حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری با حضور در  غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در سی امین نمایشگاه کتاب تهران ضمن بازدید از آثار منتشره موسسه در پاسخ به این سوال که یکی از سفارشات امام  در انتخابات رعایت اصول و موازین اخلاقی بوده؛  نسبت این اندیشه را در فضای کنونی جامعه سیاسی ایران چگونه ارزیابی می کنید گفت:  خوشحالیم که اندیشه سیاسی امام خمینی که بنیان آن در سال 1342 بنا نهاده شد و در سال 1357 ببار نشست و بلوغ این اندیشه در قانون اساسی جمهوری اسلامی تبلور پیدا کرد، باعث حصول  بهترین دستاورد برای انقلاب اسلامی شد و اکنون نهال انقلاب اسلامی به درخت تنومندی تبدیل شد.

  به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: همانگونه که در سوال شما مطرح شد، حضرت امام (ره) در هنگام برگزاری انتخابات همواره بر رعایت اصول و موازین اخلاقی، خوداری از تخریب و قانونمداری تاکید داشت.

 وی تصریح کرد: متاسفانه تبلیعات انتخاباتی در دوره نهم ریاست جمهوری، از روند عقلایی، اخلاقی و قانونی خود خارج شد و با کمال تاسف پدیده زشتی درمناظرات و تبلیغات انتخاباتی توسط یکی از کاندیداها رقم خورد؛ بگونه ای که روند اخلاقی حاکم بر تبلیعات انتخابات در دوره های گذشته را زیر پا گذاشت  و در آن دوره  با هجمه های دروغین و تهمت نسبت به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی فضای تبلیغات را به گناه آغشته کرد که موجب نقض قانون و اخلاق شد.

 حجت الاسلام مجید انصاری  اظهار کرد: بدیهی است که تبلیغات  و رفتارهای انتخاباتی کاندیداها در دوره های گذشته باید آسیب شناسی شده و از تکرار موارد مغایر با قانون اساسی و موازین اخلاقی در دوره های بعد جلوگیری شود.

 

انصاری تاکید کرد:  اما چیزی که عجیب به نظر می رسد این است که متاسفانه  دستگاههای متولی و نظارتی  مانند قوه قضائیه با این پدیده هنجار شکن برخورد نکرده و این پدیده به یک رویه تبدیل شد که اکنون جای تاسف بسیاری دارد . البته در دوره یازدهم به دلیل شرایطی که پیش آمد فضا کمی بهتر بود هر چند که رد صلاحیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نقطه تاریکی را در تاریخ سیاسی ایران رقم زد؛ ولی از آن دوره، تبلیغات انتخاباتی و موازین اخلاقی که مورد سفارش اکید امام راحل بود، دیگر رعایت نشد.

با همین رویه اکنون نیز برخی کاندیداها در تبلیغات انتخاباتی خود و در مناظرات، به جای اینکه بیایند و به عملکرد و کارنامه خود در 38 سال گذشته بپردازند و از توانایی های خود سخن بگویند،   تهمت های نادرست به دولت آقای دکتر روحانی وارد می کنند؛ و با وعده های غیر قابل تحقق به دنبال خرید رای هستند. اینکه کاندیدایی بیاید و برای کسب رای از پیامبران   اولوا العزم  در تبلیغات انتخاباتی خرج کند، از پدیده های جدید محسوب می شود.  

 

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری  افزود: در فضای سیاسی امروز جامعه ایران، بر خلاف سفارش اکید حضرت امام ، اخلاق در میدان سیاست قربانی شده و برخی ها بخاطر جاذبه کرسی ریاست جمهوری، چشم بر اصول اندیشه امام و قانون اساسی و مهمتر اینکه چشم از دستاورد های دولت دکتر روحانی شامل رشد اقتصادی، مبارزه با فساد، موفقیت در به ثمر رساندن برجام و دستاورد های اقتصادی و سیاسی  نیز بسته اند؛ و هر کجا که از نقاط قوت  دولت آقای دکتر روحانی بوده در جهت تخریب این دستاورد ها گام بر می دارند. در حالی که ایشان و تیم  همکارانش بخاطر مردم صبوری کردند و از فرصت خدمت به مردم  در این چهار سال نهایت استفاده را بردند تا در جهت تحقق  و نهادینه کردن آرمان امام که رسیدگی به امور محرومین و رعایت اخلاق در جامعه اسلامی بوده، تلاش کردند.

ایشان افزود: از منظر امام و مقام معظم رهبری هیچگاه تهمت و تخریب ابزار مناسبی برای کسب قدرت  نبوده و نیست و امیدوارم در روزهای آینده تبلیغات انتخاباتی، فضای اخلاقی و قانونی بر کشور حاکم شود.

 

. انتهای پیام /*