پس از ورود تاریخ ساز امام خمینی(س) به ایران در  روز 17 بهمن در پی تشکیل جلسه مجلس و حضور بختیار، فانتوم‌ها و هلیکوپترهای نیروی هوایی بر فراز تهران مانور دادند و با شدیدترین تدابیر امنیتی لایحه انحلال ساواک و محاکمه وزرا تصویب شد.

صبح همین روز نخست وزیر با هلی کوپتر به مجلس رفت و تهران شاهد پرواز بی سابقه فانتوم ها و هلی کوپترها بر فراز خود بود.

در 17 بهمن با فراخوانی به مردم جهت راهپیمایی عمومی در تأیید دولت بازرگان، اقشار مختلف مردم ایران حکومت مهندس بازرگان را تأیید کردند و موج راهپیمایی، شهرها را فرا گرفت.

در همین روز مردم زاهدان، اعم از شیعه و سنی، که به پشتیبانی دولت مهندس بازرگان دست به راهپیمایی زده بودند، از سوی چماق به دستان مورد هجوم قرار گرفتند و در این حادثه، شصت و دو نفر کشته یا زخمی شدند.

در هفدهم بهمن امام(س) در پیام تشکری خطاب به عموم به پیام‌های مردم، شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف به مناسبت ورود حضرت امام به کشور پاسخ گفت. (صحیفه امام، ج6، ص71)

امام همچنین در جمع خبرنگاران در مورد دولت موقت و وجوب اطاعت از آن سخنرانی کردند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

در همین روز از سوی آیت‌الله مرعشی نجفی، به مناسبت انتصاب مهندس بازرگان به نخست وزیری، پیام تبریکی ارسال شد و خبرگزاری فرانسه منتشر کرد که جبهه ملی از مقامات و سازمان‌های حاکمه و تمام مردم خواسته است تا از دولت بازرگان حمایت کنند.

در 17 بهمن 57 بازرگان در اولین مصاحبه خود به عنوان نخست وزیر دولت موقت، برنامه و وظایف دولت خود را تشریح کرد و موقتا از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری نمود و به مدرسه علوی نقل مکان کرد، چراکه در حکم نخست وزیری حضرت امام از وی خواسته شده بود تا بدون واسبتگی حزبی و گروهی به پست نخست وزیری اشتغال یابد.

امام‌خمینی(س) در جمع علمای خوزستان سخنرانی کردند و وحدت کلمه را رمز پیروزی دانستند و در جمع پرسنل نیروی دریایی ضمن اندرز به ارتش و دولت غاصب، تبعیت از دولت موقت را تکلیف همگان دانستند.

در این روز امام خمینی(س) در سخنانی با تاکید بر این‌که اگر دولت کنار برود آشفتگی را حل می کنیم ،گفتند: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب اسلامی، عکس‌العملی مثبت داشته باشند. (صحیفه امام، ص74 تا 86)

در همین روز بود که در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری، افسران جوان از سوگند وفاداری به شاه معاف شدند و اعضای شورای انقلاب و دولت موقت اعلام شدند.

. انتهای پیام /*