعد مردمسالاری اهتمام ویژه وجود داشته و این دو مفهوم (جمهوریت و اسلامیت)در تناقض با هم قرار نگیرد. دکتر مقدم  تصریح کرد: حضرت امام(ره) می فرمود میزان رای ملت است؛ با این دیدگاه مردم در سرنوشت خود سهیم هستند و آنگونه که مقام معظم رهبری هم فرمودند آرای ملت حق الناس است؛ لذا باید زمینه انتخاب اصلح  برای همگان فراهم شود؛

 دکتر مقدم در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد:  به نظرم آسیب های جدی به نظام سیاسی کشور در زمینه اخلاق در سالهای اخیر وارد شده و بخصوص در ایام منتهی به برگزاری انتخابات متاسفانه رو به افزایش است، که باید آسیب شناسی شده و راهکارهای مناسب ارائه شود که باعث نشاط و شادابی مردم بخصوص در ایام  برگزاری انتخابات گردد.

ایشان با ذکر خاطره ای گفت: بخاطر دارم که در اوایل انقلاب این بحث مهم مطرح بود که برای یک مسوول مملکتی تخصص مهمتر است یا تعهد؟ شهید دکتر چمران در این باره  فرمودند: تقوا (تعهد) مهمتر است چراکه انسان با تقوا کسی است که اگر متخصص نباشد هرگز پا به میدان نمی گذارد.

معاون بین الملل مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) گفت:  در یک کلام حضرت امام(ره)  بر اصل  سیاست مبتنی بر اخلاق تاکید داشت. یعنی یک مسوول در عین کاردانی و آشنایی به مبانی حکومتی، باید به اصل مهم اخلاق نیز پایبند باشد. وی افزود: باید در نظر داشته باشیم که علی رغم همه مشکلات در دوره حکومت حضرت امام(ره)، ایشان هیچگاه ارزش های اخلاقی را قربانی سیاست نکردند و این از سفارش های مهم امام در عرصه سیاست بود.

 گفتنی است مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با بیش از 26 عنوان کتاب چاپ اول در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران(سال96) در موضوعات مختلف اخلاق،فقه،خاطرات،عرفان و... شرکت کرد.  علاقمندان به دریافت آثار حضرت امام و موضوعات پیرامون آن می توانند با مراجعه به غرفه عمومی اصلی موسسه در سالن های سه قلو، سالن A2 ناشران عمومی راهروی اول غرفه ١٢٣٧ و غرفه بین الملل بال شرقی سالنu ، غرفه کودک سالن b1 شماره 239   در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مراجعه فرمایند.

 

. انتهای پیام /*